• Sukces sportowy ucznia klasy I

          Pasją Adama Dylusia, ucznia klasy I jest piłka nożna. Systematycznie uczęszcza na treningi w klubie Liswarta Popów. Posiada ogromną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, której dowodem był jego sukces sportowy w turnieju "LISWARTA CUP" w którym otrzymał tytuł najlepszego zawodnika w kategorii ŻAK.

          Życzymy Adasiowi dalszych sukcesów!

          Autor: Magdalena Sośniak 

        • Akademia Bezpiecznego Puchatka - Lekcja 1

           

          Klasa I przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Za nami realizacja pierwszej lekcji, na której uczniowie dowiedzieli się jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych klasie, na przerwie, w relacjach z rówieśnikami, na wycieczce i podczas wypoczynku. Na początku przeczytaliśmy list od Puchatka, w którym serdecznie nas zaprosił do swojej akademii dla superbohaterów. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt: „Jesteśmy bezpieczni w szkole i na wycieczce”. Po obejrzeniu filmu techniką skojarzeń wspólnie stworzyliśmy klasowy kodeks bezpieczeństwa, który powiesiliśmy w klasie. Przypomnieliśmy też numery alarmowa a pracą domową dla uczniów było nauczenie się na pamięć numeru telefonu rodzica. Na zakończenie za tak piękną pracę i zaangażowanie chłopcy otrzymali pierwszą z pięciu supermocy, a jest nią uważność, czyli zdolność do dostrzegania niebezpiecznych sytuacji.

          Autor: Magdalena Sośniak 

        • Dzień Dyni w klasie I

           

          ​​​​​​​

           

          31.10 w klasie I królowała dynia, była to wyjątkowa okazja do połączenia edukacji, kreatywności i zabawy w jedno. To jest dzień, kiedy możemy cieszyć się wszystkim, co związane z dynią. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny z którego dowiedzieli się o smakołykach przygotowywanych z dyni, cennych wartościach odżywczych i ich wpływie na nasz organizm, odmianach dyni, sposobach obchodzenia święta dyni w Polsce i za granicą. Wykonaliśmy dyniowe opaski oraz pięknie ozdobiliśmy królowa jesieni. Dzień Dyni był również wspaniałą okazją do wspólnej zabawy. Dzieciaki uczestniczyły w zabawach ruchowych z dynią, tj. toczenie dyni, dynia parzy, slalom z dynią, wędrująca dynia, dyniowy tor przeszkód. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zadania i zagadki z dynią w tle.

          Do wykonania zdjęć z Dnia Dyni wykorzystano  laptop oraz aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autor: Magdalena Sośniak 

        • #SzkołaPamięta

          Już po raz piaty braliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

           

          W ramach akcji, 31 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem odwiedzili cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, uczniów, pana radnego oraz ofiary cywilnej II Wojny Światowej - Józefa Kiedosa.

          Autor: Agnieszka Wolska - Bździon 

        • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

          W naszej szkole i w przedszkolu kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.

          31 października 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyły się spotkania uczniów klas I-VII oraz przedszkolaków z dzielnicowymi z komendy policji w Krzepicach  - aspirant Katarzyną Kasprzak oraz aspirantem Grzegorzem Tomczykiem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły szkoły oraz ogólnych zasad odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

          Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwrócili szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych,  które każdy uczeń powinien posiadać. Natomiast rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o zapinaniu pasów sobie i dzieciom oraz o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

           Policjanci przypomnieli również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. 

          Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. 

          Autor: Anita Zyna

        • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          30 października 2023 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje książka, a następnie przystąpili do wykonywania zadań tj. rozwiązywanie zagadek, rozpoznawanie fragmentów bajek.  Po wprowadzeniu w magiczny świat książek przyszli czytelnicy poznali regulamin biblioteki oraz zasady wypożyczania książek. Następnie uroczyście przyrzekli, że zawsze będą szanować książki, zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki i złożyli swój podpis na karcie czytelnika.  Wszyscy otrzymali prezenty: zakładki do książek i wyprawki czytelnicze – „Pierwsze abecadło - ufundowane przez Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Specjalnie przygotowana w ramach projektu książka zaprasza pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana  z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

           

          Do wykonania zdjęć z pasowania na czytelnika wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autor: Jolanta Kasprzak 

        • V POWIATOWY AMATORSKI PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY

          W jesienną środę 25.10.2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu pod patronatem Wójta Gminy Lipie oraz Starosty Powiatu Kłobuckiego odbył się V POWIATOWY AMATORSKI PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY.

          W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy prezentowali „Piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej”.

          Przedstawicielkami naszymi  Przedszkola były Oliwia Szyjka oraz Marysia Kocot. Dziewczynki pięknie prezentowały utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej: „A ja wolę moją mamę” Majki Jeżowskiej oraz „Małgośkę” Maryli Rodowicz.

          Gratulacje należą się obu uczestniczkom, ponieważ prezentacja utworu muzycznego we własnej wersji wykonania jest nie lada wyzwaniem. Jednak na szczególne gratulacje zasługuje Marysia Kocot, która prezentując utwór „Małgośka” zajęła I miejsce.

          Szkołę podstawową w przeglądzie reprezentował uczeń klasy VII - Szymon Dębiec.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          Autor: Kamila Nowak 

        • Wyjazd na mecz PlusLigii siatkówki do Częstochowy

          W sobotę, 28 października, uczniowie klas IV - VII wraz z opiekunami wyjechali do Częstochowy na mecz PlusLigii siatkówki, w którym zmierzyły się drużyny KS Norwid Częstochowa i Jastrzębski Węgiel, aktualny Mistrz Polski. 

          Wycieczka miała charakter integracyjny, w wyjeżdzie uczestniczyła również dziewczęca drużyna siatkówki ze szkoły w Kamyku.

          Dla większości młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek.     

          Celem wycieczki było wzbudzenie aktywności sportowej wśród młodzieży, propagowanie „zdrowej” rywalizacji, właściwego zachowania się na obiektach sportowych i podniesienie poziomu kultury kibicowania na sportowych imprezach masowych, propagowanie zdrowego stylu życia, a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania wolnego czasu.

          Ogólnie wrażenia uczestników wyjazdu były bardzo pozytywne. Radośnie i aktywnie spędziliśmy sobotni wieczór. Uczniowie przekonali się, że kibicowanie na meczu piłki siatkowej może być przyjemne i bezpieczne.  

          Autor: Anita Zyna

        • Zajęcia z projektu Uniwersytet Dzieci w Klasie - klasa III

          Znajomość różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu jest bardzo ważną rzeczą dla każdego użytkownika sieci.  Poznanie  zasad  bezpiecznego umieszczania treści w sieci, a także ograniczenia w korzystaniu z cudzych utworów zapewnia bezpieczeństwo każdemu użytkownikowi Internetu. Dlatego też uczniowie klasy III dnia 16 października rozpoczęli realizację projektu pt. "Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?" organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie. Realizację projektu rozpoczęli od lekcji  "Jak rozpoznawać emocje?" oraz lekcji pt. "Co mogę zrobić, gdy wszystko idzie źle?" Podczas zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawać emocje, jak je odczytywać, jak się nimi dzielić. Musieli wspólnie podczas burzy mózgów zastanowić się , co jeszcze - oprócz konstruktywnej rozmowy - może być pomocne wtedy, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli.  Uwieńczeniem zajęć były indeksy ucznia, które Uniwersytet Dzieci przygotował dla każdego z nich. Dzieci będą w nim zapisywać swoje uwagi na temat przeprowadzonych zajęć.  Dwie lekcje zaliczone! Uczniów czeka  jeszcze 6 zajęć. Mam nadzieję, że kolejne zajęcia zaciekawią ich i przyniosą im wiele nowych wyzwań.

          Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Autor: Marzena Kocik

        • Próbna ewakuacja - ćwiczenia praktyczne na wypadek pożaru

          W dniu 24.10.2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lindowie zorganizowano ćwiczenia praktyczne na wypadek pożaru. Ewakuacją 103 osób przebywających w budynku kierowała pani dyrektor Anita Zyna. Planując ćwiczenia wcześniej przesłano zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia próbnej ewakuacji do PSP w Kłobucku. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu Dyrektor ZSP Lindów - Anita Zyna, zadzwoniła do PSP W Kłobucku w celu poinformowania o rozpoczynających się ćwiczeniach z zakresu ewakuacji dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi. W tym czasie nauczyciele wyprowadzali podopiecznych z sal lekcyjnych do ustalonego miejsca ewakuacji. Całość ewakuacji przebiegła spokojnie, bez paniki. Na miejscu zbiórki sprawdzono stan obecności uczniów, który był zgodny ze stanem zapisanym w dziennikach lekcyjnych w czasie ewakuacji. W dalszej części  Dyrektor ZSP Lindów - Anita Zyna przeprowadziła pogadankę na temat ważności i przydatności prawidłowej umiejętności ewakuacji.  Następnie, podopieczni pod opieką nauczycieli wrócili do sal lekcyjnych.

          Bezpieczna ewakuacja - materiały Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dotyczące ewakuacji   

          Bezpieczna ewakuacja

          Autor: Anita Zyna

        • Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2023

           

          Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

          EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

          Uczniowie klasy II zabawę z kodowaniem rozpoczęli od Przygody z Minecraftem – spotkania online z Zakodowanym Agentem. W kolejnych dniach kodowali na macie do kodowania wykorzystując kolorowe kubki oraz stworzone przez siebie ozoboty. Kodowali także online na tablicy interaktywnej i na komputerach podczas zajęć komputerowych.

          W tym roku podczas zajęć języka angielskiego w klasach VI i VII przeprowadzono zajęcia „Open-minded teens” połączyliśmy tradycyjne nauczanie z wykorzystaniem narzędzi TIK i kodowania. Próbowaliśmy rozwijać sprawności językowe oraz umiejętności cyfrowe, łącząc naukę z zabawą.

          Uczniowie klasy VII zmierzyli się z programowaniem w grze Minecraft, wzięli udział w godzinie kodowania, gdzie korzystali z samouczka programowania Minecraft: Podróż bohatera.

          Natomiast uczniowie klasy VI zgłębiali wiedzą nt.  sztucznej inteligencji (AI), uczeniu maszynowym, danych treningowych i uprzedzeniach, jednocześnie poznając kwestie etyczne i jak sztuczną inteligencję można wykorzystać do rozwiązywania problemów na świecie. Wykorzystując aktywności „AI dla Oceanów” trenowali prawdziwe modele uczenia maszynowego.

          Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Autor: Anita Zyna, Jolanta Kasprzak

        • Warsztaty ekologiczne „Tylko wspólnie możemy uratować naszą planetę”

          W dniu 23.10.23 w po raz kolejny gościliśmy w  naszej szkole  Panią Ewą Chojnacką -Ekodoradcą Subregionu Północnego. „Tylko wspólnie możemy uratować naszą planetę” to  temat zajęć teoretyczno-praktycznych.

          Niszczymy planetę w takim tempie, że dużo szybciej niż większość z nas sobie to wyobraża, na znacznych obszarach Ziemi nie będzie można żyć. Ziemie uprawne i lasy znikają, a oceany są ogołacane z ryb. 

          Pani Ewa przedstawiła uczniom klas IV-VII  wiele cennych informacji, dotyczących  zagrożeń dla naszej Ziemi, a także  zaproponowała działania, które mogą planetę uratować. Następnie uczniowie stworzyli  klasowe poradniki  ekologiczne. Stosując nawet kilka z zaproponowanych  zasad jesteśmy w stanie w sposób zauważalny wpłynąć na kondycje naszego środowiska. Każda  z  zaproponowanych czynności może zamienić się w nawyk. Nawyk, nad którym nie będzie się trzeba zastanawiać w przyszłości tylko będzie  wykonywany  automatycznie.

          Jeśli wszyscy będziemy stosować się do zasad ochrony środowiska damy radę uratować naszą planetę dla siebie i przyszłych pokoleń. Niezwykle ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej każdego mieszkańca Ziemi

          Zajęcia odbyły się w ramach realizacji PPKO z biologii z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości.

          Autor: Renata Walaszczyk - Kałuża 

        • 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

          16 października to dla Polaków i dla naszej szkoły data szczególna.

          W tym roku 45 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły, patrona naszej szkoły, na Stolicę Piotrową połączyliśmy z akademią z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz pasowaniem uczniów klasy I.

          Jak powiedziała obecna na uroczystości Pani wójt mgr Bożena Wieloch reforma edukacji przeprowadzona w 1773r. wniosła ogromnie wiele do szkolnictwa. Stworzyła system edukacji, który kładł duży nacisk na  kształcenia umysłu, lecz służył także rozwojowi człowieka i obywatela. To właśnie w szkołach KEN kształcili się przyszli obrońcy ojczyzny, uczestnicy powstań narodowych. Z kolei pani dyrektor mgr Anita Zyna podkreśliła rangę zawodu nauczyciela w kształceniu kolejnych pokoleń młodych Polek i Polaków. Pani dyrektor zaprosiła do grona społeczności szkolnej uczniów klasy I, którzy w programie artystycznym świetnie zaprezentowali swoje umiejętności i tym samym potwierdzili, że są gotowi ślubować. Akt ślubowania prowadziła wychowawczyni klasy pani mgr Magdalena Sośniak. Do grona uczniów zostali włączeni:

          Igor Dądela

          Adam Dyluś

          Szymon Hadaś

          Błażej Komorowski

          Mikołaj Mandat

          Igor Wypych

           

          W  dalszej części uroczystości uczniowie klasy IV i V zaprezentowali scenkę teatralną „Z wizytą u naszej pani nauczycielki” oraz wiersze i piosenki dedykowane nauczycielom z okazji ich święta. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wspólnie z panią dyrektor dziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi, nauczycielom emerytom, przedstawicielom Rady Szkoły.

          Zwieńczeniem uroczystości był koncert papieski zatytułowany „Kochamy Cię”. To nie zaproszeni artyści wielkich scen, ale nasze  dzieci przedszkolne i uczniowie całą mocą swych szczerych, gorących serc opowiedziały tańcem i piosenką o tym, co  Jan Paweł II umiłował w swym życiu oraz o jego testamencie świętości.

          Podczas uroczystości wykorzystano aparat fotograficzny, nagłośnienie oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Autorzy: Ewa Chyra i Magdalena Sośniak

        • Uniwersytet Dzieci w Klasie

            

              Uczniowie klasy II rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego„Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie.                   

              W czasie trwania projektu zdobędą wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu. Aby przejść do głównych zadań projektu należało zrealizować tzw. dwie lekcje na rozgrzewkę, które zintegrują klasę, oswoją uczniów z ich emocjami. Mamy już je za sobą.  Pierwsza z nich to - Jak rozpoznawać emocje?, druga - Jak się uczyć koncentracji uwagi?  Niespodzianką dla uczniów było otrzymanie Indeksów, w których odnotowywać będą zrealizowane zajęcia i uzupełniać go swoimi spostrzeżeniami i wnioskami wyciągniętymi z zajęć. Mamy nadzieją, że kolejne zajęcia przyniosą wiele radości i po ich zakończeniu nikt nie będzie miał kłopotów z powodu niewłaściwego korzystania z sieci.

          Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Autor: Jolanta Kasprzak

        • Realizacja zajęć projektowych - Kreatywna matematyka w klasie II

           Za nami pierwszy moduł zajęć projektowych przeznaczonych do realizacji w październiku. Ich celem było rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej, promocja edukacji terenowej, rozwijanie kreatywności oraz orientacji przestrzennej. Szukaliśmy jesiennych obiektów, wyszukiwaliśmy rytm w przyrodzie i przenosiliśmy go na kompozycje symetrycznych wzorów. Tworzyliśmy kompozycje plastyczne z wykorzystaniem materiału żywego, czerpaliśmy radość z możliwości zabawy i wspólnego spędzania czasu.

          Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Autor: Jolanta Kasprzak