
W lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu - główny cel tego dnia to zwrócenie uwagi na pozytywne i bezpieczne wykorzystanie Internetu a także na zagrożenia, z jakimi mogą zetknąć się w wirtualnym świecie dzieci i młodzież. Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską i obchodzony jest corocznie w drugi wtorek lutego. Jest on też dobrą okazją, aby przypomnieć i utrwalić wiadomości odnośnie bezpiecznego użytkowania urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej. W naszej szkole podejmujemy szereg działań, które skierowane są dla nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów.
Kurs e- learningowy pt: "Misja-bezpieczny Internet" w klasie I
Klasa I w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu ukończyła kurs e- learningowy pt: "Misja-bezpieczny Internet", składający się z 15 modułów w którym zwalczali niebezpieczne "Sieciuchy". Uczestniczyli również w lekcji online "Sieciaki -poznaj bezpieczny internet". Obejrzeli film edukacyjny w ramach projektu Uniwersytet Dzieci na temat uzależnienia od Internetu. Na lekcji wykonali karty pracy związane z DBI oraz wkleili do zeszytów notatkę z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykorzystali laptopy z Mobilnej Pracowni, aby nauczyć się tworzyć silne hasło.
Tydzień Bezpiecznego Internetu w klasie II
Od 12 do16 lutego uczniowie klasy II obchodzili Tydzień Bezpiecznego Internetu. W ten sposób przyłączyli się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł w okresie ferii zimowych - 6 lutego. W tym czasie zakończyliśmy realizację zdań w ramach projektu organizowanego przez Uniwersytet Dzieci - „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?”. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu. Przypomnieli sobie zasady bezpiecznego umieszczania treści w sieci, a także ograniczenia w korzystaniu z cudzych utworów. Tworzyli bezpieczne hasła i analizowali informacje znalezione w Internecie pod kątem autentyczności. Zastanowili się nad tym, jak dbać o cyfrową równowagę. Wykonali także zadania w ramach 5 lekcji pt. „Bezpieczny Internuta” akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców”. Podczas zajęć wykorzystali także materiały projektu „Stacja Galaxy. Bezpieczeństwo Sieci”, utworzyli swój „Smartfon marzeń”, co pozwoliło im na naukę podejmowania decyzji oraz refleksję nad użytecznością różnych aplikacji i technologii. Przypomnieli sobie poznanych w klasie I internetowych bohaterów – „Sieciaków” oraz poznali kodeks Asów Internetu, do królestwa których - Interlandii – wybiorą się w klasie III.
Na koniec za wzorową pracę i udział w projektach otrzymali, indeksy, dyplomy i nagrody, które zdobyliśmy podczas Gali Bezpiecznego Internetu w Warszawie inaugurującej tegoroczne działania.
Jak powinni korzystać z sieci? Co zrobić, by byli tam bezpieczni? - Mam nadzieją, że wszyscy znają odpowiedź na te pytania i co najważniejsze, będą postępować zgodnie z poznanymi zasadami.
Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie III
Klasa 3 aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa uczestnictwa w obchodach DBI zgłoszona została na stronie saferinternet.pl. Uczniowie wzięli udział w lekcji online „Sieciaki – poznaj bezpieczny internet” Zostali także zapoznani z serwisem internetowym dla dzieci, poświęconym edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie – Sieciaki.pl., aby móc z niego korzystać, a tym samym czerpać z niego jak najwięcej informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto zrealizowali kolejną lekcję w ramach projektu Uniwersytet dzieci w Klasie pt. "Czy internet może mnie śledzić? Uczniowie kl. III w tym semestrze zrealizują jeszcze pozostałe lekcje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie w ramach projektu "Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?".
"Dopamina - jak wspierać młodzież w świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych?" - warsztaty w klasach VI - VII
Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w warsztatach "Dopamina - jak wspierać młodzież w świadomym korzystaniu z mediów społecznościowych?". Media społecznościowe są dla młodzieży ważnym środowiskiem funkcjonowania społecznego – zapewniają dostęp do informacji, rozrywki, komunikacji. Nadmierne korzystanie z gier, serwisów społecznościowych i innych treści online może obniżać umiejętność koncentracji uwagi. Przełączanie uwagi między różnymi aktywnościami zakłóca zapamiętywanie informacji, a co za tym idzie nie pozwala na utrwalanie wiedzy i uczenie się nowych rzeczy. Według naukowców rozproszenie przez media społecznościowe i powiadomienia sprawia, że powrót do koncentracji uwagi na pierwotnie wykonywanej czynności może zająć nawet dwadzieścia pięć minut. Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli film „Dopamina”, który zachęcił młodzież do rozmowy na temat tego jaką funkcję pełnią social media w życiu młodych osób i jak możemy ich wspierać w szukaniu alternatyw? Oraz o tym w jaki sposób twórcy aplikacji społecznościowych wykorzystują automatyczne mechanizmy naszego mózgu, żeby przyciągać i utrzymywać naszą uwagę i jak możemy chronić przed tym młodzież? Zajęcia warsztatowe rozpoczęliśmy od sprawdzenia naszej aktywności w danym dniu w sieci, uczniowie dowiedzieli się jak mogą kontrolować czas, który spędzają online, by zadbać o swój dobrostan. Porównaliśmy ten czas z wynikami najnowszych badań opisanych w raporcie „Nastolatki 3.0”, które wskazują, że młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online. Obecne badanie wykazało, że jest to średnio 5 godzin i 36 minut dziennie. W 2014 roku były to 3 godziny i 40 minut, a w roku 2020 - 4 godziny i 50 minut.
Uczniom klasy VII udostępniliśmy indywidualne dostępny do platformy edukacyjnej „Bezpieczni w sieci”, gdzie mogą w dowolnym czasie i miejscu podnosić świadomość odnośnie bezpieczeństwa online, m.in.: prywatnością w sieci, cyberprzemocą, cyberzagrożeniami, szkodliwymi treściami, fałszywymi informacjami czy budowaniem wizerunku w internecie oraz cyfrową higieną.
Rodziców natomiast zachęcono do zapoznania się z filmem edukacyjnym oraz artykułami dotyczącymi urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej oraz ich wpływu na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Podczas zajęć i warsztatów wykorzystano laptop, tablet oraz aparat fotograficzny zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości