Nasza szkoła przystąpiła do programu Złote Szkoły NBP IV edycja 2023/2024. Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program skierowany do szkół. Jego ideą jest zainteresowanie uczniów tematyką ekonomiczną, zdobywanie przez nich określonych kompetencji w tym zakresie oraz upowszechnianie zdobytej wiedzy w środowisku szkolnym i/lub lokalnym.
Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w naszej szkole tworzą uczniowie z klasy siódmej.
Czym jest program Złote Szkoły NBP?
https://www.youtube.com/shorts/9c_3xrd7Qh0
Na czym polega program?
Drużyna opracowuje pomysły na wykonanie 3 zadań: lekcja z ekonomią, debata, warsztaty, które następnie przeprowadza w szkole. Drużyna jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację określonych w danej edycji Programu Zadań. Drużyny angażują w realizację Zadań danej edycji Programu jak największą liczbę Uczestników. Nauczyciele-opiekunowie dokumentują je na Platformie i przesyłają do NBP w terminie do 11 marca 2024r.
IV edycji konkursu przewodzi temat :
Polski złoty w obiegu od 100 lat- NBP i jego funkcja emisyjna.
W realizowanych zadaniach powinny być poruszone następujące treści:
Polski złoty
Jak przebiegał proces ustanowienia waluty w niepodległym państwie polskim? Dlaczego doszło do odrodzenia złotego? Reforma walutowa i powstanie Banku Polskiego S.A. – odpowiednika NBP 100 lat temu. Jak dziś powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotu. Prawny status złotego. Dlaczego tylko Narodowy Bank Polski może emitować polskie znaki pieniężne? Czym jest system płatniczy i jaką rolę odgrywa w nim NBP?
Czym są pieniądze?
Trzy funkcje pieniądza ‒ pieniądz jako środek wymiany, akumulacji i jednostka obrachunkowa. Droga pieniądza z banku centralnego do portfela, czyli na czym polega cykl obrotu gotówkowego w Polsce? Jakie są cztery filary Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego?
Monety i banknoty powszechnego obiegu oraz kolekcjonerskie
Jakie są zasady użytkowania banknotów i monet w Polsce? Wielcy Polscy Ekonomiści i inne przykłady serii kolekcjonerskich NBP. Polskie monety i banknoty jako dzieła sztuki, zapis czasów i technologiczne osiągnięcie. O zabezpieczeniach i sposobach weryfikacji autentyczności banknotów i monet.
Tytuł „Złota Szkoła NBP” nadaje NBP w każdej edycji Programu Szkołom i Drużynom, które uzyskają określony w Regulaminie próg punktowy.
Komisja programu ocenia:
- pomysłowość
- metody i narzędzia edukacyjne
- dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców
- jakość i atrakcyjność realizacji
- przydatność w praktyce
- zasięg i poziom zaangażowania odbiorców
Spośród wszystkich szkół z tytułem „Złotej Szkoły NBP” zostaną wybrane i nagrodzone szkoły, które najlepiej zrealizowały zadania.
Dlaczego uczestniczymy w programie Złote Szkoły NBP ?
Udział w Programie Złote Szkoły NBP to dla naszej społeczności szkolnej prestiż, ale także nowe i trudne wyzwanie. To okazja do zdobycia cennej wiedzy ekonomicznej, rozwoju umiejętności retorycznych, kompetencji cyfrowych, kształtowania umiejętności współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów, prezentacji swoich umiejętności i dorobku oraz możliwość zdobycia nowych doświadczeń.
Autor: Ewa Chyra