W dniach 15-16 maja, uczniowie starszych klas naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii podczas wycieczki śladami pierwszych Piastów, która obejmowała trasę Poznań-Gniezno-Biskupin.
Program wycieczki był niezwykle bogaty. Rozpoczęliśmy od Poznania, gdzie mogliśmy zobaczyć Stary Rynek z pięknymi i kolorowymi kamienicami. Mieliśmy także okazję przekonać się jaką popularnością cieszą się wśród zwiedzających poznańskie koziołki, których trykanie oznacza nadejście południa. Następnie udaliśmy się do katedry poznańskiej, jednego z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego oraz chrystianizacją kraju. To tutaj powstała pierwsza siedziba biskupia w państwie dynastii Piastów. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ostrów Lednicki, a dokładniej wyspa położona na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów w państwie pierwszych Piastów. Jest to najbardziej prawdopodobne miejsce przyjęcia przez Mieszka I chrztu świętego w 966 roku. Po powrocie z wyspy udaliśmy się na Pola Lednickie, gdzie odbywają się spotkania młodzieży zainicjowane przez ojca Jana Górę. Na miejscu wpisaliśmy się także do pamiątkowej księgi wpisów, w której zaznaczyliśmy tam swoją obecność. Po dość intensywnym zwiedzaniu pojechaliśmy do pierwszej stolicy Polski, Gniezna, gdzie zameldowaliśmy się w hotelu i udaliśmy się na obiadokolację.
Dzień drugi rozpoczął się od zwiedzania drzwi gnieźnieńskich, które przedstawiają historię św. Wojciecha. Następnie udaliśmy się do katedry gnieźnieńskiej, miejsca pochówku św. Wojciecha i koronacji pięciu królów. Katedra znajduje się na wzgórzu Lecha, którego legendę zna każdy uczeń.
Ostatnim punktem na naszej trasie był Biskupin, często nazywany „polskimi Pompejami”. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk w historii polskiej archeologii. Osada ta została założona przez ludność kultury łużyckiej 2700 lat temu, a we wczesnym średniowieczu funkcjonowała tam osada słowiańska. Na miejscu mogliśmy zobaczyć jak żyli ludzie, czym się zajmowali, jak wytwarzali narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku.
Wizyta na ziemi wielkopolskiej była niezwykłą i żywą lekcją historii, a uczestnicy mogli przenieść się w czasie, poczuć i zobaczyć jak wyglądały początki państwa polskiego.