• Tenisowe rozgrywki

          Zawodnicy klas I - VII  naszej szkoły 14 i 15 listopada 2023 r. wraz z uczniami z 7 innych szkół naszego powiatu brali udział Turnieju Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Lipiu. Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach z podziałem na dziewczynki i chłopców. W kategorii dziewcząt w tych zawodach Roksana Grzesiak uczennica klasy V zajęła III miejsce, a Natalia Łosik V miejsce. W kategorii chłopców Bartosz Kowalik zajął IX miejsce.

          Dwa dni później 17 listopada odbyły się kolejny IX Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez Szkołę Podstawową  w Iwanowicach Dużych. To kolejna impreza sportowa, w której najlepsi tenisiści naszej szkoły brali udział.

          Na podium ponownie  znalazła się Roksana Grzesiak tym razem zajmując II miejsce w swojej kategorii klas V-VI. Natomiast Natalia Łosik zajęła tym razem również V miejsce.

          Gratulujemy zawodnikom zachęcamy do dalszego rozwijania sportowych zainteresowań.

          Autor: Elżbieta Krasińska

        • Warsztaty haftu

          W dniu 21.XI.2023 r. dziewczęta z klas VI i VII wyjechały na zaproszenie p. dyrektor Moniki Łosik do Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu, gdzie aktualnie znajduje się największa na świecie haftowana replika obrazu "Jan III Sobieski pod Wiedniem". Dzieło składa się z 50 części i powstało z 9,5 mln krzyżyków . Czas wykonania haftu wyniósł 22 miesiące.

          Dziewczęta miały możliwość rozwijania własnej kreatywności i spróbowania swoich umiejętności podczas warsztatów haftu. Czas przy wspólnym tworzeniu pierwszych hafciarskich dzieł szybko nam minął i sprawił wszystkim uczestnikom dużo przyjemności.

           

          Dziękujemy za zaproszenie!

           

          Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji projektu #LaboratoriaPrzyszłosci

          Autor: Anita Zyna

        • Święty Mikołaj na Kresach

           

                   Jak każdego roku we współpracy z Towarzystwem Patriotycznym Kresy, nasza szkoła wspiera akcję Święty Mikołaj na Kresach. W tym roku wzorem lat ubiegłych, zbieraliśmy dary dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, a szczególnie rodakom mieszkającym w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie.

          Zbiórka obejmowała produkty żywnościowe, książki dla dzieci i młodzieży, artykuły szkolne i słodycze.

                   Po zakończonej zbiórce, szkolne koło wolontariatu SU skompletowało paczki, które następnie zostały dostarczone do punktu zbiórki w Częstochowie przez Ks. Proboszcza Michała Jaskułę.

                   Dziękujemy za zaangażowanie i wspieranie naszych akcji, ponieważ to dzięki nim rozwijamy w dzieciach wrażliwość, tolerancję i empatię a także postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

           

          Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji projektu #LaboratoriaPrzyszłosci

          Autor: Agnieszka Wolska - Bździon 

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023

          Dziś (20 listopada) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  W 1989 roku, czyli 34 lata temu, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło „Konwencję o prawach dziecka”, najważniejszy na świecie dokument dotyczący praw dziecka. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

          Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował gazetkę tematyczną oraz apel, który rozpoczęliśmy wspólnym zaśpiewaniem piosenki o prawach dziecka, następnie przedstawiciele SU zaprezentowali wiersz Marcina Brykczyńskiego "O prawach dziecka" oraz zaprezentowali należne dzieciom prawa. 

          W  klasach natomiast nauczyciele przeprowadzili ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka, wykorzystując udostępnione przez UNICEF materiały.

          Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Oczywiście kolorem przewodnim dnia był kolor niebieski.

           

          Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny, a fotokolaże wykonano na laptopie zakupionym w ramach realizacji projektu #LaboratoriaPrzyszłosci

          Autor: Agnieszka Wolska - Bździon 

        • Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu

           

           

          20 listopada każdego roku poznajemy i przypominamy wszystkim o prawach dzieci na całym świecie. Tego dnia przypada rocznica uchwalenia w 1989 roku Konwencji o prawach dziecka. To ważne, by każde dziecko miało świadomość tego czym  i jakie są prawa dziecka. To, co nam wydaje się oczywiste, zwyczajne- stanowi właśnie prawa dzieci jak np.: zdrowy sen, wypoczynek, wzrastanie w otoczeniu rodziny, ciepły posiłek, możliwość nauki. Warto też przypominać dzieciom, że nie tylko każde dziecko ma pewne prawa, istnieją także obowiązki.

          Wszystkie te informacje przybliżyliśmy i utrwaliliśmy wykonując w małych grupkach plakaty tematyczne. Wspólnie bawiliśmy się też przy piosence „Prawa dziecka”, a 6 latki rozwiązywali zadania i ćwiczenia o wyższym poziomie trudności. Podczas zajęć poznaliśmy wiele ważnych i ciekawych informacji.

          Podczas zajęć wykorzystano również książki zakupione w ramach realizacji #NPRCz

          Autor: Kamila Nowak 

        • PROJEKT "ZDROWO JEM, WSZYSTKO WIEM" I DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA W KL.3

           

          Opis: C:\Users\USER\Desktop\sliczny-kanapki-postac-z-kreskowki-pokazuje-kciuk-up_8250-29.jpg  

          Uczniowie klasy 3 w tym roku szkolnym przystąpili do realizacji projektu "Zdrowo jem, wszystko wiem". Etap jesienno - zimowy poświęcony jest dobrym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Klasa ma do wykonania 6 zadań. 3 zadania uczniowie klasy 3 mają już za sobą. W  trakcie zajęć uczniowie zdobywali wiedzę na temat nawyków żywieniowych. Została przeprowadzona pogadanka na temat jedzenia słodyczy, uczniowie zapoznali się z Piramidą Żywienia.  W swoich zeszycikach - "Moje nawyki żywieniowe i aktywność” dokonywali zapisu swoich posiłków w ciągu dnia oraz podawali aktywność fizyczną w danym dniu, aby później w czasie zajęć spróbować wyeliminować złe nawyki i zastanowić się nad tym, jak je zmienić.  Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uświadomienia dzieciom, jak ważny jest prawidłowy dobór produktów do spożycia i zmiana złych nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. W trakcie drugich zajęć wykonali w grupach smaczną sałatkę owocową. Odbył się także KONKURS: NAJLEPSZY RYSUNEK PIERWSZEGO ŚNIADANIA. Zadaniem uczniów było wykonanie rysunku pierwszego śniadania – smacznego, kolorowego i zdrowego, który zapewni energię na start.  Kanapki wykonali samodzielnie na zajęciach w ramach obchodzonego 8 listopada Dnia Zdrowego Śniadania. Wtedy właśnie uczniowie pod bacznym okiem nauczyciela przygotowali  i zjedli  zdrowe i smaczne śniadanie.  Na  klasowych „stołach śniadaniowych” znalazły się kolorowe, pięknie ozdobione kanapki, na których dominowała sałata, ogórek i pomidory. Na wielu kromkach  pieczywa   pojawiła sie również świeża wędlinka i nabiał. Śmiało można powiedzieć, że uczniowie zadanie wykonali  doskonale. Ich zdaniem kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i ślicznie udekorowane. Przygotowanie kanapek przyniosło im  wiele radości. Dzieci przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Przeprowadzone na zajęciach w ramach projektu "Zdrowo jem, wszystko wiem" pogadanki na temat roli śniadania utwierdziły ich w przekonaniu, że jest to  najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wszyscy już wiedzą, że dzięki niemu  mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.  Zwycięzcami w  konkursie na  NAJLEPSZY RYSUNEK PIERWSZEGO ŚNIADANIA zostali: Michalina Wiecha, Kacper Mroczkowski i Magdalena Nowak. W nagrodę otrzymali Odznakę Super Kucharza i ocenę celującą. Prace uczniów zostaną złożone w Klasowej  Książce Śniadaniowej.

          Ponieważ bardzo istotne jest by pokazać dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka klasa przystąpiła do wykonania trzeciego zadania w ramach projektu. Przed wejściem na zajęcia ruchowe dzieci spotkały dziwnego przybysza, który wypadł z pojazdu, na pokładzie którego zostali jego rodzice i pozostała część załogi. Okazało się, że Ferro, bo tak miał na imię pochodzi z planety zwanej Turkusową Planetą, na której wszyscy są bardzo aktywni i codziennie dużo się ruszają. Uczniowie zostali poproszeni przez nauczyciela o zaopiekowanie się chłopcem i zabranie go na zajęcia sportowe. W  czasie zajęć dzieci świetnie się bawiły. Różnorodne zabawy i ćwiczenia pomogły im rozwijać skoczność, siłę, szybkości i zręczność.

          Mam nadzieję, że z dobyta wiedza przyczyni się do uświadomienia dzieciom, jak ważna jest aktywność fizyczna do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

           

          Autor: Marzena Kocik 

        • Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia

          Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy.

           

          Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

          W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

          Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

          Autor: Anita Zyna 

        • 14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

           

          14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego z nas! Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do tego by przypomnieć ważne informacje dotyczące powietrza, którym oddychamy, wiedzieć jak zadbać o środowisko i o swoje zdrowie! W naszym Zespole edukujemy na temat smogu i zagrożeń dla zdrowia. Szkoła podstawowa przystąpiła do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej oraz realizuje projekt „Mierzymy się ze smogiem”. W ostatnim tygodniu w przedszkolu i w szkole przeprowadzono zajęcia z uczniami na podstawie scenariuszy ESA.

          W Dniu Czystego Powietrza dzieci - starszaki z grupy Rybki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych pod kątem zapoznania się z terminami związanymi z czystym powietrzem, smogiem, recyklingiem itp.

          Zajęcia miały na celu wprowadzić, zapoznać dzieci czym jest powietrze i dlaczego tak istotne jest nasze zaangażowanie, by oddychać czystym powietrzem. Podczas zajęć omówiliśmy, określaliśmy czym jest powietrze- zabawy z balonikiem, dmuchanie przezroczystego woreczka. Wszystko po to, by wskazać cechy powietrza. Zanieczyszczone powietrze „wygląda” i „pachnie” nieco inaczej.  Określaliśmy czym jest zanieczyszczone powietrze. Poznaliśmy czym jest smog oraz poznaliśmy sposób określania jakości powietrza: buźki odpowiednich kolorów i ich symbole, tablica na korytarzu szkolnym i na budynku placówki. W związku z tematem wykonaliśmy kilka prac, zadań plastycznych i logicznych. Wykonaliśmy pracę plastyczną - smok czy smog. "Skąd się bierze smog?"- wykonaliśmy pracę, podczas której dzieci wycinały, określały samodzielnie pochodzenie zanieczyszczonego powietrza oraz czystego. Dla wizualizacji zjawiska przeglądaliśmy tablice demonstracyjne z rodzajem zadymienia oraz ze sposobami jak przedszkolaki mogą dbać o powietrze.

          Podczas realizacji zajęć w przedszkolu wykorzystano książeczki o tematyce ekologicznej zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

          "Jak dbamy o środowisko"- poznaliśmy słowa recykling, ekologia; Określaliśmy także kolory koszy i wykonaliśmy zadanie zw. z segregacją odpadów (karta pr.) Dzieci, które wykazały się największą znajomością tematu, utrwaliły najlepiej materiał, otrzymały książeczki z Dinkiem. Wszyscy za aktywny udział otrzymali medale i tytuł: „EKOLOG, KTÓRY NISZCZY SMOG”.

          Uczniowie klasy I w ramach Dnia Czystego Powietrza, zdecydowali na poszerzenie wiedzy lokalnej społeczności na ten temat i wyruszyli na ulicę by namawiać ich na dbanie o powietrze wykrzykując rymowane hasła. Zdobyli również wiedzę poprzez doświadczenie z użyciem słoika i zapalonej świeczki. Przekonali się, że nawet ogień potrzebuje tlenu, aby się palił. Kolejnym doświadczeniem było przekonanie się jak czyste jest powietrze na terenie szkoły przy użyciu odkurzacza, chusteczki i gumki recepturki. Efekt był zadowalający, chusteczka okazała się prawie czysta. Ten dzień uświadomił chłopców jak ważne jest dbanie o jakość powietrza.

          Zapraszamy do obejrzenia filmów z happeningu klasy I 

          Klasa I z SP Lindów podczas Dnia Czystego Powietrza z Edukacyjną Siecią Antysmogową

          Klasa I podczas Dnia Czystego Powietrza z Edukacyjną Siecią Antysmogową w Lindowie

          Audiodeskrypcja_do_filmow_klasy_I.m4a

           

          Klasa II została zapoznana z prezentacją „Co wisi w powietrzu?”. Uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą świadomi wpływu człowieka na jakość powietrza, sprawdzali na stornie programu  Edukacyjnej Sieci Antysmogowej jakość powietrza w dniu 14.XI w okolicy naszej szkoły, która była zgodna z pomiarami jaki wskazuje miernik jakości powietrza umieszczony na szkolnym budynku. W Dniu Czystego Powietrza jakość powietrza w Lindowie była bardzo dobra :)  Następnie uczniowie wykonywali karty pracy i zaliczyli test sprawdzający zdobyte podczas zajęć umiejętności.

          Klasa III  dn. 17.11. 2023 r. zrealizowała zajęcia Edukacyjnej Sieci Antysmogowej „Wygrajmy ze Smogiem (dla kl.1-3)”. Podczas e-lekcji uczniowie poznali  źródła i miejsca występowania smogu w Polsce.  Dowiedzieli  się, jaki wpływ na stan zanieczyszczenia powietrza mają temperatura i ukształtowanie terenu. Poznali także, w jaki sposób przy pomocy dorosłych zbadać smog w warunkach domowych. W czasie zajęć uczniowie pracowali samodzielnie i zapoznali  się z trzyczęściowym filmem i planszami edukacyjnymi uzupełnionymi głosem lektora. Zdobytą wiedzę wykorzystali  do rozwiązania testu, aby na koniec zdobyć certyfikat „Ekomistrza”. Na koniec zajęć wyszli na plac szkolny, aby dowiedzieć się jaki jest stan powietrza, by następnie wypełnić ostatnią z kart pracy, w której należało zapisać wynik dzisiejszego pomiaru. Celem zajęć było dostarczenie uczniom wiedzy na temat powietrza, oraz uzmysłowienie jakie zagrożenia wiążą się z zanieczyszczonym powietrzem.

          Uczniowie klasy IV i V zapoznali się z regulaminem konkursu plastycznego na ekologiczny plakat dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i świetlic środowiskowych z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji pt. „TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA”

          Uczniowie klasy VII otrzymali w wersji elektronicznej materiały dotyczące tematyki zanieczyszczeń i smogu. Mieli za zadanie zapoznać się z problematyką w domu i odpowiedzieć na pytania z karty pracy 1a. Na lekcji wychowawczej  obserwowali najwyższe wskazania bieżące z tablicy głównej strony esa.nask.pl oraz szukali przyczyn takiego stanu rzeczy. W dalszej części zajęć uczniowie w grupach zadaniowych wykonywali zadania „Fakty i mity”. Obejrzeli film o źródłach zanieczyszczeń oraz wspólnie wypełni kartę o chorobach jakie wywołuje zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie zostali zapoznanie ze sposobami ochrony przed zanieczyszczeniami. W ostatniej części grupy zadaniowe wykonały ”Quiz smogowy”. Największe wrażenia zrobiła na uczniach informacja o „kopciuchach”, o tym że nasza miejscowość znajduje się w rejonie, gdzie często są bardzo wysokie stężenia pyłu, że benzopiren obecny w smogu wywołuje nowotwory i inne choroby. Zajęcia projektowe doskonale skorelowały się z tematyką poruszaną na lekcjach języka polskiego o odpowiedzialności m.in. za klimat. Uświadomili sobie rangę prośby Grety Thungerg - aktywistki klimatycznej „Zostawmy węgiel w ziemi”.  1 z uczniów klasy wykorzystał zdobyte treści w pracy literackiej pisanej na konkurs ogólnopolski „Ekologia w moim  domu”.

           

          Każdy z nas może wpłynąć na lepszą jakość powietrza i swojego życia.

          Aktualną jakość powietrza w Lindowie można sprawdzać klikając poniższy link

          Sprawdź aktualną jakość powietrza

           

          Podczas realizacji zajęć wykorzystano laptop i aparat fotograficzny zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

           

           Autor: Anita Zyna i wychowawcy klas

        • Akademia Bezpiecznego Puchatka - lekcja 2 w klasie I

          Tematem drugiej lekcji Akademii Bezpiecznego Puchatka było bezpieczeństwo na drodze. W trakcie zajęć uczniowie klasy I dowiedzieli się m. in. z czego składa się droga, jakie są  zasady bezpiecznego zachowania na drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, deskorolce, hulajnodze, na czym polega ostrożność oraz jakie są rodzaje znaków drogowych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nadeszła pora na zadania praktycznych. Chłopcy podzieleni na dwie grupy wspólnie sprawdzili potrzebne elementy do jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce i na rolkach. Następnie wykonali makietę samochody oraz stworzyli sztuczne przejście dla pieszych po to by ćwiczyć prawidłowe przejście przez ulicę. Bo zabawie edukacyjnej nadeszła pora na wspólne stworzenie makiety skrzyżowania do której uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę. W nagrodę za pracę chłopcy zdobyli kolejną supermoc - OSTROŻNOŚĆ.

           

          Podczas realizacji zajęć wykorzystano aparat fotograficzny i laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autor: Magdalena Sośniak 

        • #BohaterOn

           

           

                   W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej #BohaterOn. Akcja ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Poprzez kampanię autorzy akcji chcą także edukować społeczeństwo w zakresie wiedzy historycznej i szerzyć postawy patriotyczne wśród młodych ludzi.

          Podczas realizacji projektu nauczyciele klas 1-7 przeprowadzili zajęcia o tematyce powstańczej i podkreślającej bohaterstwo uczestników powstania. Scenariusze zajęć były dostosowane do wieku uczniów. I tak w klasach 1-3 wykorzystane zostały scenariusze, a w nich filmiki i słuchowiska edukacyjne takie jak „Bohaterem być kiedyś  dziś”, „Nie bajka o Powstaniu Warszawskim”. Klasy młodsze zrealizowały projekt pięknie łącząc bohaterskie czyny z czasów Powstania Warszawskiego ze Świętem Niepodległości.

          W klasach 4-6 zostały wykorzystane dwie części słuchowiska „Mały roznosiciel nadziei”, po którym uczniowie analizowali plan wydarzeń, układali zdarzenia w kolejności chronologicznej, analizowali postawy głównych bohaterów, a także wiersz który pojawił się w w/w historii.

          Dla klasy 7 wykorzystany został scenariusz „Co za historia”, na podstawie którego uczniowie po obejrzeniu filmiku, zapoznaniu się z przebiegiem samego Powstania Warszawskiego zostali podzieleni na grupy, w których przygotowywali infografiki. Prace swoje uczniowie tworzyli na podstawie wiedzy zdobytej  podczas zajęć.

          Projekt okazał się na tyle ciekawy, że uczniowie pytali o następne zajęcia, więc mamy nadzieję, że to nie ostatni raz i w następnym roku także uczcimy pamięć o powstańcach. Dzięki takim akcjom przekazujemy historię młodym pokoleniom, aby nie zapomniały o BOHATERSTWIE, jakim wykazali się Polacy 79 lat temu.

          A pamiętajmy, że bohaterem może zostać każdy z nas czyniąc dobro.

           

          Podczas realizacji zajęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

           

           

           

             

          Autor: Agnieszka Wolska - Bździon

        • Projekt „Szkoła dostępna dla wszystkich”

          Szkoła Podstawowa w Lindowie bierze udział w projekcie „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie kompetencji pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów i terapeutów pedagogicznych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz udzielania wsparcia edukacyjno-specjalistycznego.

          W naszej szkole osobami upoważnionymi do realizacji projektu są:

          - pedagog szkolny - Elżbieta Krasińska

          - pedagog specjalny - Magdalena Sośniak

          - psycholog szkolny - Katarzyna Bartosik

          W ramach projektu UNICEF (ASA), w którym nasza szkoła bierze udział, oferujemy dostęp do bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów, takich jak: psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni, pedagodzy specjalni oraz asystenci kulturowi. Konsultacje będą prowadzone od 13 listopada do 9 grudnia bieżącego roku. Pula dostępnych konsultacji jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Konsultacje są dostępne dla dyrektorów, nauczycieli, rodziców oraz pełnoletnich uczniów. Mogą z nich skorzystać tylko szkoły i przedszkola zakwalifikowane do projektu. Podczas konsultacji można porozmawiać z specjalistą na temat niepokojących zachowań uczniów/dzieci, problemów zawodowych, relacji z dziećmi, trudnych emocji i podobnych kwestii.

          Warto zaznaczyć, że konsultacje są anonimowe, a do ich zapisania niezbędny jest specjalny kod, który może wygenerować nauczyciel specjalista (DDU) lub dyrektor szkoły, po zalogowaniu się do aplikacji projektowej. Kody można wykorzystać na stronie zapisów na konsultacje: https://asa.ibe.edu.pl/portal/konsultacje.

          Mają Państwo możliwość przekazania tych kodów rodzicom, innym nauczycielom lub pełnoletnim uczniom, którzy chcieliby skorzystać z konsultacji.

          Wszystkie szczegóły dotyczące konsultacji znajdą Państwo w dołączonych materiałach (prosimy o upowszechnienie w Państwa placówkach). W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod adresem: unicefasa@ibe.edu.pl lub pod numerem telefonu: 519 897 830.

           

          Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości!

          Autor: Anita Zyna

        • Narodowe Święto Niepodległości

          Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w naszej szkole co roku. Także i teraz uczciliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i niezależności po 123 latach niewoli.

              Uroczystą akademię rozpoczęliśmy od dołączenia do akcji #SzkoładoHymnu i wspólnie  odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja „Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.
              W tym roku uczniowie wcielili się w prezenterów telewizyjnych programu informacyjnego „Relacje” i przedstawili nam w przejrzysty sposób drogę jaką musieli pokonać nasi rodacy, aby żyć w wolnym kraju. Dodatkowo nasi prezenterzy łączyli się z reporterami, którzy na bieżąco zdawali relacje jak obchodzone jest Święto Niepodległości w naszej lokalnej społeczności i czy mieszkańcy Lindowa wiedzą dlaczego obchodzimy święto 11 listopada i co się wtedy wydarzyło.
          Oprócz powyższych, mieliśmy okazję wysłuchać pięknych recytacji wierszy, pieśni „Szara Piechota” w wykonaniu klas 4-7 oraz „Rozkwitały pąki białych róż” na skrzypcach, w wykonaniu uczennicy klasy piątej - Marysi Janeczek.
              Poprzez coroczne uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz szacunku i pamięci tym, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

          Podczas akademii wykorzystano laptop, nagłośnienie i aparat fotograficzny zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autorzy: Agnieszka Wolska - Bździon, Magdalena Sośniak

        • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w klasie III

          Obchody Narodowego Święta Niepodległości  uczniowie klasy 3 rozpoczęli już w październiku realizując lekcję pt. "Bohaterem być kiedyś i dziś"  w ramach projektu dotyczącego Powstania Warszawskiego pt. "BohaterOn"  Na lekcji  j. polskiego  dzieci wysłuchały opowiadania pt."Jak zostałem bohaterem” Elizy Piotrowskiej . Dzięki zapoznaniu się z opowiadaniem dowiedzieli się ,co sprawiło, że dla bohatera opowiadania  11 listopada stał się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa!  Zainspirowani  usłyszanymi wydarzeniami  uczniowie rozmawiali o bohaterstwie i  patriotyźmie tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Wykonali kilka zadań, próbowali   udzielić odpowiedzi  na pytanie: Czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem? Ponadto  uczniowie zostali podzieleni na grupy.  Każda z grup otrzymała fragment kolorowanki stworzonej na podstawie tegorocznego plakatu akcji BohaterON w Twojej Szkole. Na plakacie znajduje się kilkanaście sytuacji – przykładów zachowań dzieci i dorosłych, którzy kochają swój kraj i o niego dbają. Uczniowie w grupach  pokolorowali  swój fragment, a następnie połączyli  się tak, aby powstał kompletny plakat. Na zakończenie zajęć  uczniowie stojąc w kręgu i trzymając się za rękę przekazali sobie ISKIERKĘ PRZYJAŹNI.

           

          Tuż przed Świętem  11 Listopada uczniowie udekorowali klasę w biało- czerwone motyle, a na zajęciach z ed. polonistyczno-społecznej  sprawdzali swoją    wiedzę  o Polsce, jej symbolach narodowych, najważniejszych  miastach  i historii rozwiązując quizy. Na lekcji informatyki wykonali ilustrację w programie PAINT: Moja miejscowość w dniu 11 Listopada. Oddali też  hołd por. Wilkowi- byłemu nauczycielowi naszej szkoły, który zginął za Ojczyznę w Katyniu.  W dniu 10 listopada uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości . Przed  szkołą przy Białmy Orle,  trzymając w rękach  biało-czerwone balony odśpiewali  hymn państwowy. W klasie  uczniowie na co dzień mogą podziwiać gazetkę z symbolami narodowymi , która znajduje się  w sali kąciku patriotycznym. Wszystkie te działania są  symbolem    solidarności uczniów z wszystkimi tymi, którzy o tę NIEPODLEGŁOŚĆ  walczyli.

          Podczas zajęć wykorzystano  aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autor: Marzena Kocik 

        • Lekcja historii w Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą

          Do tegorocznego Święta Niepodległości przedszkolaki oraz uczniowie klasy I z Lindowa przygotowywali się podczas zajęć dydaktycznych, ale także 08.11.23 r. wybraliśmy się do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Narodowej do Mokrej.

          Z przejęciem słuchaliśmy historii o walkach toczonych pod Mokrą w roku 1939. Ogromne wrażenie na najmłodszych zrobiła broń znajdująca się wśród eksponatów Muzeum oraz pociąg pancerny "Śmiały". Z ciekawością wszyscy podziwiali makietę, która daje wyobrażenie pola bitwy w 1939 roku. Podczas wyjazdu przedszkolacy poznali także Misia Wojtka- żołnierza i bohatera II Wojny Światowej.  Podczas lekcji muzealnej  zaprezentowano  także film animowany dotyczący polskich symboli narodowych – GODŁA, FLAGI i HYMNU POLSKI.  Przypomnieliśmy kiedy używamy symboli państwowych i jakie święta są z nimi związane. Każdy uczestnik wykonał samodzielnie flagę Polski, które uświetnią Dnia 11 Listopada.  

          Autor: Kamila Nowak 

        • Dzień postaci z bajek

          Każde dziecko zna wiele bajek, ma tez swoje ulubione oraz swoich ulubionych bohaterów. Dlatego wszyscy chętnie wcieli się w postać z ulubionej bajki. Na sali zrobiło się wesoło i kolorowo.

          Wszystkie postacie bajkowe przedstawiły się, zaprezentowały wszystkim. Wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy.  

          Tego dnia został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny o tematyce:  Moja ulubiona bajka.

          Konkurs był jednym z zadań realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

          Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w formie książeczek.

          Komisja Konkursowa w składzie:

          - pani Anita Zyna

          - pani Magdalena Sośniak

          przyznała:

          I miejsce- Szymon Kluba

          II miejsce- Bartosz Bebłot

          III miejsce- Emilia Mroczkowska

          wyróżnienie- Zuzanna Hadaś

          wyróżnienie- Marysia Kocot

          wyróżnienie- Kacper Wolny

          Nagrody w konkursie zakupiono ze środków  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. realizowanego w naszym przedszkolu. 

          Cały dzień obfitował w zabawy, quizy, zadania.

          Przedszkolaki mieli za zadanie rozstrzygnąć z której bajki pochodzi dana postać, połączyć postać z bajki i atrybuty, odnaleźć różnice, plątaninki i inne.

          Każdy przedszkolak sprawdził swoją wiedzę na temat bajek w quizie tematycznym. Wszyscy pracowali z zaangażowaniem i z pewnością zapamiętają ten dzień na długo.  

          Autor: Kamila Nowak, Jolanta Kasprzak