Klasy I - III
W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Tydzień dla Bezpieczeństwa” w klasie pierwszej zostały przeprowadzone 2 zajęcia. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano materiały umieszczone na ZPE. Pierwsze z zajęć dotyczyło Bezpieczeństwa w ruchu publicznym. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym funkcjonariusze Policji zapoznali uczniów z przepisami ruchu drogowego. W trakcie oglądania filmu dzieci poznawały przepisy dotyczące pieszych i rowerzystów, następnie mogły utrwalić znaki drogowe. Po obejrzeniu filmu uczniowie przeszli do części sprawdzającej ich wiedzę nt. znaków drogowych. Do tego celu wykorzystane zostały zaproponowane materiały, m.in. ćwiczenia interaktywne: łączenie w pary znaku drogowego z jego nazwą, układanie w odpowiedniej kolejności zasad przechodzenia przez jezdnię, zadania typu- prawda/fałsz. Ponadto uczniowie usłyszeli kilka ciekawostek dotyczących znaków drogowych, rowerów, rowerzystów. Uczniowie wykonali plakaty na temat znaku dotyczącego osób niepełnosprawnych. Na pewno utrwalenie wiedzy o przepisach ruchu drogowego skłoni wszystkich uczniów do przestrzegania ich, a poznanie skutków nieprzestrzegania przepisów uwrażliwi ich na konieczność ich stosowania w życiu codziennym.
Podczas wakacji uczniowie będą częściej przebywać w różnych miejscach, dlatego częściej mogą zetknąć się z różnymi, czasami niebezpiecznymi sytuacjami. Mogą znaleźć się w pobliżu miejsca wypadku, a wtedy ważna jest szybka pomoc. Trzeba więc doskonale znać zasady udzielenia pierwszej pomocy, aby ją udzielić. Dlatego korzystając z materiałów https://zpe.gov.pl/a/wprowadzenie/D8mIHivCK uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. Mali ratownicy. W czasie zajęć utrwalali zasady pierwszej pomocy oraz nawyki jej udzielania. Obejrzeli film edukacyjny, w którym poznali pracę ratownika medycznego. Utrwalili numery alarmowe. Odegrali również scenki dramowe pokazujące sposób udzielania pomocy poszkodowanemu. Następnie przeszli do ćwiczeń interaktywnych.
Klasa II obejrzała filmy edukacyjne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej o bezpieczeństwie w ruchu publicznym, numerach alarmowych i poprawnym wzywaniu pomocy oraz o bezpieczeństwie podczas wakacji z Para Prezydencką. Uczniowie ćwiczyli prawidłowe przejście przez pasy przed szkołą, oraz przypomnieli znaczenie znaków drogowych i wykonali makietę z nimi. Wszystkie działanie odbyły się w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej Tydzień dla Bezpieczeństwa.
Uczniowie klasy III w bieżącym roku szkolnym przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - Cyberlekcje 3.0 będącego inicjatywą Ministerstwa Cyfryzacji i NASK-PIB. Jego celem jest wspieranie nauczania o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, a realizowane treści dotyczą tematów przeszukiwania Internetu, bezpieczeństwa online, prywatności, relacji w sieci, zagrożeń online, zarządzania danymi, poszanowania praw autorskich, nadużywania nowych technologii. Każdy obszar tematyczny jest dostosowany do wymagań podstawy programowej kształcenia oraz potrzeb uczniów na różnych etapach edukacji. Działania praktyczne poprzedzone zostały uczestnictwem w 3 webinarach na żywo: „Netykieta”, „Nie klikaj w dziwne linki” i „Sekret w Internecie”. Następnie przystąpiliśmy do realizacji zajęć opartych na metodologii PBL - metodach aktywizujących uczniów, zachęcających do aktywnego uczestnictwa w procesie uczenia się i rozwijania umiejętności, takich jak analiza, krytyczne myślenie, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów. Dzięki temu uczniowie zdobywali wiedzę poprzez praktyczne doświadczenia, co pomogło im lepiej przyswoić materiał.
Klasy IV-VIII
W czasie pierwszych przeprowadzonych zajęć w ramach akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa” z wykorzystaniem udostępnionych przez ministerstwo materiałów - prezentacji multimedialnej „Zachowania prozdrowotne i zagrażające zdrowiu” w tym w parkach wodnych i nad wodami uczniowie klasy IV i V nauczyli się:
- wskazywać i odróżniać zachowania korzystne i niekorzystne dla zdrowia,
- wyjaśniać, jaki wpływ na zdrowie ma styl życia,
- wymieniać sytuacje i czynniki zagrażające zdrowiu w szkole, domu i na drogach,
- wskazywać sposoby eliminowania zagrożeń dla zdrowia.
W czasie drugich zajęć w grupach wykonali plakaty promujące bezpieczne zachowania w czasie wakacji, aby tegoroczny wypoczynek był radosny i zdrowy. Klasa IV i V przyprowadziła również ćwiczenia przypominające zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz wymienili sytuacje w jakich należy korzystać z tych telefonów i w jaki sposób wezwać pomoc.

W ramach tej akcji „Tydzień bezpieczeństwa”, klasa VI zrealizowała temat „W sieci przyjaźni”. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na ogromne znaczenie przyjaźni w ich życiu, a także przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej.
Proces zawierania przyjaźni we współczesnych czasach przebiega inaczej niż dawniej. Ze względu na rozwój technologii, gier i mediów społecznościowych wiele kontaktów międzyludzkich przeniosło się do świata wirtualnego. Dlatego tak ważne jest wsparcie i zachęcanie uczniów w nawiązywaniu relacji i budowaniu trwałych przyjaźni w świecie realnym.
W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klasy VII brali udział w zajęciach w ramach akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. Był to czas poświęcony rozmowom o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo - zarówno podczas wakacyjnego wypoczynku, jak również w codziennym korzystaniu z internetu. Podczas zajęć rozmawiano o wielu ważnych tematach. Przypomniano uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza na rowerze czy hulajnodze elektrycznej oraz jak odpowiedzialnie zachowywać się nad wodą i w górach. Dużą uwagę poświęcono tematowi dezinformacji w środkach masowego przekazu, który okazał się bardzo aktualny i interesujący dla uczniów. Podczas zajęć rozmawiano:
- czym są fake newsy i jak się rozprzestrzeniają,
- jak sprawdzać, czy dana informacja pochodzi z wiarygodnego źródła,
- na czym polega manipulacja w mediach,
- dlaczego warto myśleć krytycznie i nie udostępniać wszystkiego, co znajdziemy w sieci.
Podczas zajęć uczniowie oglądali filmy edukacyjne i prezentację, pracowali w grupach nad przykładami prawdziwych i fałszywych informacji, a następnie wspólnie wyciągali wnioski. Zdobyta podczas Tygodnia dla Bezpieczeństwa wiedza pomoże uczniom spędzić wakacje świadomie, bezpiecznie i z rozwagą - podczas letniego wypoczynku jak i w internecie.
Ponadto, w maju uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w zajęciach w ramach trzeciej edycji programu edukacyjno - obronnego „Edukacja z wojskiem” przeprowadzonej przez żołnierzy 132. batalionu lekkiej piechoty w Częstochowie.