20 milionów aut, które średnio mają 16 lat, korki, ruch tranzytowy, kopcące stare diesle… I mamy poważny problem.
W Polsce transport stanowi około 10% zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10, czyli jest to trzecie w kolejności źródło smogu, po gospodarstwach domowych i przemyśle. Jednak w miastach i małych miejscowościach, przez które przechodzi ruch tranzytowy, zanieczyszczenie pyłami PM10 może przekraczać nawet 60%. Składają się na to opary z rur wydechowych samochodów, zwłaszcza tych z silnikiem Diesla, pył ze startych opon i klocków hamulcowych oraz kurz wzbijany przez ruch pojazdów na jezdni. Do tego dochodzi silnie toksyczny dwutlenek azotu oraz innych szkodliwe substancje: tlenek siarki, tlenek węgla, benzo(a)piren.
Co więcej, na terenach pozamiejskich smog jest skorelowany z porami roku i sezonem grzewczym, czyli występuje głównie zimą, gdy ogrzewamy nasze domy. Smog spowodowany przez samochody niestety jest całorocznym problemem.
Zanieczyszczenia wydobywające się z rur wydechowych samochodów przy krótkim narażeniu obniżają odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe, działają drażniąco na oczy i drogi oddechowe, mogą zaostrzyć objawy astmy bądź przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Częsty i długotrwały kontakt z zanieczyszczeniami może wręcz wywołać te dwie wspomniane wyżej choroby, ale także choroby układu sercowo-naczyniowego czy nawet nowotwory.
Musimy ograniczać zanieczyszczenia i musimy chronić swoje zdrowie. Co w takim razie możemy zrobić?
DBAJ O AUTO:
- Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Odpowiednie wyregulowanie silnika w pojeździe oraz monitoring emisji tlenków azotu w stacjach diagnostycznych pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.
- Pamiętaj o regularnej wymianie filtra kabinowego, który oczyszcza powietrze zasysane do wnętrza pojazdu.
- Jeśli jesteś właścicielem diesla, nigdy nie zlecaj w warsztacie usunięcia filtra DPF – taki filtr zatrzymuje emitowane w spalinach cząstki stałe, a jego demontaż jest nielegalny!
- Unikaj zbędnych bagaży, staraj się jeździć ekonomicznie i płynnie. Taka jazda to wolniejsza eksploatacja części i mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – mniejsza emisja spalin.
- Wyłącz silnik, gdy chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu, odebrać paczkę z paczkomatu lub kupić owoce na poboczu drogi – ograniczysz w ten sposób hałas i zanieczyszczenia.
- Gdy kupujesz samochód, zwróć uwagę, by był to pojazd spełniający normy emisji nie mniejsze niż Euro 5.
DBAJ O SIEBIE:
- Unikaj miejsc, gdzie ruch samochodowy jest natężony – spaceruj, biegaj, jeźdź na rowerze z dala od ruchliwych dróg.
- Jeśli musisz przemieszczać się tam, gdzie ruch jest duży – w miarę możliwości wybierz taką porę dnia, kiedy natężenie ruchu samochodowego będzie jak najmniejsze.
- Podczas jazdy w korku zamknij szyby i utrzymuj wewnętrzną cyrkulację powietrza.
- Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej, zakorkowanej ulicy – zamknij okna i wietrz mieszkanie wtedy, kiedy ruch samochodowy jest najmniejszy. Jeśli używasz w domu oczyszczacza powietrza, pamiętaj, że wyfiltruje on tylko zanieczyszczenia pyłowe. W przypadku szkodliwych tlenków azotu, czyli zanieczyszczeń gazowych, niestety nie pomoże.
DBAJ O INNYCH:
- Jeśli jedziesz do centrum miasta czy do pracy i miejsce to jest dobrze skomunikowane, rozważ pozostawienie auta w garażu i skorzystaj z komunikacji miejskiej
- W ciepłe dni, zwłaszcza kiedy na Twojej trasie są wytyczone ścieżki rowerowe, postaw na ten środek transportu A jeśli zimno Ci niestraszne, nie rezygnuj z roweru nawet w chłodnych porach roku.
- Z dzieckiem do szkoły czy na spotkanie do pobliskiej kawiarni pójdź po prostu pieszo. Do bankomatu i paczkomatu również.
- Planuj większe zakupy, i dopiero wtedy pojedź autem, lub rób mniejsze w lokalnych sklepach.
- Korzystaj z carsharingu w wersji sąsiedzkiej – podwieź syna znajomych na trening piłkarski razem ze swoim dzieckiem lub zabierz kilkoro dzieci na urodziny koleżanki.
- Edukuj innych i zachęcaj do zmiany negatywnych zachowań, takich jak pozostawianie aut z włączonymi silnikami.
- Skorzystaj z materiałów, które przygotowaliśmy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Na platformie eduESA mamy dla Was scenariusz zajęć „Co dwa kółka, to nie cztery” – przeznaczony dla starszych uczniów SP i szkół ponadpodstawowych.
Od 16 do 22 września 2023 r. trwał Europejski Tydzień Mobilności. Jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu, w którym wiele miast oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnej komunikacji, darmowych parkingów P+R (Parkuj i Jedź) lub wręcz zamyka centra miast dla samochodów. Nasze porady warto mieć jednak w pamięci przez cały rok i sukcesywnie wdrażać kolejne z nich w życie!
Źródło:
https://esa.nask.pl/aktualnosci/wpis/dzien-bez-samochodu-2