Autor: Jolanta Kasprzak
Próbna ewakuacja - ćwiczenia praktyczne na wypadek pożaru
W dniu 24.10.2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lindowie zorganizowano ćwiczenia praktyczne na wypadek pożaru. Ewakuacją 103 osób przebywających w budynku kierowała pani dyrektor Anita Zyna. Planując ćwiczenia wcześniej przesłano zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia próbnej ewakuacji do PSP w Kłobucku. Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu Dyrektor ZSP Lindów - Anita Zyna, zadzwoniła do PSP W Kłobucku w celu poinformowania o rozpoczynających się ćwiczeniach z zakresu ewakuacji dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi. W tym czasie nauczyciele wyprowadzali podopiecznych z sal lekcyjnych do ustalonego miejsca ewakuacji. Całość ewakuacji przebiegła spokojnie, bez paniki. Na miejscu zbiórki sprawdzono stan obecności uczniów, który był zgodny ze stanem zapisanym w dziennikach lekcyjnych w czasie ewakuacji. W dalszej części Dyrektor ZSP Lindów - Anita Zyna przeprowadziła pogadankę na temat ważności i przydatności prawidłowej umiejętności ewakuacji. Następnie, podopieczni pod opieką nauczycieli wrócili do sal lekcyjnych.
Bezpieczna ewakuacja - materiały Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej dotyczące ewakuacji
Bezpieczna ewakuacja
Autor: Anita Zyna
Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2023
Nowa galeria Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2023 została dodana do albumu fotograficznego
10
Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2023
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Uczniowie klasy II zabawę z kodowaniem rozpoczęli od Przygody z Minecraftem – spotkania online z Zakodowanym Agentem. W kolejnych dniach kodowali na macie do kodowania wykorzystując kolorowe kubki oraz stworzone przez siebie ozoboty. Kodowali także online na tablicy interaktywnej i na komputerach podczas zajęć komputerowych.
W tym roku podczas zajęć języka angielskiego w klasach VI i VII przeprowadzono zajęcia „Open-minded teens” połączyliśmy tradycyjne nauczanie z wykorzystaniem narzędzi TIK i kodowania. Próbowaliśmy rozwijać sprawności językowe oraz umiejętności cyfrowe, łącząc naukę z zabawą.
Uczniowie klasy VII zmierzyli się z programowaniem w grze Minecraft, wzięli udział w godzinie kodowania, gdzie korzystali z samouczka programowania Minecraft: Podróż bohatera.
Natomiast uczniowie klasy VI zgłębiali wiedzą nt. sztucznej inteligencji (AI), uczeniu maszynowym, danych treningowych i uprzedzeniach, jednocześnie poznając kwestie etyczne i jak sztuczną inteligencję można wykorzystać do rozwiązywania problemów na świecie. Wykorzystując aktywności „AI dla Oceanów” trenowali prawdziwe modele uczenia maszynowego.
Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Autor: Anita Zyna, Jolanta Kasprzak
Warsztaty ekologiczne „Tylko wspólnie możemy uratować naszą planetę”
W dniu 23.10.23 w po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Panią Ewą Chojnacką -Ekodoradcą Subregionu Północnego. „Tylko wspólnie możemy uratować naszą planetę” to temat zajęć teoretyczno-praktycznych.
Niszczymy planetę w takim tempie, że dużo szybciej niż większość z nas sobie to wyobraża, na znacznych obszarach Ziemi nie będzie można żyć. Ziemie uprawne i lasy znikają, a oceany są ogołacane z ryb.
Pani Ewa przedstawiła uczniom klas IV-VII wiele cennych informacji, dotyczących zagrożeń dla naszej Ziemi, a także zaproponowała działania, które mogą planetę uratować. Następnie uczniowie stworzyli klasowe poradniki ekologiczne. Stosując nawet kilka z zaproponowanych zasad jesteśmy w stanie w sposób zauważalny wpłynąć na kondycje naszego środowiska. Każda z zaproponowanych czynności może zamienić się w nawyk. Nawyk, nad którym nie będzie się trzeba zastanawiać w przyszłości tylko będzie wykonywany automatycznie.
Jeśli wszyscy będziemy stosować się do zasad ochrony środowiska damy radę uratować naszą planetę dla siebie i przyszłych pokoleń. Niezwykle ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej każdego mieszkańca Ziemi
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji PPKO z biologii z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości.
7Autor: Renata Walaszczyk - Kałuża
250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej
16 października to dla Polaków i dla naszej szkoły data szczególna.
W tym roku 45 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły, patrona naszej szkoły, na Stolicę Piotrową połączyliśmy z akademią z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz pasowaniem uczniów klasy I.
Jak powiedziała obecna na uroczystości Pani wójt mgr Bożena Wieloch reforma edukacji przeprowadzona w 1773r. wniosła ogromnie wiele do szkolnictwa. Stworzyła system edukacji, który kładł duży nacisk na kształcenia umysłu, lecz służył także rozwojowi człowieka i obywatela. To właśnie w szkołach KEN kształcili się przyszli obrońcy ojczyzny, uczestnicy powstań narodowych. Z kolei pani dyrektor mgr Anita Zyna podkreśliła rangę zawodu nauczyciela w kształceniu kolejnych pokoleń młodych Polek i Polaków. Pani dyrektor zaprosiła do grona społeczności szkolnej uczniów klasy I, którzy w programie artystycznym świetnie zaprezentowali swoje umiejętności i tym samym potwierdzili, że są gotowi ślubować. Akt ślubowania prowadziła wychowawczyni klasy pani mgr Magdalena Sośniak. Do grona uczniów zostali włączeni:
Igor Dądela
Adam Dyluś
Szymon Hadaś
Błażej Komorowski
Mikołaj Mandat
Igor Wypych
W dalszej części uroczystości uczniowie klasy IV i V zaprezentowali scenkę teatralną „Z wizytą u naszej pani nauczycielki” oraz wiersze i piosenki dedykowane nauczycielom z okazji ich święta. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wspólnie z panią dyrektor dziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi, nauczycielom emerytom, przedstawicielom Rady Szkoły.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert papieski zatytułowany „Kochamy Cię”. To nie zaproszeni artyści wielkich scen, ale nasze dzieci przedszkolne i uczniowie całą mocą swych szczerych, gorących serc opowiedziały tańcem i piosenką o tym, co Jan Paweł II umiłował w swym życiu oraz o jego testamencie świętości.
Podczas uroczystości wykorzystano aparat fotograficzny, nagłośnienie oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Autorzy: Ewa Chyra i Magdalena Sośniak
Dzień Edukacji Narodowej
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
2
Uniwersytet Dzieci w Klasie
Nowa galeria Uniwersytet Dzieci w Klasie została dodana do albumu fotograficznego
Uniwersytet Dzieci w Klasie
Uczniowie klasy II rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego – „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” organizowanego przez Uniwersytet Dzieci w Klasie.
W czasie trwania projektu zdobędą wiedzę na temat różnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu. Aby przejść do głównych zadań projektu należało zrealizować tzw. dwie lekcje na rozgrzewkę, które zintegrują klasę, oswoją uczniów z ich emocjami. Mamy już je za sobą. Pierwsza z nich to - Jak rozpoznawać emocje?, druga - Jak się uczyć koncentracji uwagi? Niespodzianką dla uczniów było otrzymanie Indeksów, w których odnotowywać będą zrealizowane zajęcia i uzupełniać go swoimi spostrzeżeniami i wnioskami wyciągniętymi z zajęć. Mamy nadzieją, że kolejne zajęcia przyniosą wiele radości i po ich zakończeniu nikt nie będzie miał kłopotów z powodu niewłaściwego korzystania z sieci.
Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Autor: Jolanta Kasprzak
Realizacja zajęć projektowych - Kreatywna matematyka w klasie II
Nowa galeria Realizacja zajęć projektowych - Kreatywna matematyka w klasie II została dodana do albumu fotograficznego
1
Realizacja zajęć projektowych - Kreatywna matematyka w klasie II
Za nami pierwszy moduł zajęć projektowych przeznaczonych do realizacji w październiku. Ich celem było rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej, promocja edukacji terenowej, rozwijanie kreatywności oraz orientacji przestrzennej. Szukaliśmy jesiennych obiektów, wyszukiwaliśmy rytm w przyrodzie i przenosiliśmy go na kompozycje symetrycznych wzorów. Tworzyliśmy kompozycje plastyczne z wykorzystaniem materiału żywego, czerpaliśmy radość z możliwości zabawy i wspólnego spędzania czasu.
Podczas zajęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Autor: Jolanta Kasprzak
Dzień Gier Planszowych
Nowa galeria Dzień Gier Planszowych została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Gier Planszowych
10.10.2023 r. był w naszej szkole Dniem Gier Planszowych. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione gry planszowe. Było w czym wybierać: warcaby, bierki, memory, domino, gry edukacyjne. Każdy mógł zaprezentować swoją grę i zagrać w nią z kolegami w klasie. Gry planszowe są doskonałą alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Rozgrywki odbywały się w zabawowej i twórczej atmosferze. Były świetną rozrywką i elementem integrującym zespół klasowy. To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu na przerwie.
Zachęcamy również rodziców do spędzania, właśnie w ten sposób, wolnych chwil ze swoimi dziećmi.
Podczas akcji wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Autor: Magdalena Sośniak
Dzień Zdrowia Psychicznego
10.10.2023 r. obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Zdrowie psychiczne oznacza brak zaburzeń czy brak choroby, ale nie tylko. Zdrowie psychiczne oznacza przede wszystkim potencjał psychiczny człowieka, który umożliwia zaspokajanie własnych potrzeb, pozwala osiągać sukcesy, czerpać radość oraz satysfakcję z życia. Nasz dobrostan sprzyja budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich i co ważne, ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia.
Jak wynika z badań, w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Rośnie również problem ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Depresja może prowadzić do samobójstwa. Każdego roku z powodu targnięcia się na życie umiera ponad 700 tys. osób. Niestety coraz częściej osoby chore doświadczają wykluczenia z życia społecznego. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec smutku i trudności drugiego człowieka. Pomagajmy sobie nawzajem.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, bezpłatnie, w godz. 14:00-22:00
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę
800 70 22 22 - linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, bezpłatnie, czynna całą dobę
Autor: Magdalena Sośniak
Realizacja zadań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
W szkolnej bibliotece dobiegły prace związane z zakupem i inwentaryzacją książek z funduszy pozyskanych z Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa.
Na wzbogacenie zbiorów dla przedszkola otrzymaliśmy:- środki z dotacji: 2500 złotych,
- środki własne: 625 złotych,
za które zostały zakupione książki z kręgu literatury dziecięcej: bajki, opowiadania, legendy, baśnie dla dzieci, książki przyrodnicze. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, które dostarczają małym czytelnikom radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudzają zainteresowania.
W ramach działu dotyczącego działań związanych z promocją czytelnictwa zakupiono książeczki na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach czytelniczych.Dla dzieci przedszkolnych zorganizowano mini wystawkę. Natomiast wystawa wszystkich książek odbyła się w bibliotece szkolnej.
Autor: Jolanta Kasprzak
Wycieczka do Warszawy
12 października 2023r. odbyła się krajoznawcza wycieczka klas I - V wraz z wychowawcami do Warszawy. Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem Zwiedzanie stolicy uczniowie rozpoczęli od Belwederu. Potem udali się do Parku Łazienkowskiego. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" dzieciom przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Po wielu emocjach, które wywołało to miejsce, przyszła pora na Zamek Królewski. Uczniowie mogli podziwiać nie tylko piękno budynku, ale także zwiedzić jego przepiękne wnętrza. Potem miał miejsce mały spacerek, czyli zwiedzanie Starego Miasta. Pani przewodnik dzieliła się ciekawostkami o Warszawie. Uczniowie zobaczyli Barbakan, Pomnik Syrenki oraz przepiękne kamienice. Udali się również pod pomnik Małego Powstańca, gdzie mogli złożyć hołd wszystkim "małym " obrońcom Warszawy. Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był PGE Narodowy. Wśród uczniów było wielu kibiców piłki nożnej, dlatego wizyta na stadionie była spełnieniem marzeń wielu z nich. Z trybun mogli podziwiać ogrom tego obiektu i poczuć się, jak prawdziwi kibice podczas meczu. Ponadto uczniowie weszli do szatni naszej kadry narodowej, dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym jak wygląda przygotowanie piłkarzy przed meczem i cała procedura po meczu. Zasiedli też przy ławie konferencyjnej, przeznaczonej dla prasy i telewizji podczas meczów.
Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Myślimy, że wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.
Autor: Marzena Kocik
Wycieczka klas I - V do Warszawy
Nowa galeria Wycieczka klas I - V do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego
3Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości, natomiast kolaże wykonano z wykorzystaniem laptopa zakupionego w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Nabór do orkiestry dętej GOK Lipie
Autor: Anita Zyna
#BohaterON w naszej szkole
Nasza placówka dołączyła do ogólnopolskiej akcji BohaterON. Celem jest szerzenie i przekazywanie wiedzy historycznej, szczególnie tej, która dotyczy Powstania Warszawskiego.
#BohaterON - włącz historię!
Nazwa BohaterOn sygnalizuje włączenie świadomości społecznej (ang. on - włączyć), co wydarzyło się 79 lat temu. Kiedy to zwykli ludzie, mieszkańcy Warszawy, w trakcie II wojny światowej, 1 sierpnia 1944 r. stawili opór niemieckiemu okupantowi przez 63 dni. Powstańcy wykazali się niezwykłą odwagą i bohaterstwem narażając swoje życie w walce o ojczyznę.
Pamiętajmy o nich!
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Dzień Chłopaka - dyskoteka w szkole
Jak co roku w naszej szkole świętowanie Dnia Chłopaka na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę wraz z małym poczęstunkiem. Nie obyło się także bez atrakcji. I tutaj dziewczyny stanęły na wysokości zadania. Dzielnie prowadziły zabawy, konkursy a nawet naukę tańca podczas dyskoteki. Spisali się także chłopcy z sekcji technicznej, którzy zorganizowali uczniowską playlistę, dzięki której każdy mógł wysłuchać i potańczyć przy swoim ulubionym utworze.
Chłopcy, jeszcze raz wszystkiego najlepszego!Podczas dyskoteki wykorzystano aparat fotograficzny oraz nagłosnienie zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.
1Autor: Agnieszka Wolska - Bździon