"Poznaj Polskę" - Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Sandomierza
Nowa galeria "Poznaj Polskę" - Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Sandomierza została dodana do albumu fotograficznego
6
"Poznaj Polskę" - Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Sandomierza.
W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki, „Poznaj Polskę” w dniach 12-13 czerwca 2023 r. odbyła się wycieczka uczniów kl. V- VIII do Kazimierza Dolnego i Sandomierza. Wycieczka została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w wysokości 10000 złotych. Zgodnie z wytycznymi z Ministerstwa w trakcie trwania wycieczki uczniowie zrealizowali wszystkie zaplanowane punkty edukacyjne.
Wszyscy doskonale wiemy, że podróże kształcą. Dzięki programowi „Poznaj Polskę”, w dniach 12-13 czerwca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać tereny Puław i okolic.
Pierwszego dnia poznaliśmy miejsce, gdzie mieszkał i tworzył Jan Kochanowski, Czarnolas z pięknymi zabudowaniami i ogrodem. Następnie przejechaliśmy do malowniczego Kazimierza Dolnego, urocze miasteczko z przepięknym starym rynkiem i klimatycznymi kamieniczkami (kamienica Przybyłów). Nie obyło się także bez wejścia na Górę Trzech Krzyży, z której mogliśmy podziwiać niesamowity widok na stary rynek i cały Kazimierz. Po stromym zejściu udaliśmy się na rejs statkiem po Wiśle, gdzie mieliśmy okazję nieco odpocząć. Następnie przejechaliśmy do miejsca noclegowego, posililiśmy się i wyszliśmy na krótki spacer do parku Czartoryskich.
Dzień drugi rozpoczęliśmy wcześnie rano, gdyż czekała nas podróż do Sandomierza, a tam mieliśmy sporo miejsc do obejrzenia. Były to kolejno: rynek w Sandomierzu, katedra, Muzeum Diecezjalne (Dom Jana Długosza), Muzeum Śladami Ojca Mateusza, gdzie mogliśmy się poczuć jak na planie filmowym. Mimo zbliżających się chmur i możliwych opadów deszczu, zdążyliśmy jeszcze przejść przez Igielne Ucho i przez Wąwóz Królowej Jadwigi, który ma około pół kilometra, a jego ściany wznoszą się na wysokość nawet 10 metrów. Można w nim podziwiać niezwykłe kształty korzeni rosnących w górę drzew. Z miejscem tym wiąże się pewna legenda, według niej królowa Jadwiga ugrzęzła w wąwozie podczas przejazdu, na ratunek królowej pośpieszyli mieszkańcy pobliskiej wsi, a w ramach podziękowań królowa Jadwiga miała podarować swoje rękawiczki, które mogliśmy podziwiać w Domu Jana Długosza w Sandomierzu.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka, bo przecież podróże to nowe miejsca, nowe krajobrazy oraz nowe doświadczenia i przygody, które pozostaną z nami na długie lata.Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Dzień Pustej Klasy 2023
#dzienpustejklasy2023
eduresized_certyfikat-DPK-2023_pages-to-jpg-0001.jpg
W piątek, 16 czerwca nasi uczniowie porzucili naukę w klasie na rzecz nauki w najlepszym możliwym miejscu - w przyrodzie. W tym roku po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do Dnia Pustej Klasy – ogólnopolskiej akcji promującej edukację w terenie. Wierzymy również, że nauka jest efektywniejsza, gdy odbywa się bez stresu, w dobrej atmosferze i z podążaniem za ciekawością dzieci. Angażująca edukacja w terenie łączy te elementy. Dzieci uczą się a jednocześnie korzystają z dobrodziejstw natury i są w ruchu. Jest to również wspaniała okazja do integracji uczniów, zabaw ruchowych, ale też odpoczynku. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Magdalena Sośniak
Dzień Lekcji Innych Niż Wszystkie w klasie I
16 czerwca uczniowie klasy I po raz pierwszy uczestniczyli w świętowaniu Dnia Pustej Klasy. Jest to wyjątkowa, międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji na świeżym powietrzu. To był dzień inny niż wszystkie - klasa została pusta, a dzieci zajęli ławki w „zielonej klasie” pod chmurką. Jako poszukiwacze skarbów odkrywali piękno natury i bawili się w kontakcie z przyrodą. Ten dzień dostarczył im wiele możliwości uważnej i radosnej obserwacji natury. Edukacja w terenie okazała się także wspaniałym czasem budowania relacji, odkrywania, doświadczania tego wszystkiego, co mają na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie był to dla nich jeden z najszczęśliwszych dni w szkole.
Autor: Jolanta Kasprzak
Dzień Rodziny
Nowa galeria Dzień Rodziny została dodana do albumu fotograficznego
1
Dzień Rodziny
,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót. W niej wyrasta człowiek.”
Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z Nas. Dlatego Dzień Rodziny jest bardzo ważnym oraz niezwykłym świętem. Wydarzenie to wpisało się w tradycję naszej szkoły i obchodzimy je najpiękniej jak tylko potrafimy, podkreślając, że rodzina jest najwyższą wartością w życiu człowieka. Bez domu i rodziny nasze życie byłoby puste, pozbawione radości i miłości.
Uroczysta akademia z okazji Dnia Rodziny miała miejsce 15 czerwca 2023 r. w sali OSP w Lindowie. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice, p. Wójt Gminy Lipie B. Wieloch, p. dyr. A. Zyna oraz nauczyciele. Akademię rozpoczęła p. dyrektor, która skierowała piękne słowa do rodziców, dziękując im za ich miłość , troskę i opiekę nad swoimi pociechami. Następnie wystąpiła p. Wójt, która również zwróciła się do rodziców, podkreślając w swoim przemówieniu, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełnią ich najbliżsi. Część artystyczną w tym dniu zaprezentowali uczniowie klas I-IV oraz przedszkolaki. Pod opieką swych nauczycieli dzieci przedstawiły program artystyczny. Uczniowie kl. I zadedykowali swoim ukochanym rodzicom wiersze i zaśpiewali piosenki wraz z uczniami kl. IV. Uczniowie kl. II- III przygotowali specjalnie na tę okazję przedstawienie pt. "Kopciuszek. Nasi najmłodsi, dzieci z przedszkola dały popisy w tańcu. Dodatkowo swoimi umiejętnościami popisała się M. Janeczek- uczennica kl. IV, która zagrała na skrzypcach utwór pt. "Koncert", a uczeń kl. VI- Filip Kozłowski zaprezentował na gitarze 2 utwory "Dla Elizy" oraz "Zacznij od Bacha". Rodzice mogli przy herbatce i ciasteczku podziwiać swoje najukochańsze pociechy. Oprócz gorących podziękowań i serdecznych życzeń na rodziców czekała na koniec niespodzianka – prezenty przygotowane przez dzieci z poszczególnych klas.
Wszystkim Kochanym Rodzicom
życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!
Do wykonania zaproszeń wykorzystano laptop zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autorzy: M. Kocik, J. Kasprzak, M. Sośniak
Pierwszoklasiści wykorzystują drukarkę 3D
Uczniowie klasy I przez cały rok szkolny mieli wiele okazji do poznawania tajników kodowania i podstaw programowania. Uczestniczyli w projektach edukacyjnych, realizowali zajęcia zgodnie z podstawą programową w klasach 1-3 wykorzystując nowoczesne technologie informacyjne. Mieli również okazję poznać pracę drukarki 3D, którą nasza szkoła zakupiła dzięki Programowi „Laboratoria Przyszłości”. Udało im się z sukcesem wydrukować projekt 3D figurki sowy przypominającej logo naszej szkoły. Z radością zabrali swoje wydruki do domu aby pochwalić się rodzicom i już z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z wykorzystaniem sprzętu i kolejne wydruki.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny, do wykonania kolażu wykorzystano laptop, a do wydruku sówek wykorzystano drukarkę 3D zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Jolanta Kasprzak
"Poznaj Polskę" - Wycieczka do Centrum Nauki da Vinci w Chęcinach i Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie
W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki, „Poznaj Polskę” 6.06.2023 r. odbyła się wycieczka uczniów kl. I-III do Chęcin i Jędrzejowa. Wycieczka została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w wysokości 5000 złotych. Zgodnie z wytycznymi z Ministerstwa w trakcie trwania wycieczki uczniowie zrealizowali wszystkie zaplanowane punkty edukacyjne. W pierwszej części wycieczki udali się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach. Zwiedzanie Centrum rozpoczęli od ciekawych warsztatów - „W głównej roli szczypta soli.” Uczniowie poprzez doświadczenie badali sól. Dzięki eksperymentom dowiedzieli się, m.in. jak oddzielić ją od ziarenek pieprzu, zbadali, czy może ona wpływać na gęstość cieczy, by na zakończenie warsztatów każdy mógł wykonać swoją własną, kwiatową, relaksacyjną sól do kąpieli i zabrać ze sobą do domu. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Na przygotowane wystawy składało się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych, którymi każdy mógł się pobawić, można było zmierzyć przyśpieszenie na bieżni, sprawdzić pojemność płuc, zobaczyć jak w ręce przepływa krew w żyłach, a także dowiedzieć się, jak dbać o środowisko. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, doświadczyć, sprawdzić, każdy znalazł tam coś dla siebie. W trakcie zwiedzania dzieci mogły także zaprzyjaźnić się z robotem typu Bella Bot, który z „twarzy” przypomina Eve z popularnego filmu animowanego WALL*E, samodzielnie jeździ po przestrzeni wystawienniczej, przekazując różne komunikaty. Po zwiedzeniu Centrum uczniowie udali się na smaczny obiad, aby nabrać sił i przejść do drugiej części wycieczki. Punktem docelowym było Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w którym podziwiali największą w Polsce wystawę zegarów z różnych epok i różnych stron świata. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie wraz z wychowawcami: M. Kocik, J. Kasprzak i M. Sośniak udali się w drogę powrotną do domu. W trakcie powrotu wszystkim dopisywały humory, to znaczy, że wycieczka była udana.
3Autor: Marzena Kocik
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają wszystkie dzieci. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on wyjątkowy i długo wspominany. W tym roku Samorząd Uczniowski ogłosił również Dzień Bez Plecaka. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem przynosząc książki i artykuły szkolne w czymś innym niż tradycyjny plecak. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce na świeżym powietrzu oraz tego co dzieci bardzo lubią, czyli lodów. Nauczyciele przypomnieli również uczniom jakie mają prawa. Był to bardzo miły dzień, który wywołał uśmiech na wielu twarzach.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Magdalena Sośniak
#JakNieCzytamJakCzytam - Bijemy rekord w czytaniu!
Nowa galeria #JakNieCzytamJakCzytam - Bijemy rekord w czytaniu! została dodana do albumu fotograficznego
5
#JakNieCzytamJakCzytam - Bijemy rekord w czytaniu!
#JakNieCzytamJakCzytam
7 czerwca razem z uczniami kilku tysięcy szkół z całej Polski biliśmy rekord czytania w jednym momencie. „Jak nie czytam, jak czytam” to popularna w Polsce akcja czytelnicza, która powstała w 2016r., by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i udowodnić, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. Akcja została przerwana w 2019 r. ze względu na pandemię i w tym roku powróciła po czteroletniej przerwie. Jej celem jest promowanie czytania dla przyjemności, bez przymusu, w miłej atmosferze. Chcemy, by czytanie w szkole nie kojarzyło się tylko z lekturami i obowiązkiem, lecz także z przyjemnością i rozrywką.
Punktualnie o godzinie 10.00 wszyscy wyszliśmy przed budynek szkoły, gdzie każdy na trawie, w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli mógł w ciszy zagłębić się w czytaniu wybranej przez siebie książki. Uczennice klasy VIII i VI odwiedziły także przedszkolaków, którzy również przyłączyli się do bicia rekordu i wspólnie czytali wybrane książeczki.
Wszystkim uczniom, przedszkolakom i nauczycielom dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.
Autorzy: Jolanta Kasprzak, Ewa Chyra
Sukcesy uczniów w konkursach organizowanych przez KRUS
Dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkoły uczestniczyli w konkursach, których organizatorem była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) dla dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” oraz w IV Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Spośród wszystkich osób biorących udział w konkursach nasi uczniowie otrzymali podziękowania za udział w konkursie, a Szymon Hadaś z przedszkola zdobył wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” na etapie regionalnym, a uczennica klasy IV - Michalina Kamieniecka zdobyła wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym na etapie wojewódzkim.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
1Autor: Anita Zyna
Rodzinna wycieczka do ZOO z Orientarium w Łodzi
Nowa galeria Rodzinna wycieczka do ZOO z Orientarium w Łodzi została dodana do albumu fotograficznego
2
Rodzinna wycieczka do ZOO z Orientarium w Łodzi
W przeddzień święta wszystkich mam wybraliśmy się na wycieczkę do Łodzi do Zoo. Wycieczka objęła nie tylko przedszkolaków, ale także rodziców: mamusie i tatusiów, a nawet rodzeństwo niektórych dzieci z Przedszkola. Zoo w Łodzi zajmuje dużą powierzchnię, która dla małych nóżek przedszkolaków stanowi wyzwanie. Wybiegi dla zwierząt są obszerne i wygodne dla mieszkańców. Kilka informacji na temat łódzkiego zoo: mieszka tam ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków. Można zobaczyć tam m.in. ariranie, czyli wydry olbrzymie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe, psy leśne, koendu brazylijski, lwy azjatyckie i in. egzotyczne zwierzęta. Mieszkańcami są także przeurocze żyrafy, ciężkie słonie, pasiaste zebry czy zwinne jak na misie - niedźwiedzie malajskie.
Atrakcją Zoo jest Orientarium, gdzie można obserwować mieszkańców z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry, a także pospacerować w tunelu wodnym. Co robi niemałe wrażenie na odwiedzających. Mieliśmy okazję także podejrzeć pracę nurka, czyszczącego tunele Orientarium.
Pogoda dopisała, choć niektóre zwierzątka sprawiały wrażenie zmęczonych czy leniwych i niechętnie prezentowały się, wolały odpoczywać. Dzieci pełne energii chętnie odwiedziły też place zabaw znajdujące się na terenie Zoo. Zwiedzanie Zoo to świetna lekcja przyrody, oby jak najdłużej została nam w pamięci.
Autor: Kamila Nowak
Dzień Dziecka - warsztaty z czekoladą
Nowa galeria Dzień Dziecka - warsztaty z czekoladą została dodana do albumu fotograficznego
46
Dzień Dziecka - warsztaty z czekoladą
Czy ktoś wymarzyłby sobie lepszy prezent na Dzień Dziecka niż odrobinę słodkości? A czy jest coś lepszego od własnoręcznie wykonanych słodkości i degustowanie ich? Myślę, że odrobina czekolady to świetny prezencik, a cała tabliczka i to we własnym wykonaniu jest najlepszym prezentem dla dzieci, które dziś zamieniły się w małych cukierników. Przedszkolaki od tych najmniejszych do najstarszych mieli okazję podczas warsztatów „czekoladowych” wykonać samodzielnie czekoladę. Proces ten rozpoczął się od wylania gorącej czekolady na specjalnych foremkach. Następnie każdy według własnej koncepcji ozdabiał ją piankami, chrupkami, lentilkami, płatkami jadalnych kwiatów, posypkami i in. Tak przygotowane tabliczki zostały schłodzone, a w tym czasie mogliśmy przygotować własnoręcznie opakowania na nasze wyroby. Po zapakowaniu czekolad, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom małego cukiernika. Praca podczas warsztatów to ciekawe doświadczenie dla każdego dziecka. Przedszkolaki zapewne poczęstują własnymi czekoladami rodziców oraz rodzeństwo.
Tego dnia podsumowaliśmy także XVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny „ZACZAROWANY OGRÓD”:
w którym nagrody w pierwszej kategorii otrzymali: Błażej Komorowski oraz Igor Wypych.
Gratulujemy!
Autor: Kamila Nowak
Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych
Nowa galeria Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych została dodana do albumu fotograficznego
4
Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych
Tematyka szczepień to jeden z ostatnich modułów ujętych w wojewódzkim projekcie Klub Zdrowego Przedszkolaka.
"Był sobie niedźwiadek. Miał na imię Szczepan i futerko w kolorze mlecznej czekolady. Nie, nie mieszkał jak inne misie w lesie lub na biegunie północnym, lecz w przychodni zdrowia, tam gdzie leczy się ludzi. Bo był to niedźwiadek pluszowy. Ale nie taki zwykły, co to siedzi na półce i można się z nim w każdej chwili pobawić. Szczepan miał bardzo ważne zadanie: rozbawiał dzieci, które przychodziły na wizytę do lekarza, doktora Bajkowskiego..."
Podczas majowych zajęć właśnie historię o tym misiu przypomnieliśmy, a niektóre dzieci dopiero poznały. Dzięki Szczepanowi dostrzegamy, jak istotne znaczenie w profilaktyce mają szczepienia. Pracując w czterech grupach, dzieci przygotowały plakaty- rysunki przedstawiające głównego bohatera i jedną z jego przygód.
Szczepienia to jeden ze sposobów walki z chorobami, ale nie zapominamy o podstawowych zasadach higieny, zdrowego odżywiania, spożywania warzyw i owoców.
Podsumowując poszczególne moduły i utrwalając informacje, uzupełnialiśmy także znaczki odpowiadające poszczególnej tematyce zajęć. W ten sposób realizując w/w Projekt zrealizowaliśmy 5 jednostek tematycznych i uzyskaliśmy Certyfikaty Uczestnika Klubu Zdrowego Przedszkolaka. A ostatnie zajęcia obejmujące tematykę bezpiecznego korzystania ze słońca, będą stanowiły przygotowanie do zbliżających się wakacji.
Ważne, by zdobywa wiedza i umiejętności były wykorzystywane przez dzieci każdego dnia w trosce o swoje dobre samopoczucie.
Autor: Kamila Nowak