Aktualności
Zaproszenie na Festyn Rodzinny
KONKURS PLASTYCZNY „OKŁADKA MOJEJ ULUBINEJ KSIĄŻKI”
Z przyjemnością informujemy, iż konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej ulubionej książki” został rozstrzygnięty. Konkurs skierowany był do przedszkolaków z naszego oddziału przedszkolnego. Oceniając prace jury brało pod uwagę m.in. oryginalność okładki, ogólne wrażenia estetyczne oraz wkład pracy dziecka. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni książkami z Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0, dyplomami oraz drobnymi upominkami.
Oto wyniki:
I miejsca:
- Oliwia Kucińska,
- Emilia Dębowska;
II miejsca:
- Maja Hadaś,
- Jan Szymański;
III miejsca:
- Oskar Schwałkowski,
- Aleksandra Jelonek;
Wyróżnienia:
- Igor Sitek
- Jacek Dębowski,
- Bartosz Bebłot,
- Aleksandra Borecka,
- Fabian Macoch,
- Nikola Kordecka;
- Szymon Kluba.
Autor: Aneta Krawczyk
Wiwat 3 Maj!
30 kwietnia społeczność naszej szkoły uczciła 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas akademii uczniowie mieli okazję przenieść się do roku 1791, kiedy to została uchwalona konstytucja. Przypomnijmy, że była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Podczas tej niezwykłej podróży w przeszłość, byliśmy świadkami obrad Sejmu Wielkiego, mogliśmy zobaczyć obradujących posłów na czele z marszałkiem Stanisławem Małachowskim, jak i samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w przejrzysty sposób przedstawił główne zapisy konstytucji. Celem jej wprowadzenia było ratowanie państwa, przeprowadzenie reform, wzmocnienie pozycji króla, a osłabienie pozycji magnaterii poprzez likwidację liberum veto. Pomimo rozbiorów konstytucja pomagała podtrzymywać rodaków w wierze w odzyskanie niepodległości.
W trakcie akademii nie zabrakło także śpiewu, i tutaj wszyscy razem, cała społeczność naszej szkoły, zaśpiewała „Witaj Majowa Jutrzenko” i piosenkę „Polska Flaga”, podczas których wspólnie mogliśmy przeżywać patriotyzm i upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Wykorzystano aparat fotograficzny, laptop i nagłośnienie zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
„Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”
W bieżącym roku szkolnym, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w naszym przedszkolu realizowaliśmy projekt czytelniczy „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Dwa pluszowe misie, Tosia i Puchatek, nie tylko towarzyszyły przedszkolakom podczas codziennego poobiedniego czytania na dywanie, ale również odwiedzały dzieci w ich domach, aby razem z nimi posłuchać bajeczek czytanych przez rodziców. Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w realizację projektu, a szczególne podziękowania kierujemy do mam: Emilii, Matyldy i Zuzi, które czytając „na dywanie” w przedszkolu, wprowadzały w świat literatury dzieci z grupy Motylków.
Autor: Aneta Krawczyk
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa sztuką”
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy IV, V i VI biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Zabawa sztuką”.
Głównym celem projektu jest połączenie sztuki z kompetencjami kluczowymi, a wszystko w duchu pedagogiki Froebla. Uczniowie z zainteresowaniem wykonywali wybrane zadania innowacyjnego projektu rozwijającego kreatywność uczniów.
3Autor: Anita Zyna
Akcja edukacyjno-informacyjna pt.: "Wirusoochrona"
#wirusoochrona #LekcjaWirusoochrony
Celem akcji Wirusoochrona, zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.
W trakcie zajęć dzieci pogłębiają wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.
W naszej szkole podczas zajęć edukacyjno-profilaktycznych przeprowadzonych w okresie jesiennym i wiosennym przez wychowawców klas I-III w oparciu o materiały Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, uczniowie uczyli się właściwego dbania o higienę dłoni, zasad prawidłowego mycia rąk, dowiedzieli się co to są wirusy, utrwalili zasady dotyczące bezpieczeństwa w kontaktach z innymi, rozwiązywali zagadki i krzyżówki. W trakcie zajęć pogłębiali także wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki grypy.
W kasie III odbyły się cztery spotkania online z dietetykiem dotyczące regularności posiłków i smakowania potraw, uczniowie tworzyli piramidę zdrowego wyboru i tzw. talerzyki zdrowia.
Podczas zajęć plastyki uczniowie klasy II i III wykonali plakaty obrazujące zasady dbania o zdrowie i ochrony przed wirusami i bakteriami. Tematyka przestrzegania podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów była także poruszana podczas spotkań z pielęgniarką szkolną.
Wykorzystano aparat fotograficzny i laptop zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
2Autorzy: Jolanta Kasprzak, Marzena Kocik
1000 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego
Nowa galeria 1000 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego została dodana do albumu fotograficznego
4
1000 – LECIE KRÓLESTWA POLSKIEGO
W 2025 roku przypada 1000 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Wydarzenie to miało miejsce w archikatedrze w Gnieźnie, związanej z kultem św. Wojciecha. Szkoła w Lindowie postanowiła zaangażować się w obchody, jakże ważnej pod względem historycznym rocznicy. W ramach programu „1000-lecie Królestwa Polskiego” nasi uczniowie wzięli udział w wielu aktywnościach dotyczących Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, jak i historii naszego państwa czasów średniowiecza.
W związku z tym zorganizowane zostały dwa szkolne konkursy:
- „Poczet królów polskich”, gdzie każdy uczestnik miał za zadanie wykonanie portretu wybranego króla Polski.
- „Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać projekt monety upamiętniającej rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego.
Wszystkie prace były piękne i zostały wykonane z niezwykłą starannością, dlatego jury konkursu miało nie lada problem z podjęciem decyzji. Jednak po długich naradach i analizach udało się wyłonić zwycięzców.
W KATEGORII KLAS I-III
„Poczet królów polskich”
I miejsce – Aleksandra Libner
II miejsce – Anastazja Krzemińska, Hanna Pokorska, Igor Wypych
III miejsce – Maria Kocot, Paweł Kordecki
„Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”
I miejsce – Igor Dądela
W KATEGORII KLAS IV-VIII
„Poczet królów polskich”
I miejsce – Natalia Łosik
II miejsce – Maja Dądela, Roksana Grzesiak
„Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”
I miejsce – Jakub Szymański
II miejsce – Laura Dębowska, Zofia Marchewka
III miejsce – Nikola Sedun
Kolejną aktywnością był dzień z Bolesławem Chrobrym, podczas którego został przeprowadzony wywiad z pierwszym królem Polski. Wywiad ten przeprowadzały uczennice, oczywiście w strojach z epoki. W trakcie rozmowy z pierwszym królem Polski, uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z życiem Bolesława Chrobrego, jego dokonaniami i ciekawostkami na jego temat. Po wyczerpującej rozmowie, delegacja trzech uczniów złożyła królowi gratulacje z okazji tak ważnej rocznicy. Podczas tej uroczystej chwili, zostały także przedstawione wyniki szkolnego konkursu na projekt monety i portret króla.
Następnym zadaniem realizowanym w ramach programu było zorganizowanie gry terenowej dla klas I-VIII. Było to doskonałe połączenie zabawy i nauki, połączone z szukaniem skarbu. Każda z klas została podzielona na dwie lub trzy grupy, które pod kierunkiem nauczyciela i uczennic klasy szóstej, szukali zagadek związanych z życiem i działalnością Bolesława Chrobrego, czasów z nim związanych, a także innych królów Polski. Celem było odnalezienie zaginionej korony pierwszego króla Polski. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, a zwłaszcza najmłodsi.
Koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 r., była niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polski, które oznaczało wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Cieszy też fakt, że podczas realizacji projektu widać było duże zaangażowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że zapamiętają tą lekcję historii na długo.
#1000koronacjiBolesławaChrobrego #MHP#PTH#1000KrólestwaPolskiego
Wykorzystano aparat fotograficzny, laptop i nagłośnienie zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Opis filmu "1000-lecie Królestwa Polskiego" deskrypcja_do_filmiku.pdf
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
„Największa Lekcja Ekologii” - nasi uczniowie w Gliwicach
Nowa galeria „Największa Lekcja Ekologii” - nasi uczniowie w Gliwicach została dodana do albumu fotograficznego
6
„Największa Lekcja Ekologii” podsumowaniem Programu Edukacyjnego Akademia Łowców Odpadów
Uczniowie klasy III w kwietniu zakończyli realizację Programu Edukacyjnego „Akademia Łowców Odpadów”. W ciągu kilku miesięcy poznawali zasady segregacji śmieci, wykonywali wiele doświadczeń i zadań, brali udział w tzw. Ekorywalizacjach. Wspaniałym podsumowaniem działań był udział w największym przedsięwzięciu w Polsce, które przeszło do historii jako rekordowe wydarzenie. 23 kwietnia 2025 roku w Gliwicach wspólne z uczniami klasy I, II i V oraz tysiącami uczniów z całej Polski zdobywali wiedzę o prawidłowej segregacji odpadów, gospodarce obiegu zamkniętego i ekologicznych nawykach. To wydarzenie nie tylko zwieńczyło I edycję ogólnopolskiego programu i pobiło oficjalny rekord Polski, ale przede wszystkim zainspirowało wszystkich do codziennych działań na rzecz naszej planety.
Lekcja pod patronatem honorowym Ministra Edukacji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Rzecznika Praw Dziecka została podzielona na dwie części. Najpierw uczniowie nauczyli się piosenki o prawidłowej segregacji odpadów i wzięli udział w teoretycznych zajęciach, które wzbogacone zostały prezentacją multimedialną na temat ich utylizacji oraz recyklingu. Następnie czekała na nich interaktywna ścieżka edukacyjna z pięcioma zadaniami, podczas których sprawdzili swoją wiedzę w praktyce.
Po zakończonej lekcji na uczniów czekały wspólne zdjęcia i materiały edukacyjne – gra planszowa „Na tropie odpadów”, książeczki z naklejkami, zakładki do książek z systemem segregacji odpadów, a także plany lekcji, które będą im towarzyszyć w kontynuowaniu zdobywania wiedzy z segregacji odpadów jeszcze długo po opuszczeniu PreZero Areny Gliwice. Największa Lekcja Ekologii pokazała, że nauka o ochronie środowiska nie musi być nudna, a każdy mały krok w stronę ekologii jest wielkim krokiem dla naszej planety.
Wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Jolanta Kasprzak
Obchody 55. Światowego Dnia Ziemi
Dzisiaj 24.04.2025 w naszej szkole obchodziliśmy 55. Światowy Dzień Ziemi, który kalendarzowo przypada zawsze 22.04. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”). To wyjątkowy moment, który jednoczy miliony ludzi na całym świecie w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Światowy Dzień Ziemi przypomina nam, że każda decyzja – od codziennego oszczędzania energii, segregacji odpadów, po wybór odnawialnych źródeł energii – ma realny wpływ na przyszłość naszej planety.
Pamiętajmy! Nasze codzienne decyzje mają wpływ na stan naszej planety. Działając razem, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń.
W naszej szkole realizowaliśmy projekt ekologiczny dla klas IV-VIII. Uczniowie tworzyli plakaty - Ziemia za 50 lat, szyli torby na zakupy z nieużywanych, starych ubrań oraz wykonywali przedmioty użyteczny z odpadów np. zabawki. Chętni uczniowie mogli się zmierzyć z quizem ekologicznym. Celem projektu było podnoszenie świadomości ekologicznej, uświadomienie sobie, w co może zostać przekształcony odpad, zachęcanie do recyklingu, przewidywanie konsekwencji swoich wyborów. Pamiętajmy o słowach Stanisława Lema –„Rozwój technologii zakłóca równowagę naszego świata i nic nie uratuje nas, jeśli ze zrozumienia tego stanu rzeczy nie wyciągniemy praktycznych wniosków”.Wykorzystano aparat fotograficzny i laptop zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autorzy: Renata Walaszczyk - Kałuża, Magdalena Ślusarczyk
Apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W dniu 11 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 85 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uczniowie klas starszych przedstawili losy żołnierzy - polskich oficerów podstępnie zamordowanych w lesie katyńskim. Jedną z ofiar rosyjskich służb był por. Władysław Wilk, który przed wojną był nauczycielem w szkole Lindowie. Uczniowie oraz nauczyciele uczcili pamięć wszystkich ofiar wojny minutą ciszy oraz zapalili znicz i złożyli świeże kwiaty pod tablicą pamiątkową. Podniosły nastrój apelu podkreśliły pięknie recytowane przez uczniów wiersze. Młode pokolenie mogło poznać bolesne wydarzenia naszego narodu.
Pani dyrektor podziękowała uczniom za przygotowanie uroczystości, podkreśliła jak ważne było poświęcenie wszystkich osób walczących o naszą wolność. Uwrażliwiła uczniów na to, że nasze pokolenie powinno być wdzięczne, że możemy żyć w wolnej Polsce i pamiętać jak cenną rzeczą jest wolność.
Wykorzystano aparat fotograficzny i nagłośnienie zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autorzy: Elżbieta Krasińska, Marek Grzybowski
Życzenia Wielkanocne
Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 16 kwietnia, dwóch uczniów klasy VIII – Filip Kozłowski i Piotr Łyźniak uczestniczyli w Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego w Krzepicach, gdzie zmierzyli się z uczniami klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z kilkunastu okolicznych szkół.
Konkurs był dwuetapowy, w pierwszej części sprawdzano umiejętności czytania ze zrozumieniem, znajomości słownictwa, funkcji językowych oraz środków językowych. W drugiej części uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością 50 przymiotników z poziomu zaawansowanego.
Obaj uczestnicy z naszej szkoły uzyskali dobre wyniki.
Serdecznie gratulujemy!!!
Autor: Anita Zyna
Zebrania z Rodzicami
Spotkanie z leśnikiem
Dnia 09.04.2025 r. naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Paciepnik - Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Kłobuck i Prezes Zarządu Oddziału LOP w Kłobucku. Spotkał się z uczniami klas 1-3 i 4-8. W trakcie spotkania opowiedział uczniom o pracy leśnika i leśniczego. Uczniowie mogli również zgłębić swoją wiedzę o organizmach żyjących w lesie oraz obejrzeć przywiezione eksponaty. Starsi wysłuchali informacji o gospodarce leśnej i znaczeniu lasów. Nasz gość opowiedział wiele ciekawostek i cennych informacji o lesie i jego mieszkańcach, dając uczniom szanse do zadawania nurtujących ich pytań, a także przekazał drobne upominki od nadleśnictwa.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kłobuck za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla uczniów naszej szkoły.
Wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Marzena Kocik
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
10 kwietnia przedszkolaki z naszego oddziału przedszkolnego, w ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa 2.0, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipiu. Podczas lekcji bibliotecznej dzieci zostały zapoznane ze zbiorami biblioteki i z zasadami wypożyczania książek. Dowiedziały się również na czym polega praca bibliotekarza. Dzieci wróciły do przedszkola z wypożyczonymi książkami, których będą słuchać podczas poobiednich czytań na dywanie. Na pamiątkę wizyty w bibliotece wszystkie dzieci otrzymały książeczki, Dyplomy Przyjaciół Biblioteki oraz Karty Małych Czytelników, z którymi będą mogły wracać do biblioteki, aby kontynuować czytelniczą przygodę.
Autor: Aneta Krawczyk
KONKURS RECYTATORSKI „MÓJ ULUBIONY WIERSZ”
4 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Mój ulubiony wiersz”. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, popularyzację poezji polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich przedszkolaków, zachęcanie dzieci do występów z udziałem publiczności oraz prezentacja umiejętności recytatorskich dzieci. Konkurs skierowany był do starszych przedszkolaków oraz uczniów klas I –III, którzy we wspaniałym stylu zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w utworach z kanonu poezji dziecięcej. Jury, będąc pod ogromnym wrażeniem talentu naszych przedszkolaków i uczniów, po burzliwych obradach, zdecydowało nagrodzić wszystkich uczestników konkursu dyplomami, nagrodami książkowymi oraz słodkimi upominkami i przyznało następujące miejsca:
Kategoria 5,6 – latki:
I miejsce:
- Zuzanna Hadaś
- Matylda Knop
II miejsce:
- Aleksandra Borecka
- Amanda Sitek
III miejsce:
Emilia Dębowska
Kategoria Klasy I – III:
I miejsce:
- Aleksandra Libner
- Tymon Szyjka
- Paweł Kordecki
II miejsce:
- Szymon Hadaś
- Hanna Pokorska,
- Mikołaj Mikołajczyk
III miejsce:
- Emilia Strelczonek
- Franciszek Knop
- Zuzanna Kaniewska
- Zuzanna Hyra
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wykorzystano aparat fotograficzny i laptop zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autorzy: Aneta Krawczyk, Jolanta Kasprzak
Etap gminny XXXVI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Wrażliwość na słowa"
2 kwietnia 2025 r. w GOK Lipie odbył się etap gminny XXXVI Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Wrażliwość na słowa", w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lindowie. Sześcioro uczniów za piękna recytację otrzymało awans na etap powiatowy konkursu.
Uczniowie z Lindowa, którzy uzyskali awans:
Tymon Szyjka - klasa I
Aleksandra Libner - klasa III
Zuzanna Hyra - klasa III
Laura Dębowska - klasa IV
Natalia Dziubała - klasa VIII
Szymon Dębiec - klasa VIII
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!
Autor: Anita Zyna
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu
2 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia, na znak solidarności z osobami w spektrum, przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim. Podczas zajęć dzieci poznały problemy, z którymi na co dzień zmagają się osoby autystyczne oraz uczyły się tolerancji wobec nich i ich nierzadko niezrozumiałych zachowań. Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest akceptacja wszystkich osób oraz tego, że różnice między nami sprawiają, iż wszyscy jesteśmy wyjątkowi.
Autor: Aneta Krawczyk