Autor: Anita Zyna
Otwarcie Zielonej Pracowni 2024 pn. „Eko-stacja Ziemia” w Lindowie
Nowa galeria Otwarcie Zielonej Pracowni 2024 pn. „Eko-stacja Ziemia” w Lindowie została dodana do albumu fotograficznego
11
Otwarcie Zielonej Pracowni 2024 pn. „Eko-stacja Ziemia” w Lindowie
14 listopada 2024 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lindowie miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni pn. „Eko-stacja Ziemia” dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach. W wyniku realizacji tego zadania dokonano kompleksowej modernizacji sali lekcyjnej utworzono nowoczesną pracownię ekologiczną. Termin otwarcia pracowni został ustalony na 14 listopada, w którym obchodzimy Dzień Czystego Powietrza.
Dnia 14.11.2024 r., w dniu otwarcia sali ekologicznej „Eko-stacja Ziemia” przedstawiciele klas I-VIII wzięli udział w montażu słowno – muzycznym dotyczącym ekologii. Pani Dyrektor Anita Zyna powitała serdecznie przybyłych gości oraz całą społeczność szkolną. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
- Poseł na Sejm, Wiceminister Edukacji Narodowej – Pan Henryk Kiepura,
- Przedstawicielka Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej – Pani Joanna Garbas, reprezentująca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Pana Mateusza Pindla,
- Pani Wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie – Pani Gabriela Chrostowska,
- Przedstawicielka Gminy Lipie – Pani Małgorzata Rychel – Romańska, reprezentująca Wójt Gminy Lipie – Panią Bożenę Wieloch,
- Proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Lindowie – Ksiądz Michał Jaskuła,
- Ekodoradca Subregionalny Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego – Pani Ewa Chojnacka,
- Sołtys Julianowa – Pani Anna Macoch,
- Sołtys Stanisławowa – Pani Sylwia Łyźniak,
- Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Lipiu – Pani Olga Michalak,
- Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Parzymiechach – Pani Jolanta Węzik,
- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu – pani Monika Łosik,
- Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Żaneta Mroczkowska wraz z przedstawicielami rodziców: Ewa Kucharzyk, Justyna Trocha, Jolanta Knop, Agnieszka Libner, Mariusz Macoch,
- Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lindowie,
- Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lindowie.
Uroczystość otwarcia Ekopracowni uświetniły występy uczniów. Przedstawiony program artystyczny ukazywał w bajkowy oraz naukowy sposób potrzebę dbania o środowisko i pomagał zrozumieć ekologię, a także pokazał, że nauka może być jednocześnie świetną zabawą.
Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie ekologicznej pracowni i oficjalne oddanie pracowni do użytku. Pracownia, wyposażona na miarę XXI wieku, pomoże rozwijać świadomość ekologiczną i kreatywność uczniów. Dzięki niej uczniowie zyskali cenne narzędzie do nauki i zrozumienia ekologii.
Członkowie klasy V podczas uroczystego otwarcia Zielonej Pracowni zaprezentowali 4 doświadczenia – efekt jojo, zachowanie bakterii pod wpływem detergentu, zmiękczanie skorupki jajka octem oraz wybuch wulkanu w Sali ekologicznej.
Aranżacja nowej pracowni „Eko-stacja Ziemia” w połączeniu z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym i różnorodnymi pomocami dydaktycznymi, uatrakcyjnia proces dydaktyczny i tym samym zwiększa jego efektywność w zakresie edukacji ekologicznej, podnosi świadomość ekologiczną uczniów oraz zachęciła ich do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu zagadnień przyrodniczo - geograficznych, biologicznych, chemicznych i fizycznych, rozbudza ich ciekawość do poznawania świata i pozytywne nastawienie do nauki o ekologii i otaczającym nas świecie.
W pracowni przeznaczonej dla uczniów klas IV – VIII odbyły się do tej pory obowiązkowe zajęcia edukacyjne z przyrody i geografii, biologii, chemii i fizyki. Zrealizowano także zajęcia z wychowawcami poświęcone tematyce ekologicznej. Z pracowni korzystali członkowie koła ekologicznego kl. VI oraz młodsi uczniowie z klas I – III na zajęciach z edukacji przyrodniczej, uczestnicy zajęć świetlicowych oraz uczniowie realizujący programy i projekty o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej.
Edukacja ekologiczna w nowej pracowni będzie teraz niezwykle ciekawa i przyjemna dla uczniów, co z pewnością wpłynie na wzrost ich motywacji do nauki i pobudzi do twórczego myślenia. Multimedialny sprzęt nowej generacji oraz fachowe pomoce dydaktyczne będą służyły uczniom, wspomagały ich rozwój i dawały wiele radości.
Cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak wspaniałą Ekopracownię.
Wartość zadania: 60000 złotych.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przebiegu naszej wspaniałej uroczystości.
Autor: Anita Zyna
Otwarcie "Zielonej Pracowni 2024"
Serdecznie zapraszamy
na uroczystość otwarcia pracowni ekologicznej
„Eko – stacja Ziemia”,
która odbędzie się w dniu 14 listopada 2024 r.
o godzinie 11:00 w sali gimnastycznej
Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lindowie
106. rocznica Święta Niepodległości
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Niepodległości. Jednak tym razem odbyło się ono w innej formie niż zwykle. W tygodniu poprzedzającym święto uczniowie klas 1-8 mieli okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach w formie „Escape room”. Sale szkolne zamieniły się w pokoje zagadek z ukrytymi i zaszyfrowanymi zadaniami dotyczącymi symboli narodowych, patriotyzmu, historii Polski począwszy od dynastii Piastów po odzyskanie niepodległości i postaci z nią związanych. Oczywiście zadania były dostosowane do wieku uczestników. Uczniowie mierzyli się z krzyżówkami, kodami, rozsypankami, puzzlami, tekstami historycznymi, biografiami znanych postaci historycznych. Poszukiwania i rozwiązywanie zadań budziły niezwykłe emocje. Oprócz ciekawej lekcji historii była to także forma współpracy koleżeńskiej. Całość zmagań została podsumowana na apelu, którego głównym punktem, był nasz zaproszony gość w osobie … marszałka Józefa Piłsudskiego, z którym uczniowie klasy trzeciej przeprowadzili wywiad. Dzięki wnikliwym pytaniom naszych uczniów, dowiedzieliśmy się jak wyglądała droga do niepodległości, jaką rolę odegrał sam marszałek w budowaniu niepodległego państwa polskiego, co lubił jeść jak nazywał się jego ulubiony koń. Na koniec pani dyrektor wręczyła wszystkim klasom dyplomy za udział w „Niepodległościowym Escape Roomie”, a uczniowie naszej szkoły mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z niecodziennym gościem.
Podczas uroczystego apelu dołączyliśmy do akcji "Szkoła do hymnu" i zaśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Mamy nadzieję, że takie obchody Święta Niepodległości pozwoliły na poznanie historii w atrakcyjny i wyjątkowy sposób.
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon, Jolanta Kasprzak
106. rocznica Święta Niepodległości
Nowa galeria 106. rocznica Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
15
Przystąpienie do realizacji Programu - Akademia Łowców Odpadów - realizacja pierwszych zajęć - Tajne Laboratorium PreZero Hero
Nowa galeria Przystąpienie do realizacji Programu - Akademia Łowców Odpadów - realizacja pierwszych zajęć - Tajne Laboratorium PreZero Hero została dodana do albumu fotograficznego
lekcja realizowana w Zielonej Pracowni
Miesięczny harmonogram wsparcia EFS z projektu "Włączamy się do edukacji w Gminie Lipie" na listopad 2024 r.
HARMONOGRAM ZAJĘĆ Z PROJEKTU NA LISTOPAD 2024 r.
Autor: Anita Zyna
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek została dodana do albumu fotograficznego
2
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci, przebrane w bajecznie kolorowe stroje i w doskonałych humorach, wyruszyły w podróż do Krainy Baśni i Bajek. Przedszkolaki uczestniczyły w wielu bajkowych zabawach i konkurencjach, segregowały bajkowe rekwizyty, rozwiązywały zagadki, a także pomagały baśniowym bohaterom - Jasiowi i Małgosi odnaleźć drogę do domu, zaznaczając ją ziarnami, a Kopciuszkowi oddzielić fasolę od kaszy i tym samym nie spóźnić się na bal. Za doskonałą wiedzę na temat bajek oraz za wspólną zabawę każda z grup przedszkolnych otrzymała książki z przygodami baśniowych bohaterów oraz słodkie złote dukaty.
Ten wyjątkowy dzień sprawił dzieciom wiele radości oraz był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Dzieci z przyjemnością poznawały fragmenty bajek zawartych w nowych pozycjach książkowych zakupionych w ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele radości, a uśmiechy na ich twarzach były najlepszym tego dowodem.
Autor: Aneta Krawczyk
„Zmiany klimatu a występowanie zjawisk ekstremalnych w kontekście powodzi”
05.11. 2024 w naszej szkole odbyły się bardzo interesujące warsztaty ekologiczne, które prowadziła Pani Ewa Chojnacka - Ekodoradca Subregionu Północnego. Zaprosiliśmy Panią Ewę do klas IV-VIII aby przybliżyła nam temat wyjątkowo aktualny „Zmiany klimatu a występowanie zjawisk ekstremalnych w kontekście powodzi”.
To nowa rzeczywistość. Jej konsekwencje będą wielorakie: od obniżenia komfortu życia i podniesienia kosztów życia, przez zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, nieodwracalne zniszczenie przyrody w Polsce. Wiemy, że klimat na Ziemi zawsze podlegał okresowym zmianom. W ostatnich dwóch stuleciach te zmiany gwałtownie przyspieszyły. Dlaczego? Oprócz szeregu naturalnych czynników kształtujących klimat, pojawiły się czynniki związane z działalnością człowieka i doprowadziły min. do efektu cieplarnianego. Każdy z nas ma wpływ na te zmiany i może wiele dobrego zrobić aby je ograniczyć lub spowolnić.
Jak możemy to zrobić? Przede wszystkim edukować społeczność nie poprzez strach przed widem katastrof klimatycznych, lecz przez pryzmat korzyści dla zdrowia, rozwoju rynku pracy, generalnego dobrostanu społecznego, jakie mogą wynikać z ograniczenia działań niekorzystnych dla środowiska. Nasi uczniowie na zajęciach warsztatowych zaproponowali wiele takich rozwiązań i mam nadzieję, że będą je wdrażać.
Autor: Renata Walaszczyk-Kałuża
Harmonogram pracy Gminnego Punktu Wsparcia Rodziny w Lipiu
Autor: Anita Zyna
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w Publicznym Przedszkolu w Lindowie
Nasza biblioteka po raz drugi otrzymała dofinansowanie na zakup książek do przedszkola. Zakończyliśmy prace związane z ich zakupem i inwentaryzacją.
Z funduszy pozyskanych z Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa na wzbogacenie zbiorów otrzymaliśmy 3125 zł, w tym:
- środki z dotacji: 2500 złotych,
- środki własne: 625 złotych.
W ramach otrzymanej dotacji zakupiliśmy bajki, opowiadania, legendy, baśnie dla dzieci, książki przyrodnicze. Z pewnością zakupione książki dostarczą małym czytelnikom pozytywnych emocji, wiele wrażeń, rozbudzą ich zainteresowania,
a wychowawcom posłużą jako wspaniała pomoc do uatrakcyjnienia zajęć.
Na realizację działań związanych z promocją czytelnictwa zakupiliśmy książeczki na nagrody dla dzieci, które wezmą udział w organizowanych konkursach czytelniczych.Część książek została przekazana do przedszkola, pozostałe znajdują się w bibliotece.
Pamiętajmy, że
codzienne czytanie dziecku wpływa na jego rozwój emocjonalny, rozwija słownictwo, pamięć i wyobraźnię. Uczy logicznego myślenia i zapamiętywania, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości.
Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie, smartfonów, tabletów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.
Autor: Jolanta Kasprzak
Aktywna Szkoła - harmonogram zajęć na listopad
Autor: Elżbieta Krasińska
Rozwijamy talenty sportowe naszych uczniów
Pięć sportowych sukcesów uczennic klas IV -VI , które brały udział w sportowych zawodach na szczeblu międzygminnym i powiatowym.
W turnieju Międzygminnym Szkolnego Związku Sportowego w piłce nożnej klas IV-VI drużyna dziewcząt zajęła I miejsce.
Skład drużyny: Wiktoria Macoch, Roksana Grzesiak, Natalia Sedun, Natalia Łosik, Michalina Kamieniecka Julita Pułka, Agata Białek, Natalia Krzejszczak.
Drużyna chłopców w tym samym turnieju w kategorii chłopców klas IV-VI zajęła V miejsce.
Wygrywając eliminacje międzygminne nasze zawodniczki miały okazję 24 października w Truskolasach rywalizować z 9 najlepszymi drużynami powiatu kłobuckiego.
W XXV Mistrzostwach Powiatu Kłobuckiego Szkolnego Związku Sportowego w piłce nożnej wywalczyły III miejsce. Zawodniczki w czasie zawodów imponowały swoja grą i bardzo cieszyły się z osiągniętych wyników.
Dnia 24 września, na szczeblu powiatowym odbyły się jeszcze jedne zawody XXV Mistrzostwa Powiatu Szkolnego Związku Sportowego w Sztafetowych Biegach Przełajowych, w których uczennice reprezentujące naszą szkołę zajęły IV miejsce.
22 września, uczennice i uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzygminnych Drużynowych Mistrzostwach klas IV-VI w tenisie stołowym , Natalia Łosik i Roksana Grzesiak po zaciętej walce wywalczyły I miejsce i tym samym nasze zawodniczki zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Drużyna chłopców zajęła V miejsce na etapie międzygminnym.
W dniu 30 października, Natalia Łosik i Roksana Grzesiak ukończyły zwycięstwem XXV Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego Szkolnego Związku Sportowego - Tenis Stołowy. Zawodniczki zdobyły I miejsce.
Osiągnięte wysokie wyniki w rywalizacji sportowej są zachętą dla uczniów w rozwijaniu i doskonaleniu swoich zdolności, pasji i umiejętności, aby móc w przyszłości cieszyć się z nowych sukcesów.
Autor: Elżbieta Krasińska
Code week 2024
„Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka – wszystkie te rzeczy odmieniły nasze życia. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. Różne epoki mają różne zawody i wymagania dotyczące umiejętności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi i każdej Europejce możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość”.
Alessandro Bogliolo, koordynator zespołu ambasadorów – wolontariuszy
działających na rzecz Europejskiego Tygodnia Kodowania
I dlatego nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do obchodów Europejskiego Tygodnia Kodowania. Dołączyliśmy do miliona uczestników organizując zabawy i zajęcia promujące naukę kodowania, umiejętności cyfrowe, analityczne, logiczne i kreatywne myślenie.
To była wyjątkowa okazja do rozpoczęcia bądź kontynuacji przygody z kodowaniem, graniem, robotyką czy programowaniem na dywanie.
Uczniowie klasy II i III oraz wychowankowie świetlicy szkolnej mieli okazję uczestniczyć w szeregu różnych działań związanych z kodowaniem i programowaniem.
Uczniowie klas IV i VI na zajęciach języka angielskiego łamali tajemnicze kody, które zamieniały się w wyrazy i zdania. Wykorzystaliśmy również papierowe i wirtualne maty do kodowania do powtórki alfabetu i liczb angielskich w celu stworzenia dzieła plastycznego.
Uczniowie klasy VII na zajęciach plastyki poznawali możliwości obróbki zdjęć w programie Canva. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji za pomocą kilku kliknięć zamienialiśmy własne zdjęcia w plakaty filmowe lub pocztówki.
Europejski Tydzień Kodowania jest to święto programowania, czyli kreatywnego i logicznego myślenia. To też doskonały czas, by dzielić się wiedzą. Przekonali się o tym uczniowie z klas IV - VIII, którzy na lekcjach informatyki uczcili to wydarzenie rozwiązując nonogramy - obrazki logiczne, które tworzymy kolorując odpowiednie kwadraty według kodu zawartego z lewej strony i góry planszy. Uczniwoie tworzyli również własne obrazy w arkuszu kalkulacyjnym.
Wykorzystano laptop, tablet i aparat fotograficzny zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Audiodeskrypcja do filmu AUD-20241025-WA0000.m4a
Autor: Jolanta Kasprzak,Marek Grzybowski, Anita Zyna
Wizyta Pana Leśniczego
23 października nasze przedszkole odwiedził Pan Leśniczy. Pan Bartosz bardzo ciekawie opowiedział przedszkolakom o swojej pracy, o leśnych zwierzętach i o tym, w jaki sposób dbać o las. Na koniec wizyty obdarował przedszkolaków zakładkami do książek, kolorowankami, grą memory oraz puzzlami przedstawiającymi zwierzęta polskich lasów. W ramach podziękowań za ciekawą lekcję przyrody, dzieci wręczyły Panu Bartoszowi wykonane przez siebie rysunki lasu i jego mieszkańców.
Autor: Aneta Krawczyk
BohaterOn - zajęcia poświęcone 80 rocznicy Powstania Warszawskiego
W październiku uczniowie klas 5-8 wzięli udział w zajęciach poświęconych 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Klasy starsze obejrzały krótkie spoty kampanii „#Też byliśmy młodzi” z opowieściami uczestników powstania warszawskiego, którzy wspominali rok ’44 , jakie przyświecały im wtedy wartości i jacy byli jako młodzi ludzie. Uczniowie na podstawie filmików odnotowywali rady, które bohaterzy filmików udzielali dzisiejszej młodzieży. Podczas zajęć uczniowie dyskutowali także nad tematem fotografii i próbowali odpowiadać na pytania: Czym jest dla nich fotografia, Czy fotografują, jeśli tak to czy wywołują zrobione przez siebie zdjęcia, Czy lubią oglądać stare zdjęcia swojej rodziny, co można wyczytać z fotografii portretowej oraz czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że fotografia zatrzymuje chwilę w czasie, zmieniając w ten sposób życie?
W klasach młodszych uczniowie mieli okazję odsłuchać opowiadania M. Górskiej „Tajemniczy pamiętnik”. Na podstawie opowiadania uczniowie mówili o emocjach towarzyszących im w trakcie słuchania historii, a następnie odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących opowiadania. Głównym przesłaniem było pomaganie drugiej osobie, że „W chwili smutku możemy zawsze rozejrzeć się dookoła i zobaczyć potrzeby innych ludzi, a potem im pomóc. Pomaganie pomaga także nam samym – czujemy się wtedy lepiej”.
Na koniec każdy z uczestników zajęć miał pomyśleć o jednej osobie, której przydałaby się nasza pomoc , w jaki sposób możemy jej pomóc i jak dobry uczynek wpływa na nasze samopoczucie.
A jak zrobienie czegoś życzliwego i miłego wpływa na wasze własne samopoczucie ?
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Dzień Edukacji Narodowej z Dniem Patrona Szkoły
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej z Dniem Patrona Szkoły została dodana do albumu fotograficznego
2
Dzień Edukacji Narodowej z Dniem Patrona Szkoły
14 października to wyjątkowy dzień dla Społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lindowie. Od lat łączymy Dzień Edukacji Narodowej z Dniem Patrona Szkoły. Patron naszej szkoły – św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał znaczenie edukacji jako kluczowego elementu rozwoju człowieka i społeczeństwa. Zwracał uwagę na to, że edukacja powinna pomagać w kształtowaniu pełni ludzkiej osobowości, integrując rozwój intelektualny z duchowym i moralnym. Podkreślał także znaczenie edukacji w duchu dialogu, poszanowania godności każdego człowieka i budowania pokoju. Dla niego edukacja była narzędziem do przygotowania młodych ludzi do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie, do podejmowania wyzwań współczesnego świata i do budowania lepszego jutra.
Szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale też wspólnota ludzi, którzy wspierają się nawzajem. Pani Dyrektor – Anita Zyna złożyła serdeczne podziękowania na ręce Wójt Gminy Lipie – Pani Bożeny Wieloch oraz Przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lindowie – Pani Żanety Mroczkowskiej za wspieranie działań i podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju. Dzień Edukacji to była doskonała okazja do podkreślenia, jak wielkie znaczenie ma edukacja w naszym życiu. Był to doskonały czas, aby podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie. Wójt Gminy Lipie – Pani Bożena Wieloch złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i przyznała Nagrodę Wójta Pani Dyrektor – Anicie Zyna. Natomiast Pani Dyrektor wręczyła przyznane nagrody nauczycielom i pracowników oraz podziękowała obecnym na uroczystości emerytom, którzy zawsze są miłymi gośćmi w murach naszej szkoły.
Ważny i wyjątkowy moment w uczniowskim życiu mieli również uczniowie klasy I, którzy wykazali się wieloma umiejętnościami: wokalnymi, tanecznymi oraz wiedzą z zakresu znajomości naszego kraju, ekologii i bezpieczeństwa. Następnie złożyli oficjalne ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.
Wykorzystano nagłosnienie, laptop i aparat fotograficzny zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Anita Zyna