21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zainaugurowaliśmy go happeningiem, który zaciekawił uczniów i zachęcił całą społeczność szkolną do udziału w zaplanowanych na cały tydzień inicjatywach.
Pierwsza z nich to akcja czytelnicza „Dzisiaj nie biegamy, dziś czytamy”.
Tego dnia korytarze szkolne zamieniły się w czytelnię. Uczniowie podczas przerw czytali przyniesione przez siebie książki, biblioteka przeżywała oblężenie, na korytarzach panowała błoga cisza, a po dzwonkach na lekcję ustawiała się kolejka uczniów, którzy zbierali naklejki z sówką, aby umieścić je na swojej karcie czytelniczej i udokumentować udział w akcji. Zebrane karty wskazały, że ponad 60% uczniów czytało na 3, 4, 5, a nawet 6 przerwach. Gratulujemy wszystkim i mamy nadzieję, że ich miłość do książek będzie trwała jeszcze bardzo długo.
Kolejny dzień obchodów święta to dzień konkursów. Uczniowie klas IV-VI sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności językowe w konkursie „Groch z kapustą”, który sprawdzał znajomość popularnych frazeologizmów, zaś uczniowie klasy VIII sprawdzali się w zabawie językowej „Przysłowia mądrością narodów i skarbem języków”. Zwycięzcami konkursów zostali: Anna Randak z klasy V i Maksymilian Mikołajczyk z klasy VIII. Również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ostatnia inicjatywa obchodów Dnia Języka Ojczystego to Konkurs kaligraficzny.
Uczniowie mieli za zadanie przepisać pismem kaligraficznym zgodnie ze wskazówkami ujętymi w regulaminie krótki tekst poetycki. Tekst zwracał uwagę na polskie głoski - ą i ę, które w dobie cyfryzacji niestety są przez wielu użytkowników języka masowo pomijane. Również w tym dniu wyłoniliśmy zwycięzców. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Nowak z klasy II, drugie - Aleksandra Libner z klasy I i trzecie Leon Belowski z klasy II. Przyznano również wyróżnienie dla Wiktorii Macoch z klasy III. W kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce zdobyła Amanda Krzejszczak z klasy V, drugie - Miłosz Belowski z klasy VI i trzecie Angelika Borecka z klasy VIII. W tej konkurencji rywalizowali również nauczyciele. Zakodowane prace oceniali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego i choć nie ulega wątpliwości, że wszyscy z nich pięknie piszą to zwycięzcą okazała się nasza polonistka – pani Ewa Chyra. Wielkie brawa!!! Podsumowanie projektu i wręczenie nagród odbyło się na apelu szkolnym. Pani dyrektor Anita Zyna pogratulowała wszystkim uczestnikom, wręczyła dyplomy i nagrody rzeczowe.
Po raz pierwszy w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wzięli udział pierwszoklasiści. Licznie przystąpili do organizowanych akcji projektowy, a podczas zajęć lekcyjnych zapoznali się z twórczością Juliana Tuwima, wysłuchali fragmentów książki A. Frączek pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą! i pracując w grupach wykonali piękne ilustracje do wybranych wierszy.
Wszyscy uczniowie, biorąc udział w działaniach projektowych w efektywny i atrakcyjny sposób utrwalali niełatwą naukę o języku polskim, kształcąc przy tym kompetencje kluczowe. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.
Projekt opracowały i przeprowadziły panie: Ewa Chyra, Jolanta Kasprzak.
Podczas realizacji Dnia Języka Ojczystego wykorzystany został aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości