IW dniu 10 listopada 2021 r. uczniowie klas IV – VIII spotkali się na uroczystym apelu z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość poświęcona była ojczyźnie i wolności. W swojej przemowie Pani Dyrektor – Anita Zyna przypomniała zebranym, że 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Poinformowała, że jak każdego roku, nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji #Szkoła do Hymnu. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, stojąc na baczność, zachowując powagę i spokój. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Nasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie. W dalszej części Pani Dyrektor nawiązała do ważnych wydarzeń historycznych, których aktualnie jesteśmy świadkami w naszej lokalnej społeczności, a mianowicie po 82 latach od wybuchu II Wojny Światowej staraniem władz lokalnych we współpracy z IPN przeprowadzono ekshumację grobu, w którym ujawniono pozostałości po pochowanym tam człowieku, którego zamordowano we wrześniu 1939 roku. O tym człowieku i wszystkich innych ofiarach wojny, które w różnym czasie oddali życie za ojczyznę... również będziemy pamiętać, my i następne pokolenia uczniów i nauczycieli SP Lindów.
W kolejnej części spotkania uczniowie klas VII i VIII wystąpili w montażu słowno – muzycznym podpartym prezentacją multimedialną, podczas którego przenieśliśmy się w czasie do roku 1918, by spotkać się z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, który przybył na spotkanie z zebranymi. Marszałek Piłsudski wspominał o sowim trudnym życiu, mówił, że dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na 123 lata. Rosja, Prusy i Austria w czasach zaborów rozdzieliły nasz kraj między siebie. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i liczne powstania nie pomogły odzyskać wolności. Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją. Jednak, prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami. I przyszedł taki czas - dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą... Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego. Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został Naczelnikiem Państwa. Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach życia nasze wojsko potrafiło pokonać nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli. Dlatego o tych wydarzeniach nie wolno nam nigdy zapominać, dzięki takim postaciom jak Marszałek Józef Piłsudski uczycie się w polskiej szkole, gdzie odbywacie lekcje m.in. o szacunku i godności, nabywacie wiedzę i umiejętności oraz rozwijacie swoje pasje. Swoim zachowaniem, postawą i odświętnym strojem dajecie wyraz swojego patriotyzmu. Tak, jak znajomość historii i symboli narodowych jest kluczowa, bo kształtuje każdego z nas jako człowieka. Tak też fakt, że jesteśmy Polakami i powinniśmy być z tego dumni.
Kończąc Pani Dyrektor zachęciła uczniów wraz z ich bliskimi do rodzinnego odśpiewania hymnu państwowego w dniu 11 listopada w domach i przesłanie video relacji na pocztę szkoły. Zaapelowała również do uczniów, aby na ich domach w dniu 11 listopada powiewały biało – czerwone flagi.
Po spotkaniu na Sali gimnastycznej z uczniami klas starszych, Marszałek Piłsudski odwiedził dzieci przedszkolne oraz uczniów klas I – III dziękując im za to, że kochają Polskę, uczą się o symbolach narodowych i poznają dzieje własnego narodu.
Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu
11 Listopada to data, która powinna być szczególna dla wszystkich Polaków. To obchodzone corocznie święto, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. W tych szczególnych warunkach, również nie zapominamy o przygotowaniach do tego dnia. Nawet w wieku 5-6 lat można poznawać historię i włączyć się w kultywowanie ważnych dni. W grupie starszaków do kilku dni poznajemy ważne miejsca w Polsce, legendy związane ze szczególnymi miastami, czy wydarzeniami, ale przede wszystkim poznajemy w swoisty sposób dzieje Polski. Symbole narodowe, czy stolice Polski już nie są dla przedszkolaków niewiadomą. Dzieci w formie zabawy utrwalały te informacje. Podczas warsztatów plastycznych samodzielnie przygotowały orła w złotej koronie z osikowych płatków.
Obchody Święta Niepodległości w klasach I - III
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w klaie pierszewj rozpoczęliśmy już od 4 listopada 2021r. To właśnie wtedy wysłuchaliśmy na lekcji j. polskiego opowiadania o Święcie Niepodległości. Bardzo zdziwiliśmy się, że Polska tak wiele lat musiała walczyć o niepodległość. Cieszymy się, że możemy żyć w wolnym kraju i jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Z dumą więc recytowaliśmy wiersz pt. "Katechizm Młodego Polaka'' W. Bełzy. W trakcie zajęć z edukacji społecznej sprawdzaliśmy także naszą wiedzę o Polsce, jej symbolach narodowych, najważniejszych miastach i historii Polski. Możemy być dumni, że już tak dużo wiemy o swej Ojczyźnie. Na lekcji techniki zrobiliśmy piękne kotyliony z papierowych talerzyków i patyczków do uszu. Na muzyce nauczyliśmy się piosenki o Ojczyźnie oraz hymnu państwowego, który stojąc na baczność odśpiewaliśmy obok Białego Orła, znajdującego się przy budynku szkolnym. W trakcie lekcji "Niepodległa Polska", która odbyła się w ramach akcji "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie klas I - III obejrzeli prezentacje nt. naszego kraju, a także "odkodowaliśmy" Godło Polski. Niektórzy uczniowie wysłali przygotowane przez siebie rysunki na adres CRL, a inni przysłali zdjęcia z obchodów Święta w swoim domu. W ramach akcji "Mamy niepodległą! 2021 wysłaliśmy kartki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do swoich kolegów i koleżanek. Nie zapomnieliśmy też, aby stanąć obok pamiątkowej płyty, która znajduje się na szkolnym korytarzu i oddać Cześć por. W. Wilkowi- żołnierzowi ,który był nauczycielem naszej szkoły zanim zginął w Katyniu. Na zakończenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości wyszliśmy przed szkołę i odśpiewaliśmy stojąc na baczność hymn państwowy oraz wypuściliśmy biało-czerwone balony. Ma to być symbol naszej solidarności z wszystkimi tymi, którzy o tę NIEPODLEGŁOŚĆ walczyli. Zdaniem naszej pani wszyscy uczniowie zdali egzamin z Niepodległości na 6;) Uczniowie klas II i III samodzielnie wykonali kotyliony narodowe, które dumnie prezentowali podczas Święta NIpodległości, a niektórzy uczniowie zaraz po powrocie do domu ze szkoły wywiesili flagi biało - czerwone.