Dzień Praw Dziecka w przedszkolu
20 listopada to symboliczny dzień, w którym została uchwalona Konwencja o prawach dziecka. Starszaki z Przedszkola w Lindowie również przyłączyli się do akcji informującej dzieci o ich prawach. Wszyscy tego dnia założyli niebieskie elementy garderoby. Uczestnicy zapoznali się z filmem i prezentacją dotyczącą najistotniejszych praw dziecka.
Po ich omówieniu, podczas zajęć dydaktycznych wszyscy uzupełniali książeczki, w których poszczególne zadania i ćwiczenia były obrazkową formą ujęcia tych praw.
Dzieci wysłuchały również wiersza Marcina Brykczyńskiego: O prawach dziecka. W sali przedszkolnej zorganizowaliśmy kącik związany z tą tematyką, aby utrwalić na dłużej ważne dla każdego dziecka treści.
Wszystkie działania podsumowaliśmy podczas zabaw przy piosenkach tematycznych, o prawach dziecka.
Dzień Praw Dziecka w szkole
20 listopada został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabierają słowa Janusza Korczaka "Nie ma dzieci- są ludzie..." W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych. Dlatego Obchody Dnia Praw Dziecka na stałe zostały wpisane do kalendarza uroczystości szkolnych. Od klasy pierwszej w ramach edukacji społecznej przybliżona została uczniom tematyka związaną z Konwencją o prawach dziecka. Przeprowadzona w tym dniu akcja edukacyjna miała na celu zapoznać uczniów z najważniejszymi prawami. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, ułożyli Kodeks Praw Dziecka do którego dołączyli swoje prace plastyczne. Rozmawiali także na temat łamania praw i wynikających z tego konsekwencji . Dzień Praw Dziecka ma przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.
Uczniowie klasy III obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka rozpoczęli od nauki piosenki „Prawa dziecka”. Następnie wyruszyli w wirtualną podróż po świecie poznając warunki życia dzieci na różnych kontynentach. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną w toku której poznaliśmy treść i istotę podstawowych praw człowieka, w tym praw dziecka oraz najważniejsze dokumenty stojące na straży poszanowania tych praw. Okazało się, że nie wszystkie dzieci mają takie wspaniałe dzieciństwo, jakie mają nasi uczniowie, w wielu rejonach świata dzisiaj te prawa są łamane a dzieci doznają krzywd i cierpienia. Następnie przypomnieliśmy sobie postać „Pana Doktora” - Janusza Korczaka – prekursora i przedstawiciela ruchu na rzecz praw dzieci i poznaliśmy jego wiesz pt. „Prawa dziecka”. Każdy z uczniów wybrał jedno z praw w nim zawartych i wykonał do niego ilustrację. Najlepsze z prac zostały przesłane na konkurs. Kolejny etap to wykonanie latawców, na których umieściliśmy wybrane prawa dzieci. Latawce te zdobią naszą klasę, ale kiedy będzie odpowiednia pagoda puścimy je do nieba tak, aby każdy się dowiedział „…że dziecko to także człowiek, Tyle, że jeszcze mały”. W ten sposób chcemy połączyć się ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie z tymi, których prawa nie są przestrzegane.
20 listopada 2021 roku obchodziliśmy 32 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Konwencja o prawach dziecka to najważniejszy dokument stanowiący o prawach najmłodszych. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
Najważniejsze prawa określone w Konwencji o prawach dziecka to:
– prawo do życia i tożsamości,
– prawo do wychowania w rodzinie,
– prawo do wyrażania własnych poglądów,
– prawo do prywatności,
– prawo do odpoczynku,
– prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
– prawo do godziwych warunków socjalnych,
– prawo do edukacji,
– prawo do informacji,
– prawo do ochrony przed konfliktem zbrojnym,
– prawo do ochrony w procesie karnym,
– prawo do znajomości swoich praw.