Nowa galeria Podsumowanie konkursów została dodana do albumu fotograficznego
Gminny Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,100-lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi”
W miesiącu marcu uczniowie biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,100-lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi” poznali swoje osiągnięcia na etapie gminnym.
Wśród uczestników z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lindowie nagrodzono:
Igora Dądelę za I miejsce w grupie przedszkola
Igora Wypycha za II miejsce w grupie przedszkola
Franciszka Knopa za III miejsce w grupie przedszkola
Kacpra Mroczkowskiego z klasy I za I miejsce w grupie szkoła podstawowa
Oskara Trochę z klasy I za II miejsce w grupie szkoła podstawowa
Karola Jelonka z klasy I za III miejsce w grupie szkoła podstawowa
Magdalenę Nowak z klasy I za wyróżnienie w grupie szkoła podstawowa
Ponadto pozostali wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki strażackie:
Piotr Lewandowski
Dawid Borecki
Maria Janeczek
Kacper Czop
Gratulujemy aktywnego udziału w konkursie i odniesionych sukcesów!!!
Autor: Anita Zyna
Powiatowy Konkurs Języka angielskiego ‘POWER ON!’
Dnia 4 marca 2022r. trzy uczennice z klas VII i VIII – Lena Chudaszek, Julia Kicińska i Lena Krzejszczak reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkurs Języka angielskiego ‘POWER ON!’, który odbył się Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Częstochowie.
W konkursie licznie wzięli udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z Częstochowy i okolicznych powiatów, w sumie 77 osób. Uczniowie musieli rozwiązać 5 różnych typów zadań, a na ich wykonanie mieli 50 minut.
Autor: Anita Zyna
VI dzień innowacji - W świecie książek
Nowa galeria VI dzień innowacji - W świecie książek została dodana do albumu fotograficznego
1
Dzień Cukiernika
Nowa galeria Dzień Cukiernika została dodana do albumu fotograficznego
5
Dzień Cukiernika
15 marca w klasie II obchodzony był Dzień Cukiernika. W ramach doradztwa zawodowego uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o tym zawodzie, na czym polega praca cukiernika i jak nim zostać. Uczniowie jednogłośnie powtórzyli zdanie z filmiku, że do tej pracy należy włożyć wiele serca by wszystko było tak ładne i pyszne. Klasa rozkodowała ukrytą muffinkę, powtarzali mimiką twarzy emocje pokazane na ilustracjach pączków. Nie mogło zabraknąć konsumpcji słodkości wykonanych przez cukierników. Ten zawód przypadł im do gustu.
Autor: Magdalena Sośniak
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
W zeszłym tygodniu nasza szkoła postanowiła dołączyć do akcji „Pomoc dla Ukrainy”.
Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych uczniów i ich rodziców, którzy od razu po ogłoszeniu zbiórki dostarczyli mnóstwo paczek. Były to m.in. artykuły higieniczne, bandaże, leki, suchy prowiant, pieluszki dla najmłodszych i wiele innych. Dzięki druhom z OSP Lindów mogliśmy połączyć siły i część darów przekazaliśmy rodzinom przybyłym na teren naszej gminy.
Dziękujemy bardzo, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc, zwłaszcza w tak trudnym czasie.
ZAJĘCIA DLA DZIECI Z UKRAINY
Ponadto, informujemy, że dla dzici z Urkainy od poniedziałku 14 marca rozpoczynają się zajęcia adaptacyjno - integracyjne, które zorganizowane będą w ZSP Lipie. Zapisy na zajęcia prowadzi sekretariat szkoły w Lipiu pod numerm telefonu 34 318 80 88
POMOC DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Gmina Lipie organizuje wsparcie dla mieszkańców Ukrainy, którzy zostali zmuszeni przez wojnę do opuszczenia swoich domów i szukaja schronienia w naszej gminie.
Wójt Gminy Lipie zwraca się z uprzejmą prośbą do mieszkańców gminy, którzy chcieliby włączyć się w akcję pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy o wsparcie w przygotowaniu wyposażenia kolejnych miejsc zakwaterowania na terenie gminy Lipie
Wśród przedmiotów najpilniejszej potrzeby są:
• meble, naczynia i przybory kuchenne;
• półki, szafy;
• łóżka, stoły, krzesła;
• sprawny sprzęt AGD, w szczególności kuchenki elektryczne, czajniki bezprzewodowe, lodówki, pralki, telewizory;
• materace, koce, poduszki, kołdry;
• środki higieny i czystości;
• nowa pościel, ręczniki.
Osoby, które chciałyby przekazać w/w przedmioty proszone są o kontakt z Urzędem Gminy Lipie tel.: 34/ 318 80 32-35
Autorzy: Agnieszka Wolska - Bździon i Anita Zyna
V dzień innowacji - Dzień Dinozaura
Nowa galeria V dzień innowacji - Dzień Dinozaura została dodana do albumu fotograficznego
13
W karnawale
Nowa galeria W karnawale została dodana do albumu fotograficznego
52
Pokaz fizyczno - chemiczny
W dniu dzisiejszym (3 marca 2022 roku) uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Lindowie mieli okazję obserwować i brać czynny udział w pokazach chemicznych.
Przedstawione eksperymenty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci.Pokaz sfinansowano ze środków Rady Rodziców.
3Autor: Agnieszka Księżarek
Uwaga! Pomoc 800 12 12 12 po ukraińsku
Od środy 2 marca br. przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Będzie też można uzyskać wsparcie w języku rosyjskim.
Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:
– w godzinach 15:00– 22:00:
- środa 2 marca
- czwartek 3 marca
- poniedziałek 7 marca
- czwartek 10 marca
- poniedziałek 14 marca
- wtorek 15 marca
- środa 16 marca
- poniedziałek 21 marca
- wtorek 22 marca
- środa 23 marca
- czwartek 24 marca
- środa 30 marca
– w godzinach 22:00– 6:00:
- piątek 11 marca
- sobota 26 marca.
Źródło:
Strona Rzecznika Praw Dziecka
Autor: Anita Zyna
WYNIKI Powiatowego Konkursu Chemiczno – Fizycznego „Poczuj chemię do fizyki”
W dniu dzisiejszym odbył się Powiatowy Konkurs Chemiczno - Fizyczny "Poczuj chemię do fizyki".
Uczennice z klasy VIII - Julia Kicińska i Oliwia August zajęły II miejsce w konkursie.
Serdecznie gratulujemy!
Autor: Agnieszka Księżarek
Bezpieczeństwo uczniów w szkole i w przedszkolu
Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie 28 lutego powrócą do zajęć stacjonarnych w szkole. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. W naszej szkole, w czasie dojazdu do szkoły autobusem szkolnym oraz w czasie trwania przerw uczniowie nadal będą nosić maseczki (proszę o zaopatrzenie dzieci w maseczki) i przebywać będą w wyznaczonych strefach.Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji. Proszę, aby po zauważeniu jakichkolwiek objawów chorobowych nie posyłać dziecka do szkoły czy przedszkola i pozostawić je w domu na obserwację. Wspólna odpowiedzialność społeczna pozwoli nam na realizację zajęć stacjonarnych w szkole.
Poniżej znajduje się list wiceminister Marzeny Machałek do rodziców i opiekunów- Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka - napisała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek w liście skierowanym do rodziców i opiekunów.
W tekście wiceminister zaznaczyła, że pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem to metody minimalizowania nie tyko zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych - Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej oraz ograniczają nieobecności w szkole - podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.
Sekretarz Stanu w MEiN wskazała również na zmianę w podejściu do walki z COVID-19 polegającą na wprowadzeniu w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza.
List_do_rodzicow_i_opiekunow.docx
Autor: Anita Zyna
Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
W tym roku szkolnym Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był w dniu 8 lutego 2022 roku.
W obchody zaangażowani byli uczniowie klas I - IV (podczas nauki stacjonarnej) oraz V, VII i VIII (podczas nauki zdalnej).
Na informatyce w klasach starszych przeprowadzono pogadanki i dyskusje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie przypomnieli, z jakimi zagrożeniami można spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować w wirtualnym świecie i gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Poznali zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, wpływ niebezpiecznych stron na psychikę dziecka. Wyświetlono filmy edukacyjne: ”Gdzie jest Mimi?” (klasy VII i VIII), „3, 2, 1 Internet” (klasy IV i V).
Wszyscy uczniowie wspólne rozwiązywali quiz z tego zakresu.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w klasie I:
1. Przeprowadzono pogadankę nt. Bezpieczeństwo w sieci
2. Obejrzano film pt. "Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu: NIe ufaj osobom poznanym w sieci"
3. Przypomniano uczniom zasady korzystania z komunikatorów i zasady nietykiety.
4. Na zajęciach informatycznych przypomniano uczniom regulamin pracowni komputerowej i stosowanie się do niego
5. Zapoznano uczniów ze stronami: sieciaki.pl , dzieckowsieci.pl
Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy III skupili się na tym, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, żeby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Uczniowie obejrzeli prezentację „Bezpieczeństwo w Internecie” i korzystając z pomocy Sieciaków i Internetu opracowali wskazówki dotyczące korzystania z Internatu. Następnie stworzyli plakaty z hasłami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci (również używając narzędzia TIK).
Pedagog szkolny przesłał rodzicom link do artykułu „Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – rodzice chrońcie swoje dzieci w sieci”. Uczniowie otrzymali instrukcję na temat: „Jak mądrze korzystać z Internetu” oraz „Czego nie robić w Internecie?” w atrakcyjnej i czytelnej formie plakatu. W klasie IV odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie ”Bezpieczny Internet”, zwrócono uwagę na pojawiające się często w sieci patotreści, cyberprzemoc , fakenews.
Nauczyciel języka polskiego promował czytelnictwo, nowości wydawnicze na zajęciach rozwijających w klasie V „Super książka”. Została przeprowadzona rozmowa z uczniami inspirowana książką Już, już K. Wasilkowskiej. W książce cyberprzestrzeń rujnuje bohaterce życie psychiczne i osobowość. Uczniowie opowiadali o swoich odczuciach, wyrażali swój sąd i opinie, szukali dla niej form pomocy. Spontanicznie mówili też o tym czym jest dla nich Internet.
Podczas zajęć z wychowawcą w klasie VIII omówione zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu (ochrona danych osobowych, zabezpieczenie urządzeń odpowiednimi programami antywirusowymi, nawiązywanie znajomości z osobami poznanymi w sieci, rozpowszechnianie informacji, zgłaszanie sytuacji niepokojących osobom dorosłym lub odpowiednim specjalistom od spraw bezpieczeństwa w Internecie itp.) Na zajęciach z języka angielskiego w klasie VIII uczniowie mieli możliwość opracowania w języku angielskim i zaprezentowania ulotek i plakatów informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w siebie. Jeden z uczniów przygotował film, na którym zaprezentował swoją ulubioną grę komputerową, dzięki której doskonali również swoje umiejętności językowe.
Część nauczycieli wzięła udział w webinarium „Jak nauczyć ucznia chronić swoją tożsamość w sieci”?
Autorzy: Nauczyciele szkoły
Dzień Nauki Polskiej
19 lutego już po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Na zajęciach języka angielskie uczniowie klasy VIII obejrzeli anglojęzyczny film promujący polskich badaczy i wynalazców oraz zapoznali się z prezentacją przygotowaną prze koleżankę z klasy prezentującą sylwetki polskich uczonych i przypomnieli sobie ich największe dokonania.
Dzień Nauki Polskiej w klasie III
Dzień Nauki Polskiej to wspaniała okazja, aby przyjrzeć się ciekawym i przełomowym badaniom naukowym, które zrewolucjonizowały nasze myślenie o różnych zjawiskach. Uczniowie klasy III już po raz kolejny aktywnie włączyli się w obchody tego narodowego święta. Zabawę połączyli z realizacją projektu pt. „Nowoczesne technologie”. Na wstępie wysłuchali przygotowanego przez Uniwersytet Dzieci wykładu pt. „Jak bada się mózg?”. Wykładowca w prosty i obrazowy sposób opowiadał o tym, kiedy tak naprawdę zaczęto interesować się mózgiem, jak zmieniło się jego postrzeganie na przestrzeni wieków, jak badano mózg dawniej, a jak robi się to współcześnie i jakie były najbardziej przełomowe odkrycia w badaniach nad mózgiem. W kolejnym etapie dowiedzieli się, czym jest sztuczna inteligencja, inaczej zwana AI, której celem jest automatyzacja skomplikowanych i czasochłonnych zadań, wykonywanych do tej pory jedynie przez ludzi. Większość z nas korzysta z niej w życiu codziennym. Korzystając z zasobów Internetu poznali: Sophię – najbardziej znanego robota humanoidalnego wyposażonego w sztuczną inteligencję, robota Pepper, który rozmawia z dziećmi oraz mówiącego robota witającego gości w Centrum Nauki Kopernik. Następnie poznali inteligentne urządzenia, które ułatwiają życie tj. inteligentna kuchnia, lodówka, autonomiczny samochód czy drukarka 3D. Nasz kolega Vincent zaprezentował nam swojego małego robota, który umilił nam zabawę.
Z głowami pełnymi wiedzy i marzeń przystąpili do zabawy. Podczas zajęć komputerowych każdy z uczniów korzystając z edytora grafiki zaprojektował swojego wymarzonego robota. Następnie pracując w grupach uczniowie swoje projekty wcieli w życie. Powstały piękne prace, które zdobią naszą klasę i przypominają wszystkim, że zdobycie odpowiedniej wiedzy i narzędzi pozwoli odnaleźć się w świecie wiedzy i rynku pracy w przyszłości.
Autor: Anita Zyna, Jolanta Kasprzak
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Corocznie 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.Obok tego tematu nie sposób przejść obojętnie. Szczególnie teraz - po tygodniach edukacji zdalnej i kolejnym okresie z rosnącą liczbą zachorowań - warto być uważnym na siebie i innych.
Wsparcie dla uczniów
800 12 12 12 telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka (całodobowy, czynny codziennie)116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (całodobowy, czynny codziennie)
Dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 100 100 telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 15:00)Wsparcie dla rodziców i nauczycieli (dorosłych)
116 123 telefon zaufania dla osób w kryzysie
(czynny codziennie w godzinach od 14:00 do 22:00)22 848 88 01 antydepresyjny telefon zaufania dla dorosłych
(czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00)22 848 88 04 antydepresyjny telefon zaufania dla młodych dorosłych
(czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 11:00 do 21:00)Przemoc w rodzinie
800 12 00 02 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia" (całodobowy, czynny codziennie)
Autor: Anita Zyna
W karnawale
Ostatniego dnia przed feriami zimowymi dzieci z grupy Sówki miały pełen atrakcji Dzień Przebierańców. Na sali zagościły postaci z bajek, filmów oraz przedstawiciele zawodów. Podczas wielu zabaw i konkursów dzieci otrzymywały drobne upominki i słodkości. Wszyscy wspólnie tańczyli, bawili się i robili zdjęcia w naszej karnawałowej fotobudce. Przebierańcy mogli też przybierać inne postacie, założyć okulary, czy nakrycia głowy i zamienić w zupełnie kogoś innego.
Autor: Kamila Nowak
Ferie zimowe
W dniach od 14.02. 2022 r. do 27.02.2022 r.uczniowie szkoły mają ferie zimowe.
Poniżej znajdziecie porady dotyczace bezpieczeństwa w zimie
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU I PODCZAS KULIGÓW
BEZPIECZNE PORUSZANIE SIĘ PO GÓRACH
PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU
Życzę udanego, bezpiecznego i aktywnego wypoczynku :)
Autor: Anita Zyna
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Biologii
Uczeń klasy V - Szymon Dębiec zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Biologii. Szymon uplasował sie na 7 miejscu w kraju w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Autor: Agnieszka Księżarek