19 września odbyła się w naszej szkole jedenasta już edycja Narodowego Czytania. Akcja ta, objęta honorowym patronatem pary prezydenckiej, ma na celu popularyzację czytelnictwa, podkreślenie potrzeby dbałości o język ojczysty, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem. Ponieważ rok 2022 ustanowiono rokiem romantyzmu polskiego do Narodowego Czytania wybrano dzieła Adama Mickiewicza - „Ballady i romanse.” Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia fragmentu krótkometrażowej adaptacji „Świtezianki”, w której współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Następnie uczniowie klas IV-VIII odczytali ballady „Świtezianka” i „Rękawiczka” wprowadzając słuchaczy w niezwykły świat romantycznych dzieł Mickiewicza. Nastrój uroczystości budowały również stroje czytających oraz piękne kwiaty z polskich łąk i ogrodów.
"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Tekst utworu Ballady_i_romanse_(1).pdf
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy NC_2022_List_Prezydenat_RP.pdf
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Poprzez kontakt z dziełami literatury polskiej mogliśmy wzmocnić poczucie naszej tożsamości narodowej. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania, a już dziś wiemy, że w przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Podczas akcji Narodowego Czytania wykorzystano sprzęt fotograficzny oraz kamerę video zakupione w ramach realizacji programu #Laboratoria Przyszłości.