Nowa galeria Bal karnawałowy i dyskoteka została dodana do albumu fotograficznego
Bal karnawałowy i dyskoteka
29
Bal karnawałowy i dyskoteka
16.02.2023r w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I-III, na którym uczniowie prezentowali swoje piękne stroje, świetnie się bawili tańcząc oraz rywalizując podczas konkursów. Z ochotą robili sobie zdjęcia z maskami. Na koniec wybrana została królowa balu- Zuzanna Kaniewska oraz król balu- Piotr Lewandowski. Gratulujemy! Dla uczniów klas IV-VIII również nie zabrakło atrakcji podczas zabaw, głośnej muzyki i integracji na szkolnej dyskotece.
Podczas balu i dyskoteki wykorzystany został aparat fotograficzny zakupiony i sprząt nagłośnieniowy w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Magdalena Sośniak
Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I
Nowa galeria Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I została dodana do albumu fotograficznego
4
Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Certyfikat – „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – edycja 2022/2023.
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu sferach: w drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz w kontaktach z rówieśnikami. Również w tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do udziału w XIV już edycji Akademii. Pierwszoklasiści od września realizowali zadania projektowe, które korelowały z treściami ujętymi w PPKO. Ciekawe materiały edukacyjne przekazane przez organizatorów programu uatrakcyjniły zajęcia i zachęciły dzieci do aktywnej i twórczej pracy. Uczniowie zgłębiali wiedzę dotyczącą zasad ruchu drogowego, dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i jak ich unikać.
Po realizacji części teoretycznej programu wszyscy przystąpili on-line do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie i bezbłędnie odpowiedzieli na 10 pytań. Za udział w programie, aktywną pracę i poprawnie rozwiązany test otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wszystkim gratulujemy wiedzy i mamy nadzieję, że zawsze będą dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Autor: Jolana Kasprzak
Wykorzystanie lutownicy na zajęciach techniki w klasie V - #Laboratorium Przyszłości
Nowa galeria Wykorzystanie lutownicy na zajęciach techniki w klasie V - #Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Wegetarian w klasie III
Nowa galeria Dzień Wegetarian w klasie III została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Wegetarian w klasie III
13.01.2023r w ramach innowacji pedagogicznej pt: „Nietypowo, ale topowo” klasa III obchodziła Dzień Wegetarian. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się kto to jest wegetarianin, co je, a czego nie je. Przypomnieli piramidę zdrowego odżywiania oraz zrealizowali treści doradztwa zawodowego w rozmowie o dietetyku. Uczniom najbardziej podobało się zadanie praktyczne, czyli własnoręczne wykonanie sałatki owocowej, którą na konie z ochotą zjedli.
Autor: Magdalena Sośniak
Nasze wydruki 3D z #Laboratorium Przyszłości
Nowa galeria Nasze wydruki 3D z #Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
2
Czas na herbatkę z babcią i z dziadkiem
Kto powiedział, że Dzień Babci i Dziadka jest raz w roku…?
W jednym z lutowych dni wnuczęta - przedszkolaki z Lindowa postanowiły podkreślić rolę Babci i Dziadka, zapraszając ich na wspólne spotkanie przy herbatce. Przybyli licznie goście nie tylko uczestniczyli w poczęstunku, ale także mieli okazję przyglądać się swoim wnukom na scenie. Przygotowane wierszyki, inscenizacje, piosenki i tańce umiliły wspólnie spędzony czas. Takie chwile pokazują, jak ważni są nie tylko rodzice, ale i dziadkowie.
Wszystkie dzieci starały się, by występy wypadły jak najładniej, a do tego każdy własnoręcznie przygotował słodki upominek dla swoich Babć i Dziadków.
O tym, by szanować, pomagać i przytulać Babcię i Dziadka pamiętamy każdego dnia, nie tylko 21 i 22 stycznia w dniu ich święta. To wiedzą wszyscy przedszkolacy i dokładają najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, radości, spełnienia marzeń i samych wesołych chwil!
Autor: Kamila Nowak
Walentynkowe rozgrywki w tenisie stołowym
Tegoroczne walentynki obfitowały w wiele atrakcji, a jedną z nich było spotkanie z nastoletnią tenisistką. W ramach prowadzonych „Spotkań z ciekawymi ludźmi” zaprosiliśmy do szkoły 14-letnią Julię Zyna, która jest uczennicą szkoły sportowej oraz zawodniczką KU AZS UE Wrocław. Julia na zajęciach wychowania fizycznego w klasach IV-VIII opowiedziała o swojej pasji, jaką jest gra w tenisa stołowego, o tym jak zaczęła się jej przygoda z tenisem, o pracy jaką wykonuje każdego dnia, aby doskonalić i rozwijać swoje umiejętności i wyrzeczeniach związanych z wybraniem sportowej szkoły i kariery na przyszłość. Podczas spotkania Julia zaprezentowała swoje najcenniejsze puchary, odpowiadała również na pytania uczniów, którzy mieli również możliwość zagrania setów z Julią. Najlepiej w tych rozgrywkach radzili sobie: Bartosz Kowalik, Roksana Grzesiak i Adam Kucharzyk.
Autor: Anita Zyna
Walentynki
Nowa galeria Walentynki została dodana do albumu fotograficznego
10
Walentynki w szkole
14.02.2023r w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki. Poczta walentynkowa była źródłem wielu emocji, uczniowie chętnie wrzucali kartki przygotowane na lekcji plastyki w nadziei, że listonosz odwiedzi także ich. Na korytarzach nie zabrakło czerwonego koloru, symbolu miłości, sympatii, przyjaźni. Dodatkową atrakcją była serduszkowa fotoramka oraz zakup słodkiego upominku dla siebie lub bliskich, przyczyniając się tym do zbiórki pieniędzy na rzecz chorej Marysi Derek z Działoszyna. Po zliczeniu przez Samorząd Uczniowski wszystkich walentynek i rozdaniu ich, okazało się, że dziewczyną, która otrzymała najwięcej walentynek była: Amelia Maciuk uczennica klasy VI, a najbardziej lubianym chłopakiem okazał się: Dawid Nowicki, uczeń klasy VIII.
Gratulujemy!
Podczas fotorelacji i wykonywaniu zdjęć w serduszkowej fotoramce wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu #LaboratoriumPrzyszłości
Autor: Magdalena Sośniak
Walentynkowa akcja charytatywna
W Walentynki w naszej szkole członkowie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili akcję charytatywną na rzecz Marysi Derek - niespełna 3-letniej dziewczynki z Działoszyna, która choruje na zespół Retta. Jest to poważne schorzenie neurorozwojowe spowodowane mutacją genową.
Wspólnie ze sprzedaży cukierków udało nam się zebrać kwotę 500 zł, którą wpłaciliśmy dla Marysi.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę!
Autor: Magdalena Sośniak
Czas na herbatkę z babcia i z dziadkiem - Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Nowa galeria Herbatka u Babci i Dziadka - Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
27
Sieciaki i pierwszaki wspólnie poznają Internet
Nowa galeria Sieciaki i pierwszaki wspólnie poznają Internet została dodana do albumu fotograficznego
3
Sieciaki i pierwszaki wspólnie poznają Internet
Uczniowie klasy I w tym roku po raz pierwszy przystąpili do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Aby łatwiej móc zrozumieć, czym jest Internet i jak działa obejrzeli krótki filmik edukacyjny przygotowany przez Uniwersytet Dzieci, który przedstawił historię powstania Internetu oraz wyjaśnił, jak jego wynalezienie zrewolucjonizowało życie we współczesnym świecie. Wykorzystując wiadomości zdobyte podczas oglądania filmu wykonali komputerową pajęczynę obrazującą sieć internetową. Następnie przystąpili do realizacji lekcji przygotowanej przez CRL w ramach akcji Dzieci uczą rodziców – „Bezpieczny internauta”, podczas której dowiedzieli się, jak mogą przyczynić się do tego, żeby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Dodatkową atrakcją były Sieciakowe lekcje online zorganizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, podczas których uczniowie poznali Sieciaków – drużynę do zadań specjalnych, która walczy ze wstrętnymi Sieciuchami zagrażającymi bezpieczeństwu internautów, poznali zasady bezpieczeństwa w Internecie i dowiedzieli się, jak rozsądnie z niego korzystać. Nauce towarzyszyła zabawa, uczniowie przebierali się za Sieciaków i Sieciuchów, wykonywali komputerowe wirusy, brali udział w zabawach edukacyjnych.
Mam nadzieję, że moi uczniowie - choć są jeszcze mali i może Internet jest im mało znany - kiedy postanowią z niego skorzystać, będą pamiętać o tzw. netykiecie i zasadach bezpieczeństwa, a Sieciaki będą im towarzyszyć w internetowych wędrówkach.
W czasie realizacji zajęć wykorzystano aparat fotograficzny, green screen, laptop oraz tablet zakupione w ramach #Laboratorium Przyszłości.
Autor: Jolanta Kasprzak
Wykorzystanie drukarki 3D zakupionej z #Laboratorium Przyszłości
Nowa galeria Wykorzystanie drukarki 3D zakupionej z #Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
7
UWAGA! Zła jakość powietrza wokół nas
Czy wiecie, że ...
Nie ma bardziej uniwersalnej sprawy niż powietrze – potrzebujmy go wszyscy, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób.
W ostatnim tygodniu znacznie pogorszyła się jakość powietrza, którym oddychamy. Miernik jakości powietrza zainstalowany na budynku szkoły od poniedziałku wskazuje złą lub bardzo złą jakość powietrza, a to ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowania i niesie za sobą poważne skutki zdrowotne.
Co oznaczją poszczególne wskazania na wyświetlaczu miernika jakości powietrza?
0-13 - Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
13-35 - Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza nie powoduje zagrożenia dla zdrowia lub wiąże się z niskim ryzykiem zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
35-55 - Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.
55-75 - Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
75-110 - Zła jakość powietrza - osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
>110 - Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Sprawdż pomiary - Pomiary
Podstawowa wiedza o powietrzu
Powietrze wokół nas to mieszanina gazów. Przede wszystkim azotu i tlenu. Kiedy powietrze jest suche i czyste, składa się w 78 proc. z azotu, a w 21 proc. z tlenu. Pozostała część, czyli 1 proc., to różne substancje: argon, dwutlenek węgla i inne gazy. Jednak w przyrodzie rzadko spotyka się idealnie suche i czyste powietrze. Jego skład zmienia się w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy, i od pogody. W pochmurne dni powietrze może zawierać do 4 proc. pary wodnej. Czasem jest jej tak dużo, że tworzy mgłę, którą możemy zobaczyć.
Oddychając, pobieramy z powietrza tlen, który jest potrzebny do życia. Wdychamy jednak również wszystkie inne substancje zawarte w powietrzu. Jeśli powietrze jest czyste i ma odpowiednią zawartość tlenu, wdychanie dodatkowych gazów, np. znacznej ilości azotu, nie ma niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Przeciwnie. Azot jest potrzebny, bo dzięki niemu tlenu w powietrzu nie jest za dużo. Dla ludzi i zwierząt zbyt duża ilość tlenu w powietrzu może być szkodliwa. Zdrowe powietrze to takie, w którym między poszczególnymi składnikami utrzymują się odpowiednie proporcje.
Ostrzeżenie - Palisz śmieci? Możesz być skazany przez sąd
Autor: Anita Zyna
Warsztaty ekologiczne w klasach I-IV
Nowa galeria Warsztaty ekologiczne w klasach I-IV została dodana do albumu fotograficznego
6
Warsztaty ekologiczne
06.02.2023 w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla klas I-IV w dwóch grupach klasy I i II oraz klasy III i IV. Zajęcia dotyczyły powietrza, jego stanu oraz wpływu na zdrowie i nosiły tytuł To ważne czym oddychamy.
Warsztaty przeprowadziła pani Ewa Chojnacka - Ekodoradca Subregionu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Północnego w ramach Projektu Zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.
Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się czym jest powietrze, czym jest smog, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie, w jaki sposób mogą dbać o stan czystości powietrza. Prowadząca zapoznała uczniów się z bajką o chorym domku i za pomocą tej bajki opowiedziała w prosty sposób o tym, co dzieje jeżeli w piecach palimy śmieci.
Dzieci zapoznały się z zaleceniami bajkowego doktora, który przyszedł wyleczyć dom, a jednocześnie były to propozycję dbania o powietrze wokół nas.
Nasi uczniowie bardzo aktywnie pracowali, rysowali domki do poznanej bajki, wykonywali plakaty ekologiczne, rozwiązywali quiz podsumowujący warsztaty. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał dyplom potwierdzający udział w warsztatach ekologicznych.
Zajęcia podobały się uczniom i z pewnością zachęcą ich do podejmowania prostych ale jakże ważnych kroków w celu ochrony powietrza, którym oddychamy. Mam nadzieję, że są to małe kroki, które przyniosą duży efekt wspierający budowanie świadomości ekologicznej.
Podczas warsztatów wykorzystano aparat fotograficzny oraz laptop zakupione w ramach #Laboratorium Przyszłości.
Autor: Renata Walaszczyk - Kałuża