Nowa galeria II Powiatowy Rajd Rowerowy upamiętniający 160 - lecie Powstania Styczniowego została dodana do albumu fotograficznego
II Powiatowy Rajd Rowerowy upamiętniający 160 - lecie Powstania Styczniowego
28
II Powiatowy Rajd Rowerowy upamiętniający 160 - lecie Powstania Styczniowego
Grupa uczniów z klasy VI i VII uczestniczyła w II Powiatowym Rajdzie Rowerowym upamiętniającym 160 - lecie Powstania Styczniowego, który odbył się w dniu 15 września 2023 r. Uczniowie z dwoma opiekunami przejechali rowerami, w asyście policyjnego radiowozu trasę ze szkoły w Lindowie do Muzeum 303, które znajduje się w miejscowości Napoleon. Na miejscu organizatorzy rajdu zapewnili szereg atrakcji. Uczestnicy rajdu brali udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W konkursie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej po dogrywkach drużyna z Lindowa w składzie: Amanda Krzejszczak, Franciszek Zuchewicz oraz Szymon Dębiec uplasowała się na IV miejscu. Mieliśmy możliwość zobaczenia eksponatów znajdujących się w Muzeum 303. Po zakończeniu zlotu pod opieka nauczycielek wróciliśmy do domów.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Uroczyste poświęcenie Kalwarii Lindowskiej
W czwartek 14 września 2023 roku odbyła się uroczystość poświęcenia Kalwarii w Lindowie. W uroczystości brali udział nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lindowie.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Anita Zyna
Pamięć o historii kraju i regionu
W dniu 12 lipca 2023 r. delegacja uczniów wraz z nauczycielami uczestniczyła w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, które odbyły się przy pomniku cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji "Parzymieska Niobe".
Dnia 1 września 2023 r. delegacja uczniów wraz z nauczycielami udała się na cmentarz parafialny w Lindowie, gdzie wraz z przedstawicielami samorządu lokalnego na czele z panią Wójt Bożeną Wieloch uczciliśmy pamięć Józefa Kiedosa, zamordowanego przez Niemców mieszkańca tej okolicy, którego po latach, staraniem gminy, ekshumowano i pochowano godnie na poświęconej ziemi. Jego mogiła jest także wyrazem hołdu złożonego cywilnym ofiarom wojny w gminie Lipie.
W dniu 8 września, uczniowie klasy VII wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystości patriotycznej „Wolność, Szacunek, Pamięć” w Parzymiechach i Zimnowodzie. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniające pułkownika Adama Nadachowskiego poległego w czasie II Wojny Światowej pod Parzymiechami oraz tablicę upamiętniającą cywilne ofiary wojny zamordowane w Zimnowodzie.
Podczas każdej z uroczystości naszym delegacjom towarzyszył sztandar szkoły.
Do wykonania zdjęć wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Program „OPERACJA Szkoła” w klasie I
Klasa I w roku szkolnym 2023/2024 przystąpi do programu „OPERACJA Szkoła”. Jest to program wsparcia dla pedagogów, który poprzez tematyczne zabawy motywuje dzieci do działania, współpracy w grupie, a także zachęca do samodzielnego poszukiwania i odkrywania. W towarzystwie Tiril i Oliviera podejmowane aktywności będą nie tylko rozwojowym zadaniem, ale i dobrą zabawą.
Logiczne myślenie, łączenie faktów, spostrzegawczość, dedukcja, rozwiązywanie zagadek i tworzenie szyfrów to umiejętności, które przydają się nie tylko w pracy detektywa, ale i na co dzień. Tiril i Olivier to bohaterowie detektywistycznej serii książek dla dzieci, którzy z pewnością pomogą motywować dzieci do podejmowania umysłowego wysiłku oraz rozwijających je działań.
Klasa weźmie również udział w konkursie związanym z programem. Spośród zgłoszeń zostanie wybrane 10 najciekawszych i najlepiej udokumentowanych zrealizowanych zadań i scenariuszy. Zostaną one nagrodzone zestawami książkowymi z serii „Operacja”! Dzieci ze zwycięskich grup, biorące aktywny udział w programie, otrzymają gadżety literackie!
Autor: Magdalena Sośniak
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Kreatywna Matematyka”
Uczniowie klasy II w obecnym roku szkolnym przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywna Matematyka”.
Projekt opiera się na działaniach rozwijających kreatywność, kształtujących kompetencje matematyczne i pomagających odkryć matematykę z zupełnie innej strony. Odznacza się innowacyjnym podejściem do edukacji matematycznej m.in. poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Składa się z ośmiu modułów realizowanych zgodnie z harmonogramem, a proponowana przez organizatorów tematyka zadań pozwala na ich realizację w sposób kreatywny oraz dostosowanie do indywidualnych możliwości psychofizycznych uczniów. Pierwsze zajęcia startują w październiku – mamy nadzieję, że czeka nas wspaniała zabawa.
Autor: Jolanta Kasprzak
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 / 2024
W dniu 4 września 2023 r., po dwóch miesiącach wakacji społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lindowie spotkała się w szkolnych murach, gdzie zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i montażu słowno - muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy VII dla uczczenia ofiar II Wojny Światowej Pani Dyrektor – Anita Zyna powitała nowych członków społeczności szkolnej – uczniów klasy I.
Podczas uroczystości wykorzystano aparat fotograficzny oraz nagłośnienie zakupione w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Magdalena Sośniak
Informacja i harmonogram pracy Gminnego Punktu Wsparcia Rodziny
Autor: Anita Zyna
Dowozy i odjazdy uczniów ZSP Lindów
Autor: Anita Zyna
Kultywowanie lokalnych tradycji
Dzieci przedszkolne oraz utalentowani muzycznie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lindowie uczestniczyli w dożynkach parafialnych w Lindowie. Dzieci przedszkolne wykonały taniec „Belgijka”, a Maria Janeczek i Filip Kozłowski uświetnili występy dożynkowe prezentując publiczności swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych: Maria zagrała na skrzypcach, a Filip na gitarze.
Delegacja uczniów pod opieką nauczycieli w dniu 27 sierpnia 2023 r. brała udział w dożynkach powiatowo - gminnych, których organizatorem była Gmina Lipie. Wspólnie z innymi przedstawicielami lokalnej społeczności przeszliśmy w barwnym korowodzie, który wyruszył spod Urzędu Gminy w Lipiu do kościoła w Dankowie, gdzie odbyła się dożynkowa msza św., a po niej odbywały się dożynki.
Wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu #LaboratoriaPrzyszłości
Autor: Anita Zyna
Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
Autor: Anita Zyna
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 został zaprojektowany na lata 2021–2025 z myślą o wspieraniu organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe dla dzieci i młodzieży oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz wzmocnienie aktywności czytelniczej uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma temu sprzyjać zwiększenie dostępu do książek wśród dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Operatorem Priorytetu jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Wojewoda śląski zatwierdził Wykaz placówek wychowania przedszkolnego, szkół, bibliotek pedagogicznych zakwalifikowanych do objęcia wsparciem finansowym w 2023 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025.
Wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków w tegorocznym naborze do programu beneficjentem zostało Przedszkole Publiczne w Lindowie, które otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 2500,00 zł, wraz z wkładem własnym organu prowadzącego - Gminy Lipie na realizację programu Przedszkole Publiczne w Lindowie otrzymało kwotę 3125,00 zł. Środki można przeznaczyć na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, wyposażenie bibliotek szkolnych oraz działania promujące czytelnictwo.
Autor: Jolanta Kasprzak
„Pracownia Kompetencji Cyfrowych”
W dniu 16 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach realizacji konkursu konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.
Uczniowie klas I-III odbyli moduł 6. kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza”, pt. „Internet to nie wszystko”, który dotyczył tematu: Cyfrowa higiena. Po odbytych zajęciach uczniowie pod okiem wychowawczyń: Jolanty Kasprzak, Marzeny Kocik oraz Magdaleny Sośniak przystąpili do tworzenia rysunków, z których powstała praca konkursowa pt. „Internetowa szkoła słonia Spacjusza zaprasza do zabawy”.
Natomiast uczniowie las IV-VI zrealizowali moduł 4. kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”, pt. „Uprzejmy internauta”. Potem przystąpili do stworzenia plakatu z hasłem promocyjnym, dotyczącego zasad właściwego zachowania w sieci (netykiety) oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online (np. hejt, agresja ze strony innych użytkowników). Wspólna praca uczniów pod okiem wychowawców: Elżbiety Krasińskiej, Marka Grzybowskiego i Ewy Chyra nawiązywała do wiedzy zdobytej w ramach odbytego kursu.
2Autor: Anita Zyna
Indywidualne zapisy na bieg dzieci i młodzieży w 45 Biegu Jesiennym im. red. Tomasza HOPFERA
Od tego roku obowiązywać będą elektroniczne zapisy chętnych do udziału na bieg dzieci i młodzieży w 45 Biegu Jesiennym im. red. Tomasza HOPFERA w Parzymiechach. Aby dokonać zapisu i jesienią móc uczestniczyć w Biegu Jesiennym im. red. Tomasza HOPFERA w Parzymiechach proszę klinkąć w poniższy link i wypełnić formularz zgłoszeniowy
Ilość miejsc ograniczona!
Autor: Anita Zyna
Telefony zaufania
Autor: Anita Zyna
Wspieranie uczniów, rodziców i nauczycieli / oferta Gminnego Punktu Wspierania Rodziny
link do strony internetowej Telefonu zaufania Telefon zaufania - strona internetowa
Psycholog szkolny - Pani Katarzyna Bartosik - każdy wtorek
Pedagog szkolny - Pani Elżbieta Krasińska - codziennie
Pedagog specjalny - Pani Magdalena Sośniak - codziennie
Autor: Anita Zyna
"Koduj z Gigantami" - zapisy
Zapisy na "Koduj z Gigantami" - największe wydarzenie programistyczne dla dzieci i młodzieży w Polsce ruszają już 1 sierpnia 2023. Wraz z naszymi patronami honorowymi serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w akcji.
“Koduj z Gigantami: W krAInie Przyszłości” to już 13. edycja największych ogólnopolskich warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży, w których udział można wziąć całkowicie za darmo! Tym razem motywem przewodnim będzie Sztuczna Inteligencja! Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku od 7 do 18 lat do Krainy AI, gdzie będziemy uczyć programować sztuczną inteligencję i nie tylko!
Zajęcia odbywają się stacjonarnie w blisko 100 polskich miastach, a także w formie online. Akcja potrwa od 26 sierpnia do 1 października 2023 roku.Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie:
Autor: Anita Zyna
II i III stopień alarmowy w Polsce
Stopnie alarmowe zostały przedłużone. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całej Polski oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami naszego kraju.
Stopnie alarmowe w Polsce. Na co zwrócić uwagę?
"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" - przypomina MSWiA.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopni alarmowych zależy również od czujności obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112" - apeluje resort spraw wewnętrznych.
Autor: Anita Zyna
Cyberbezpieczni w wakacje
Jakie kroki podjąć, aby być pewnym swojego bezpieczeństwa w sieci? Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko cyberataku? Wakacje w pełni, co oznacza czas odprężenia, zmniejszonej czujności, a także korzystanie z wi-fi w różnych miejscach w kraju i za granicą. Dlatego warto poznać oraz zastosować skuteczne sposoby walki z cyberzagrożeniami i dzięki temu w spokoju cieszyć się dniami wolnymi od pracy.
Wyjazdy, zwiedzanie, relaks – trwa okres urlopowy. Ale nawet w wakacje technologia stanowi nieodłączny element codzienności. Każdego dnia korzystają Państwo z niej: kupując bilety online, robiąc zdjęcia, opłacając rachunki, sprawdzając mapę, przesyłając wiadomości, jednocześnie logując się z różnych miejsc w kraju i na świecie. Coraz większa zależność od technologii stwarza wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak temu zaradzić?
Internet – coraz częstszy obszar przestępstw
Cyberzagrożenie to potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z wykorzystania technologii komputerowej i sieci internetowej przez oszustów. Polega ono na celowym i nieuprawnionym dostępie do prywatnych danych użytkownika internetu, w celu uzyskania korzyści.
Przykładowe cyberzagrożenia:
- wyciek danych – niewłaściwe wykorzystanie lub nieautoryzowane ujawnienie danych osobowych czy poufnych informacji, których następstwami są podszywanie się i oszustwa finansowe;
- niezabezpieczone sieci wi-fi – korzystanie z nich może prowadzić do kradzieży danych i nadużyć;
- złośliwe aplikacje mobilne – mogą kraść dane, podszywać się pod prawdziwą aplikację lub szpiegować użytkowników;
- złośliwe oprogramowanie – umożliwia kradzież danych, zablokowanie systemu i szpiegowanie użytkowników (np. wirusy, trojany, ransomware);
- phishing – technika polegająca się na podszywaniu się pod zaufaną instytucję w celu uzyskania poufnych informacji, takich jak: hasła, numery kart kredytowych lub danych osobowych;
- atak DDoS – obciążenie systemu lub generowanie maksymalnego ruchu uniemożliwiające normalne działanie usług lub stron internetowych;
- hacking – nieautoryzowane próby dostępu do systemów komputerowych w celu m.in. wykradnięcia danych czy zaburzenia normalnego funkcjonowania strony.
Wraz z rozwojem technologii lista cyberzagrożeń ciągle rośnie. Pojawiają się nowe techniki i metody ataków. Na szczęście istnieją sposoby, by zminimalizować ryzyko przestępstwa w sieci.
Bezpieczni w sieci w wakacje
W internecie musimy być czujni przez 365 dni w roku, w tym także – a może nawet zwłaszcza – latem (…) Urządzenia mobilne są skarbnicą wiedzy na nasz temat – podkreślają autorzy poradnika Bezpieczni w sieci z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (OSE) na wakacje. Na szczęście od działań użytkowników w dużym stopniu zależą poziom i jakość ochrony w świecie wirtualnym. Sami mogą Państwo wybrać sposoby ochrony i wprowadzić je w życie w wirtualnym świecie.
OSE wymienia kluczowe działania zapewniające bezpieczeństwo w sieci internetowej:
- blokada ekranu nieużywanego urządzenia, np. kod PIN, odcisk palca itd.,
- szyfrowanie danych na urządzeniach,
- włączenie funkcji zdalnego zarządzania sprzętem,
- korzystanie z aplikacji pochodzących wyłącznie z wiarygodnych źródeł,
- regularne aktualizowanie aplikacji,
- ograniczenie w użyciu otwartych sieci wi-fi – nielogowanie się za ich pośrednictwem do poczty, banku czy Outlooka firmowego,
- silne hasła i uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
- tworzenie kopii zapasowych plików,
- ograniczenie uprawnień aplikacji,
- stosowanie ograniczonego zaufania w sieci.
Szczegółową checklistę bezpiecznych urządzeń znajdą Państwo na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Spokojne i bezpieczne wakacje
Zadbanie latem o swoje bezpieczeństwo w internecie jest równie ważne, jak stosowanie okularów przeciwsłonecznych, ochrona głowy przed słońcem czy nakładanie kremu z filtrem. Pewność ochrony przed cyberatakami daje wolność i możliwość skupienia się na tym, co jest naprawdę ważne w wakacje – na odpoczynku i regeneracji sił. Dzięki temu można czerpać przyjemność bez narażania swojej prywatności i spokoju w świecie wirtualnym i realnym.
Źródła:
- Bezpieczni w sieci z OSE na wakacje: urządzenia mobilne, https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/bezpieczni-w-sieci-z-ose-na-wakacje-bezpieczne-urzadzenia-mobilne (dostęp: 10.07.2023 r.).
- Poradnik OSE „ABC cyberbezpieczeństwa”, https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,90 (dostęp: 11.07.2023 r.).
- Link do artykułu - https://operon.pl/Aktualnosci/Po-szkole/Cyberbezpieczni-w-wakacje?utm_source=SARE&utm_medium=email&utm_campaign=Bezpieczne+wakacje
Autor: Anita Zyna
Dyżur wakacyjny 2023
Szanowni Rodzice,
uprzejmie informuję, że Przedszkole Publiczne w Lindowie pełnić będzie dyżur wakacyjny w dniach 24.07.2023r. – 11.08.2023r. w godz. 7.00 – 16.00.
Zapisy na dyżur wakacyjny dokonywane są drogą mailową na adres: szkolalindow@poczta.onet.pl lub w wersji papierowej bezpośrednio u wychowawców grup przedszkolnych do dnia 23.06.2023r.
Wzory dokumentów dostępne są:
– w Przedszkolu Publicznym w Lindowie w godz. 7:30 – 14:30,
– na stronie internetowej.
Informuję również, że w Gminie Lipie inne przedszkola pełnią dyżury w terminach:
- ZS – P w Parzymiechach: 03.07.2023r. – 21.07.2023r.
- ZS-P w Lipiu: 14.08.2023r. – 31.08.2023r.
Regulaminy dyżuru wakacyjnego w wyżej wymienionych przedszkolach wraz z wymaganą dokumentacją znajdą Państwo na stronach internetowych tych placówek.
Zarzadzenie-wojta-w-sprawie-ustalenia-terminow-dyzurow-w-przedszkolu.pdf
Regulamin_dyzuru_wakacyjnego_Przedszkole_Publiczne.pdf
oswiadczenie-o-nie_korzystaniu-urlopu-_2023.pdf
Umowa_przedszkole_wakacje_2023.pdf
Autor: Anita Zyna