Nowa galeria Stypendyści za wyniki w nauce została dodana do albumu fotograficznego
Stypendyści za wyniki w nauce
15
"Dzieci uczą rodziców" - lekcja 2 "Magiczny las"
Podczas drugiej lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczniowie klasy pierwszej poszerzyli swoją wiedzę o mieszkańcach lasu, poznali kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyli wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno. Główną częścią lekcji była prezentacja multimedialna, na której w sposób atrakcyjny dla dzieci zaprezentowane zostały zagadnienia będące przedmiotem lekcji. Pozostała część zajęć została przeznaczona na wykonanie przygotowanych przez CRL zadań. Efekty swojej pracy dzieci zabrały do domu, by podzielić się swoją wiedzą z rodzicami i aby wspólnie z Nimi wykonać zadania. Niektórzy obejrzeli wspólnie z rodzicami film przyrodniczy, inni przeczytali ciekawostki o lesie, a inni jeszcze wybrali się na wspólny spacer do lasu. Zdaniem uczniów taki sposób spędzania z rodziną wolnego czasu jest bardzo przyjemny i pożyteczny. Każdy z uczniów otrzymała dyplom za aktywne uczestnictwo w lekcji.
Autor: Marzena Kocik
Relacja z wycieczki do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
4 listopada 2021 roku odbyła się wycieczka uczniów klasy IV, V, VII i VIII do zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie mieli okazję zwiedzić labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku i poczuć klimat dawnej pracy górniczej. Poznali również bogatą historię i kulturę Górnego Śląska. Jedną z największych atrakcji wycieczki było przepłynięcie łodziami trasy o długości 270 m między dwoma szybami: Szczęść Boże i Żmija oraz 600-metrowego odcinka Sztolni Czarnego Pstrąga.
Wszyscy oceniają wycieczkę jako bardzo udaną.
Autor: Agnieszka Księżarek
Zmiana numeru telefonu zaufania
Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
W związku ze zmianą numeru telefonu zaufania prosimy o przekazanie tej informacji uczniom, rodzicom i nauczycielom. Ważne jest, aby ze wszystkich tablic informacyjnych w szkołach i placówkach oraz z plakatów i materiałów upowszechniających pomoc w kryzysie psychicznym został usunięty dotychczasowy numer, a w jego miejsce pojawił się aktualny.
Zachęcamy do szerokiego upowszechnienia aktualnego numeru telefonu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że telefon działa i można z niego korzystać. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne.
Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.
Autor: Anita Zyna
Finał akcji „Szkoła Pamięta”
W ostatnim tygodniu października uczniowie klas IV - VIII wraz wychowawcami odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, na którym zaświecili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, ucznia, osób związanych z gminną oświatą i swoich bliskich zmarłych.
Autor: Anita Zyna
Dzień Uśmiechu - I zajęcia w zakresie innowacji pedagogicznej "Sówki w świecie książek"
Nowa galeria Dzień Uśmiechu - I zajęcia w zakresie innowacji pedagogicznej "Sówki w świecie książek" została dodana do albumu fotograficznego
25
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w przedszkolu
Nowa galeria Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego
7
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w październiku w przedszkolu dzieci poznają i utrwalają zasady udzielania pierwszej pomocy. Podczas tegorocznych zajęć mieliśmy okazję gościć panią pielęgniarkę. To także była sposobność do poznania kolejnego zawodu- pielęgniarki. Wszyscy uświadomili sobie jak istotna dla życia osoby poszkodowanej jest pozycja boczna. Poznaliśmy także trudne słowo: resuscytacja. Dzięki pozyskanym dla placówki zasobom, każdy uczestnik mógł poćwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie na własnym fantomie. Dzieci utrwaliły także numery alarmowe. Dla utrwalenia poznanych materiałów dzieci kolorowały cztery kroki tzw. łańcuch przeżycia. Przedszkolaki doskonale rozumieją jak istotna jest znajomość udzielania pierwszej pomocy, a utrwalanie tych zasad co pewien czas z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.
Autor: Kamila Nowak
Europejski Tydzień Kodowania
Nowa galeria Europejski Tydzień Kodowania została dodana do albumu fotograficznego
4
Europejski Tydzień Kodowania
9 października rozpoczął się #CodeWeek2021 - największe programistyczne wydarzenie w Europie. Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do jego realizacji.
Uczniowie klasy III rozpoczęli zabawę od komputerowego dyktanda graficznego, w którym wszystko zależało od ich kreatywności. Za pomocą kodów tworzyli piękne wzory i ilustracje. Następnie niektórzy przystąpili od kodowania w świecie Minecraft, inni zaś razem z Elsą i Anną tworzyli niesamowite lodowe wzory. Byli też tacy, którzy wybrali się do wirtualnego pokoju zagadek, gdzie zamknięci musieli odnaleźć klucz i wydostać się z pomieszczenia w ustalonym z góry czasie. W odnalezieniu klucza pomagały im specjalnie przygotowane zagadki i łamigłówki związane z programowaniem. Kolejny dzień rozpoczął się niespodzianką - aby poznać temat zajęć uczniowie musieli zmierzyć się z alfabetem morse’a. Każdy otrzymał zaszyfrowaną widomość do odkodowania, po rozwiązaniu której mógł sam zakodować informację dla wybranego kolegi czy koleżanki. Zabawa przyniosła wiele śmiechu i radości. Ostatnie zadanie to kodowanie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i mat do kodowania. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.
Uczniowie klasy IV na lekcji język angielskiego łamali szyfry literowe oraz zakodowane symbolami i odkrywali słownictwo związane z domem i jego wyposażeniem. Udało nam się nawet ułożyć całe zdanie. W klasie V uczniowie odkodowali zaszyfrowane dni tygodnia, utrwalili słownictwo związane z filmem i telewizję posługując się militarnym alfabetem. Chętni uczniowie sami próbowali układać zakodowane zagadki językowe. Wszyscy twierdzili, ze kodowanie to super sprawa.
Uczniowie klasy VIII mieli możliwość obejrzenia wywiadu z byłym prezydentem USA – Barakiem Obamą o informatyce, który zachęcał młodych ludzi do poświęcenia czasu wolnego na kodowanie, a nie marnowanie go na granie w gry komputerowe czy w telefonie.
W tych dniach wspólnie uczyliśmy się przez zabawę, każdy mógł sprawdzić swoje siły i zostać częścią codeweekowej społeczności. W ramach CodeWeek, nie tylko uczymy się kodowania ale zdobywamy również umiejętności przydatne w dzisiejszym świecie, takie jak: logiczne myślenie, współpraca, uczenie się na błędach i wiele innych. Z pewnością przydadzą się one każdemu. A w CodeWeek nauka łączy się z super zabawą!
Autorzy: Jolanta Kasprzak, Anita Zyna
Podsumowanie akcji charytatywnej "Święty Mikołaj na Kresach"
Nowa galeria Podsumowanie akcji charytatywnej "Święty Mikołaj na Kresach" została dodana do albumu fotograficznego
3
Finał akcji charytatywnej „Święty Mikołaj na Kresach”
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej „Święty Mikołaj na Kresach”, organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie, .
Tegoroczna akcja obejmowała zbiórkę słodyczy i artykułów szkolnych. Pomoc ta jest przeznaczona dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich: terenów Litwy – Wileńszczyzny, Ukrainy – ziemi lwowskiej i Białorusi.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zebrano 4 pokaźne paczki artykułów szkolnych i słodyczy. Zgromadzone produkty zostały spakowane i dostarczone do siedziby Towarzystwa.
Dziękujemy wszystkim którzy wsparli tę akcję !
Autor: Agnieszka Wolska - Bździon
Zajęcia edukacyjne z Programu dla szkół
Nowa galeria Zajęcia edukacyjne z Programu dla szkół została dodana do albumu fotograficznego
Promocja zdrowego styl życia przez uczniów klasy V poprzez realizację zajęć edukacyjnych z Programu dla szkół
2
"Szkolna przerwa śniadaniowa mleczna, z warzyw, owocowa"
Uczniowie klasy V uczestniczyli w realizacji klasowego projektu "Szkolna przerwa śniadaniowa mleczna,
z warzyw, owocowa" w oparciu o propozycje kampanii promującej zdrowy styl życia z Programu dla szkół.
Wystawa i degustacja zdrowych potraw przygotowanych przez uczniów klasy V i ich rodziców , która miała miejsce 22 października, to zwieńczenie działań upowszechniających wśród uczniów wiedzę o zdrowym odżywaniu. Uczniowie z wychowawcą opracowali plan działań, przygotowali hasło reklamowe, wystrój klasy i dekoracje stołu zgodnie z ideą, iż estetyczne, kolorowe dekoracje zachęcają do bycia „eko”. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do super zdrowej przerwy śniadaniowej. Wspólnie z rodzicami przygotowali pyszne, zdrowe potrawy z wykorzystaniem produktów z Programu dla szkół. Podczas degustacji można było spróbować; chipsów jabłkowych i gruszkowych, pysznych dżemów i przetworów kiszonych z domowych spiżarni , soków warzywnych, koktajli mleczno-owcowych, ciasteczek owsianych, chleba domowego wypieku, dietetycznej szarlotki...
Było tego dnia u nas w klasie wyjątkowo, pysznie , kolorowo. Gościliśmy także nauczycieli oraz uczniów z klasy IV i II. Takie działania z całą pewnością rozwijają aktywność społeczną uczniów, integrują zespół i zachęcają do zdrowego odżywiania
Autor: Ewa Chyra
Noc Bibliotek
Nowa galeria Noc Bibliotek została dodana do albumu fotograficznego
1
"Czytanie wzmacnia"
„…Co w nudzie sprawi, że się rozerwiesz?
Gdy słabo jest – co da ci werwę?
Co ci rozproszy każdy strach nocny?
I co cię wesprze słowem pomocnym,
kiedy cię wciągnie codzienność grząska?
Już znasz odpowiedź? To ona –
KSIĄŻKA!”
Joanna Mueller
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Ma ona na celu promocję czytelnictwa oraz integrację środowiska lokalnego. W bieżącym roku odbywała się jej VII edycja pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Ponieważ dzień ten przypadł w sobotę, w naszej szkole akcję zorganizowaliśmy w piątek – 8 października. Zajęcia rozpoczęliśmy od odczytania wiersza pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz” napisanego specjalnie dla Nocy Bibliotek 2021 przez Joannę Mueller. Następnie z bohaterką książki „Hania Humorek i pożeracze książek” uczniowie wzięli udział w turnieju książkowym i za pomocą kodów QR odczytali cytaty o książkach, a także porozmawiali o wzmacniającej funkcji czytania. Kolejną atrakcją był udział w spotkaniu online „Kto czyta, nie błądzi! – zagadki, szyfry i zadania interaktywne” prowadzonym przez pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Motywem przewodnim zajęć była książka Grzegorza Kasdepke – „Detektyw Pozytywka”. Prowadzący czytali głośno wybrane rozdziały - zagadki, my zaś wspólnie rozwiązywaliśmy je. Rywalizacja z kolegami z innych szkół dała mam dużo radości, a wspólna zabawa niosła ze sobą pokłady pozytywnych emocji. Na koniec każdy, kto pomyślnie zaliczył wszystkie zagadki, szyfry i zadania interaktywne otrzymał Złotą Odznakę Super Detektywa.
Noc Bibliotek, choć odbywająca się w dzień, pokazała, że zawsze jest dobry klimat nie tylko na czytanie, ale i na spotkania i zabawy z książką, a czytanie książek wzmacnia.
Autor: Jolanta Kasprzak
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nowa galeria Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia została dodana do albumu fotograficznego
Obchody światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
16
Dzień Litonosza
Każdego dnia doręczają setki przesyłek, dbając o to, aby listy dotarły na czas... 18 października swoje święto mają wszyscy pracownicy Poczty Polskiej. Dzień ten często nazywany jest Dniem Listonosza.
Mimo że w dobie cyfryzacji coraz rzadziej wysyłane są tradycyjne listy, to listonosze wciąż mają pełne ręce roboty. Urzędowe pisma, przekazy pocztowe, paczki... szacuje się, że w ciągu zaledwie jednego dnia listonosz dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek! Dzień Listonosza ma na celu przypomnienie, iż jest to praca nie tylko ciężka psychicznie, jak i fizycznie.
Listonosze doczekali się także popularnej na całym świecie bajki, w zabawny sposób opowiadającej o perypetiach listonosza Pata i jego kota.
W tym dniu w kl. pierwszej miały miejsce zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Uczniowie poznali specyfikę pracy listonosza i sposób funkcjonowania poczty. Obejrzeli prezentacje pt. "Droga listu", a następnie wykonali przygotowane dla nich zadania, sprawdzające ich wiedzę w zakresie znajomości pracy pocztowca. Wysłuchali piosenki o listonoszu, "wcielili się" w listonosza, a na koniec zaprojektowali znaczek pocztowy pt. "Jestem listonoszem". W domu czekała na nich bajka pt."Listonosz Pat- przesyłki specjalne"
Kto wie, może któryś uczniów obecnej klasy pierwszej zapuka kiedyś do naszych drzwi?...
Z okazji Dnia Poczty Polskiej życzymy wszystkim Pocztowcom samych sukcesów w pracy zawodowej, wytrwałości i powodzenia w codziennej służbie.
11Autor: Marzena Kocik
Dzień Patrona Szkoły
Nowa galeria Dzień Patrona Szkoły została dodana do albumu fotograficznego
Zdjęcia z uroczystości Dnia Patrona Szkoły
2
Dzień Patrona – Św. Jana Pawła II
Dzień Edukacji Narodowej łączymy z Dniem Patrona Szkoły, którym w roku 2018 został wybrany Jan Paweł II. W montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy VII oddali cześć patronowi. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu szkół noszących imię Jana Pawła II, w którym uczniowie deklarowali, że pragną naśladować Wielkiego Człowieka jakim niewątpliwie był Jan Paweł II i chcą pomagać ludziom jak On, uczyć się mądrości od patrona, kierować się w życiu Jego mądrością i podobnie jak Jan Paweł II mieć serca przepełnione miłością, by dzielić się dobrem z innymi. Następnie uczniowie recytowali wiersze oraz przybliżyli uczestnikom wydarzenia nauki Jana Pawła II dotyczące nauki i miłości papieża do dzieci.
Możemy być dumni z tego, że nasza szkoła nosi imię człowieka, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii Polski i świata. Szanował wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia, światopoglądu czy wyznawanej wiary. Słowa wypowiedziane przez naszego patrona: „Żyj tak, abyś był szczęśliwy i innym było z tobą dobrze” doskonale wpisują się w ideę wychowania, tego szkolnego i tego rodzinnego. Ta maksyma Patrona naszej szkoły - Jana Pawła II, niech będzie dla nas wszystkich drogowskazem na całe życie. Wartości, jakie Ojciec Święty przekazywał wszystkim Polakom starajmy się realizować w miarę możliwości nie tylko na terenie szkoły, ale we wszystkich sytuacjach dnia codziennego. Nie jest to łatwe zadanie, ale wierzymy, że dzięki Jego wstawiennictwu nasze starania przyniosą rezultaty.
Autor: Anita Zyna