• LEKCJA DOPAMINOWA – HIGIENA CYFROWA

          Uczniowie klasy VII brali udział w lekcji online „DOPAMINA – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas?”

          Wspólnie z ekspertami zastanawialiśmy się dlaczego media społecznościowe tak nas przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą. Na podstawie zaprezentowanego raportu „Nastolatki 3.0” uświadomiliśmy sobie, że nasi rówieśnicy średnio spędzają w sieci od 6-6,5h dziennie, najczęściej skrolując kolejne strony internetowe, lakując zdjęcia i posty innych osób, prowadząc rozmowy w czatach internetowych lub utworzonych grupach.    

           Dowiedzieliśmy się czym jest pętla dopaminowa i jakie są sposoby radzenia sobie z siłą jej oddziaływania, zastanawialiśmy się jak dbać o cyfrową higienę. A to wszystko na podstawie omawianego przez psychologa filmu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dopamina”. W filmie usłyszeliśmy młode osoby, które opowiadają o idealizacji życia w mediach społecznościowych, porównywaniu się z innymi, uzależnieniu od telefonu czy toksycznych relacjach online, ale i o tym, jak ważną funkcję Internet pełni w ich życiu i jak starają się korzystać z niego świadomie, pozytywnie i z umiarem.

          Po udziale w lekcji online wiemy, że bycie ciągle pobudzonym, a nawet przebodźcowanym  przez ciągłą aktywność online ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

          Spotkania online organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w programie Dziecko w Sieci w ramach szkolnego Cyber Tygodnia 2024.    

          Autor: Anita Zyna

        • #DayofAI - Międzynarodowy Dzień Sztucznej Inteligencji

           

          Sztuczna inteligencja jest dla każdego. 13 maja przypada Międzynarodowy Dzień Sztucznej Inteligencji, który jest wyjątkową okazją, aby pomóc uczniom kształtować cyfrową przyszłość naszego świata… i ich własną.

          W klasach VI i VII odbyły się warsztaty związane ze sztuczną inteligencją. Zajęcia rozpoczęliśmy od próby znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja?, aby zdobyć podstawową wiedzę na temat tej nowej technologii. Po tym wprowadzeniu wybraliśmy zestaw ćwiczeń wymagających znajomości języka angielskiego oraz umiejętności plastycznych.
          Stworzyliśmy uczniom możliwości poszerzania wiedzy i umiejętności, aby mogli rozwijać się w świecie sztucznej inteligencji. Daliśmy uczniom możliwość dowiedzenia się, jak sztuczna inteligencja już zmienia nasze życie i jak mogą stać się częścią kształtowania sztucznej inteligencji, aby stworzyć lepszy przyszły świat dla wszystkich.

          Podczas warsztatów wykorzystano laptop zakupiony w ramach realizacji projektu #LaboratoriaPrzyszłości 

          Autor: Anita Zyna 

        • „Zabawa sztuką na lekcjach plastyki”

          Uczniowie klasy II i III zakończyli realizację  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Głównym jego celem było propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz z założeniami pedagogiki freblowskiej. W projekcie stawialiśmy na proces twórczy, rozwój kreatywności.

          Realizacja zadań projektowych to  czas spędzony na dobrej zabawie i poszerzaniu wiedzy, przez aktywną zabawę uczyliśmy się obcowania z dziełami sztuki, rozwijaliśmy poczucie estetyki, wrażliwości na piękno oraz wiary we własne możliwości.

          Autor: Jolanta Kasprzak 

        • #20latPLwUE #DobrzeŻeRazem #BezpieczniRazem

          1 maja 2004 roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Od 20 lat Polska jest częścią zachodniej demokracji, korzystamy ze wspólnego europejskiego rynku, członkostwo w Unii zwiększa nasze bezpieczeństwo, a brak granic pozwala nam i naszym dzieciom swobodnie podróżować, studiować i pracować. Łączy nas idea wspólnoty europejskiej, opartej na pokoju i uniwersalnych wartościach, stąd hasła towarzyszące kampanii: #20latPLwUE, #DobrzeŻeRazem i #BezpieczniRazem.

          Nasza szkoła dołaczyła do akcji Digital Pin, aby świętować 20 lat Polski w UE.

          Autor: Anita Zyna

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          W kwietniu obchodziliśmy w naszym Zespole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

          W szkolnej bibliotece podczas przerw odbywało się głośne czytanie książek, podczas zajęć świetlicowych uczniowie zapoznali się wybranymi książkami z naszej biblioteki i mieli możliwość wykonania portretów swoich ulubionych bohaterów literackich. Na zajęciach lekcyjnych odbywały się pogadanki na temat etapów powstawania książki, poznawaliśmy zawody związane z tworzeniem książki.  Uczniowie klasy II wykonali piękne zakładki do książek, które wysłaliśmy na konkurs. Z kolei uczniowie klas starszych aktywnie uczestniczyli w spotkaniu online pt. „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Wisławą Szymborską” zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

          Do świętowania włączyli się także przedszkolaki, którzy wzięli udział w warsztatach czytelniczych przeprowadzonych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipiu oraz uczestniczyli w licznych zajęciach i konkursach organizowanych przez swoich wychowawców. Podczas zajęć wykorzystali książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Autor: Jolanta Kasprzak 

        • Wyjazd do teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie

          Uczniowie  klas I-IV poszukując dobrych i pozytywnych emocji wybrali się w kwietniu do Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie na spektakl pt. „Jak zostać smokiem?” - piękną opowieść o tym, jak „przytulić uczucie”. To historia Harukiego – chłopca, który wyrusza w pełną przygód podróż, aby odnaleźć swojego tatę. Fabuła koncentruje się wokół znaczenia dzielności i radzenia sobie z emocjami, mówi o przyznawaniu się do słabości, błędów i proszeniu o pomoc. Co oznacza być dzielnym? Czy emocje trzeba tłumić? Co to znaczy radzić sobie z emocjami? Czy płacz to coś złego? Czy chłopakom wolno płakać? Po obejrzeniu spektaklu wszyscy widzowie z pewnością znają odpowiedzi na te pytania. Warto podkreślić, że spektakl wyróżniały także piękne projekty multimedialne łącząc aktorstwo z nowoczesnymi technologiami.

              „Jak zostać smokiem?” to bajka bardzo wzruszająca, emocjonalna zaś czas spędzony w teatrze z pewnością nie był dla uczniów czasem straconym.

          Autor: Jolanta Kasprzak 

        • Konsultacji ze specjalistami w ramach projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich”

          Uruchamiamy kolejną turę konsultacji ze specjalistami w ramach realizowanego projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem poszerzamy ofertę i obok konsultacji z psychiatrami i psychoterapeutami proponujemy spotkania z zakresu logopedii, trudności edukacyjnych i wychowawczych oraz dotyczące zaburzeń rozwojowych dedykowane w szczególności nauczycielom i rodzicom przedszkolaków.

          Zapisy na konsultacje ruszyły 22 kwietnia - kody na konsultacje mogą Państwo otrzymać od pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego lub psychologa.

          Konsultacje będą się odbywały od 6 maja do 19 czerwca.

          Zachęcamy  nauczycieli oraz rodziców  do skorzystania z tej formy wsparcia.

          Autor: Anita Zyna

        • Dzień Ziemi

          Opis: C:\Users\Anita\Desktop\Dzień Ziemi 2024\1.jpg

          22 kwietnia w naszej szkole odbył się apel poświęcony obchodom Dnia Ziemi. Dzień Ziemi - święto, które przypomina nam o konieczności ochrony naszej planety. Z biegiem lat, nasza cywilizacja dokonała ogromnego postępu, ale niestety, kosztem środowiska. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy pamiętali o dbaniu o naszą planetę i podejmowali działania mające na celu jej ochronę. Dzień Ziemi to doskonała okazja, abyśmy zastanowili się, co możemy zrobić na rzecz ochrony środowiska oraz przypomnieli sobie o tym, jakie działania szkodzą naszej planecie.

          Tegoroczne hasło Dnia Ziemi to „Planeta vs. Tworzywa sztuczne” i właśnie tej tematyki dotyczyła przygotowana prezentacja oraz quizy sprawdzające wiedzę uczniów nt. segregacji odpadów.

          Prezentację wykonano na tablecie, a podczas apelu wykorzystano laptop oraz aparat fotograficzny zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autor: Anita Zyna

        • "Akcja żonkile"

          Nasza szkoła już po raz czwarty  wzięła udział w „Akcji żonkile”, akcji która ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy już 81 rocznicę. 19 kwietnia 1943 roku, doszło do największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

           

          Uczniowie klas IV-VII wykonali żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci tego wydarzenia. Starsi uczniowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać historię rodziny swojej rówieśniczki, której dziadkowie przeżyli powstanie i holocaust. Natomiast młodsi mogli wziąć udział w premierze filmu "Było-nie ma-jest", opowiadającym o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. 

          Autor: Agnieszka Wolska - Bździon

        • Ogólnopolski Turniej Ruchu Drogowego - eliminacje gminne

          12.04.2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Turnieju Ruchu Drogowego na szczeblu gminnym. Pierwszym etapem był test wiedzy składający się z 25 pytań, drugim test skrzyżowań składający sie z 10 pytań rozwiązywanych techniką multimedialną oraz jazda rowerem po torze sprawnościowym.

          Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę to:

          grupa młodsza:

          - Natalia Łosik

          - Roksana Grzesiak

          - Bartosz Kowalik

          - Antoni Ostrycharz

          Grupa ta zajęła II miejsce

           

          grupa starsza:

          - Amanda Krzejszczak

          - Franciszek Zuchewicz

          - Adam Kucharzyk

          Grupa ta zajęła III miejsce

           

          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

          Autor: Magdalena Sośniak

        • Upamiętnienie 84 rocznicy zbrodni katyńskiej

          Uroczystość, która odbyła się 10 kwietnia 2024 r. w naszej szkole, uświetniły zaproszone osoby: Pani Jolanta Łapaj (z domu Wilk) wraz z siostrą Krystyną Jędrzejewską (z domu Wilk) - córki brata por. Władysława Wilka zamordowanego w Katyniu wiosną 1940 roku. Pan Władysław Wilk był nauczycielem w szkole w Lindowie do czasu powołania go do wojska, kiedy w roku 1939 wybuchła II wojna światowa.

          Uczniowie, nawet ci najmłodsi, z wielkim zainteresowaniem słuchali wspomnień o Panu poruczniku, oglądali zdjęcia i pamiątki rodzinne, dokumentację fotograficzną z wizyty w Katyniu jednego z członków rodziny Wilków, zdjęcia i wpisy z uroczystości środowiskowych i szkolnych od 2011, wówczas została odsłonięta w szkole tablica upamiętniająca osobę por. Wł. Wilka, odbyła się uroczysta msza św. w intencji zamordowanego. Jak powiedziały krewne „Było to dla naszej rodziny bardzo wzruszające i ważne wydarzenie”. W dalszej części uczniowie klasy VII zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Katyń 1940”. Dziękujemy naszym siódmoklasistom i wszystkim uczniom za godną wydarzenia obywatelską postawę.

          Takie uroczystości budują świadomość historyczno-lokalną młodego pokolenia, wartościują rodzinę, podkreślają rolę szkoły w pielęgnowaniu i przekazywaniu tradycji patriotycznych kolejnym pokoleniom.

          Podczas uroczystosci wykorzystano nagłośnienie, laptop oraz aparat fotograficzny zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

          Autorzy: Ewa Chyra, Agnieszka Wolska-Bździon

        • DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

           

          2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

          Został on ustanowiony, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena,

          by promować literaturę dla młodszych czytelników.

          Tego dnia w przedszkolu poznaliśmy i przypomnieliśmy Andersena,

          ale także innych twórców: pisarzy i poetów, którzy tworzyli dla dzieci.

          Postać pisarza 5 - latki przygotowali podczas tworzenia jego rysunku.

          Podczas prezentacji oraz krótkiego filmu poznaliśmy proces powstawania książki.

          Omówiliśmy zawody i poznaliśmy pojęcia tj.: recenzent, ilustrator,

          redaktor, wydawnictwo,

          drukarnia, biblioteka i księgarnia.  

          Zadziwiające, jak wielu osób potrzeba, by powstała każda,

          nawet cieniutka książeczka.  

          Na przestrzeni wieków zmienił się wizerunek książki.

          Także zdobyliśmy wiedzę o książkach tych sprzed wieków,

          o zapiskach ludzi pierwotnych, pisanych przez kronikarzy

          oraz o tych papierowych - dzisiejszych.

          Przypomnieliśmy także rodzaje książek: papierową- tradycyjną,

          książkę dla niewidomych, e- book.

          Odbył się także turniej wiedzy o książkach, podczas którego dzieci

          otrzymały w nagrodę książeczki.

          Kolejnym konkursem było przygotowanie okładki dla książki

          i zdobycie tytułu Przyjaciela książek.

          Wszyscy przygotowaliśmy filcowe myszki z ołówkiem w pyszczku.

          Zarówno Dzień Książki, jak i kolejne wydarzenie - wyjazd do

          Gminnej Biblioteki w Lipiu

          związane są z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          W szkolnej bibliotece gościliśmy już kilka razy,

          jednak 10 kwietnia mieliśmy możliwość wyjazdu do Gminnej Biblioteki.

          Podczas pogadanki przypomnieliśmy kilka informacji o książkach,

          o właściwym zachowaniu się w bibliotece.

          Wysłuchaliśmy wierszyka „Skargi książki”, który stanowił wprowadzenie

          do omówienia sposobu szanowania książek.

          W bibliotece pani wskazała nam dział dla dzieci.

          Książki w tym miejscu, oznaczone są tu odpowiednim kolorem naklejki,

          adekwatnie do wieku czytelnika.

           Dzieci otrzymały pamiątkowe książki oraz zakładki.

          A także specjalne karty dla młodych czytelników.

          Oby wszyscy mali czytelnicy chętnie odwiedzali biblioteki.

           

          Autorzy: Kamila Nowak, Jolanta Kasprzak, Magdalena Sośniak